GL865 Devre Problemi

Başlatan Ali_54, 30 Kasım 2013, 12:12:54

Ali_54

Merhabalar kısa bir araştırmadan sonra konu açma gereği duydum.

GL865 GSM modulüyle hazır kit üzerinden epeyce çalıştım. Sonra yetersiz geldi uygulamaya özel devresini yapmam gerekti. Yaptım. Ama devreyi çalıştıramadım.  ilk defa devresine girdiğimden önce sadece modülü çalıştırabilecek miyim. onu görmek için devreyi en basit konfigurasyonla yalın çizdim. Sonra conn-sil soketler üzerinden seri port gibi ilaveler yapıp o kısımları deneyecektim. Ama modül hiç çalışmadı bile.

simholder, modul ve anten footprinti ve şematiğini kendim yaptım.

Şemam:

Ares:

Baskım:

Telit manual dokumanlardan esinlenerek hazırlamaya çalışmıştım. Ama minimum çalışma konf. ta unuttuğum veya yanlışım mı var sizce?

mesela stad_led pinini trasistör üzerinden lede bağladım çalıştığını anlamak için. yan sön gelmiyor. PWRMON devamlı lojik 1 de.  Neden çalışmıyor. Bu modulle çalışan arkadaşlar lütfen yardım edin
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

caliskan

37 nolu VBATT_PA yı da vcc ye bağlaman gerekiyor
İnsanların ne kadar kötü olduğunu görmek beni şaşırtmıyor; fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce hayrete düşüyorum....

Ali_54

VBATT_PA  ve  VBATT 37-38. pinler resimde belli olmasada üstten birbirine kısa devre ettim zaten. ikisi birlikte yaklaşık 3.8V beslemeye bağlı. besleme geliyor mu diye kontrol de ettim. orda sorun yok. Devre Çalışmıyor... :(

mdargut

Etiketteki Telit yazısının T tarafında bir kesik var. Burası ilk pini gösteriyorsa bir üstteki PCB çizimine göre yanlış montaj yapmışsınız.  :o

Ali_54

hocam soldakini gl865 dual/quad hardware datasheetten kestim. top- üst görünüme göre doğru lehimlemişim gibi geliyor bana. korkutmayın şimdi

köşe şekillerini dikkate aldım. üst görünümde sivri köşe ikisindede sol üst.

MrDarK

Öncelikle gsm sektörüne girmişsin bundan sonra sana Allah sabır versin demekle başlıyorum :D

Telit iyidir güzeldir hoştur. Bağlantında doğrudur. Burada sıkıntı TX - Rx bağlantısına dikkat etmek gerek. Eminim Tx rx çaprazlaması yaptın. Hatada budur. Bu modülde çaprazlama yapmamalısın. Rs232 logic levellerine dikkat ederek veri gönderip al portunu yakmayasın. Ayrıca sim holder dizayn guide da simvcc 8.2k ve 100nf takılmasını öneriyor. Benim kullandığım sistem dışındaki farklılığı bu sadece.

Ground Plane çok güzel olmuş.

Lehimlemeni pek beğenmedim sarı sarı padler duruyo üst tarafda :D kritik olan pinleri iyice kontrol et hocam :)

Sim Vcc'de en az 2.8 volt görmen gerekiyor. En kötü cihazın sağlamlığını kontrol etmek için sim kart tak 25 saniye sonra başka bi telefondan taktığın sim numarasını ara çalıyorsa seri haberleşme sisteminde bir sıkıntı vardır.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Ali_54

hocam gsm sektöüne mecburum sağolasın.
Şimdi ben rs232 bağlantısı daha hiç denemedim. çalışıp çalışmadığını stat_ledi gözleyerek, bide komik gelebilir ama anteni hoparlere dayayarak parazit sesinden kontrol ettim. çünkü gl865 deneme kiti var. ona simi takıp açınca şebeke parazitleri başlıyor. (phthon falan aktif değil). bir de  modüle telefon ettim ama ulaşılamıyor diyor.  çalışmadığını bu 3 yolla anlayınca rs232 ye geçmek anlamsız geldi.

Ground plane konusunda ciddisin dimi hocam? lehim kötü evet. :(

sim vcc voltajına şimdi bakıcam

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2013, 22:35:07

simVCC ye baktım 1 2 milivolt var. yani bişey gelmior. yakmadan bekleyerek lehimledim. yanlışta olamaz. hatam nedir?

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2013, 22:36:43

devreyi komple kısa devre testinden de geçirdim. temassızlık falan da yok

mdargut

Alıntı yapılan: Ali_54 - 30 Kasım 2013, 21:00:02
hocam soldakini gl865 dual/quad hardware datasheetten kestim. top- üst görünüme göre doğru lehimlemişim gibi geliyor bana. korkutmayın şimdi

köşe şekillerini dikkate aldım. üst görünümde sivri köşe ikisindede sol üst.

