Profesyonel bir Ground Plane nasıl oluşturulur ve metal gövdeye nasıl bağlanır ?

Başlatan musti463, 28 Kasım 2013, 04:42:53

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

94220039

Daha önce sormuştum. "Fan devreye girdiğinde hata oluşması" başlığı altında.

Basit bir devre düşünün. 1 adet kontrol kartı var, dışarıdan bir hata bilgisi geldiğinde interrupt ile sistemi durduran.

Kontrol Kartı, izole Trafo ile besleniyor.

1 adet 220 V AC ile çalışan fan ve 1 Buton. Butona her basışta Fan devreye giriyor.

Butona bastığımda Fan çalışmaya başlayınca herhangi bir hata oluşmuyor. Fakat butonu bıraktığım anda, karta hata sinyali gidiyor ve program off durumuna düşüyor. Tabi bu işlem her bırakma anında değilde bazen 3. bazen 10. bırakmada falan yaşanıyor.

Sorunu çözmek için Fan'ın uçlarına RC snubber taktım, seri olarak NTC taktım, ne yaptıysam engel olamadım.

Sonra kartın gnd plane'i  ile Cihazın metal gövdesi arasına 4n7 multilayer kondansatör taktım. yine olmadı

Sonra kartın gnd plane'indaki başka bir nokta ile cihazın metal gövdesi arasına 1 tane daha 4n7 multilayer kondansatör taktım. Butona en az 200 defa bastıktan sonra 1 defa hata oluştu.

zannedersem bu 4n7'leri arttırsam sorun tümden çözülmüş olacaktır, diye düşünüyorum

Bilgilerini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

musti463

Mustafa Emir SADE