Evet kataloğa göre doğru gözüküyor. PCB'de silkscreen hatası olmuş demekki. :)

Bu modül hakkında bilgim yok ama katalokta şöyle birşey demişler. Bu pinleri bağlıyormusun?

Ali_54

katalogda bu kısım dikkatimi çekmişti aslında,

46 ile 23 ü unutmuşum. ama multrimetreyle kontrol ettim. ikisine zaten GND ye kısadevre ötüyor.

VBATT, VBATT_PA tamam, gndler tamam.

reset, txd, rxd, rts, tx_aux, rx_aux  pwr_mon boşta duruyor.  onlara sabah bakayım. ama pwr_mon  bağlamasan ne olur ki. çünkü o pin çıkış. ama verilen eklediğiniz  note kafamı karıştırdı.  neyse bakıcam hemen

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2013, 01:02:12

PWR_MON da 2.83V         RESET te 1.79Volt  boşta bu pinler. bu normal mi bilmiyorum.

MrDarK

Arkadaşlar sakin :) bu modülle 2. yılımı dolduruyorum evet datasheetde bazı pinler özeldir boş bırakmayın yazıyor yanlız iyi okumak lazım datasheeti.

Dediği gibi powermoni pini cihazın aktifliğini gösteren pindir yani çıkış ali doğru söylüyor.

Reset pini kendi içinde pull up yapılmıştır eğer kullanmayacaksanız boş bırakabilirsiniz.

Min pin ihtiyacı

Kritik olan pinler aşağıdaki gibi..

Vdd+Vbat , GND'ler kendi içinde birleşiktir ama yinede olabildiğince gnd verin. TX - Rx - Anten - Simvcc - Simrst - Simio - Simclk

status pini için söyleyeceklerim ; eğer yeni bir gsm modülse bu yani kullandığın evalation board değilse status pini aktif olmaz fabrika ayarı pasif konumda çünkü, AT komut setiyle açman gerekir.

Eğer ki sim_vcc mili volt seviyesinde ise sıkıntı.. Sim bağlantında sıkıntı olmuştur tahminim lehimlemende sıkıntı var hatta nokta atışı yapayım sim_io pini olmalı çünkü modül o pinden sim varlığını anlıyor. 2.8V besleme görmen gerekir orada, arada dalgalanabilir bi 0 volt olur bi anda 2.8 görürsün.

Dediğin hoperlor işini ilk başladığımda bende deniyordum ama gözünü seveyim bu yöntemlerden biraz daha üst seviyeye çıkalım hocam :D

birazdan konuya bi resim ekleyeceğim bağlantını ona göre yap ayrıca kritik olarak belirttiğim pinlerin telit padleri sarı sarı görünmeyecek kadar lehimle doldur içini.

Ground plane için söylediklerimde ciddiydim hoş pek pcb çiziminden anlamam ama güzel olmuş bu tarz modüllerde böyle yapmak gerekiyor.

http://img492.yukle.tc/image.php?id=7503rsz_res1.jpg

Kullandığın sim holderın datasheeti : http://www.dosya.tc/server20/CZyxfD/SimHolderPush-Push.pdf.html

Bu datasheetdeki bağlantılara göre devreni kontrol et

Kabil ATICI

Kart tipi olarak FR4 kullan. (epoksi olarak da bilinir) Elemanlara o kadar masraf etmişsin, kartın malzemesi iyi olmazsa, masraf havaya.
Modülün etrafındaki lehimler pek sağlıklı görünmüyor.
Lehim işleminden sonra  lehim aralarında atık malzeme kalmaması için temizlemen gerekebilir. (yüksek frekansda parazitik etki yapabiliyor ve bazen kısa devreye neden olabilecek lehim artıklarını gizliyor.)
ambar7

Ali_54

hocam galiba çok kötü bir hata yapmışım. emin olmaya çalışıyorum ama, sim holder soket var ya, komple ters lehimlenmiş :(  sim holder ares paketini hazırlarken ters hazırlamışım galiba. elimdeki hazır deneme modülünde aynı sim holder soket var, kısadevre ölçerek baktımda.

Atıyorum Modululun SIMVVC sine karşılık sim holderın SIMIO su gelmiş. Ki MrDarK hocam, paylaştığınız sim holder datashhetten de teyit ettim. tespitim bu hocam.

Sim holderı söküp ters çevircem ama Sim holder ters ise modül patlamamıştır dimi?
Bu arada stat_led gözlemem hatalı oldu. Şebeke Parazit sesi, yada RS232 bağlamadan anlaşılmaz o halde.

MrDarK

Evet statled gözlemen hata :) Öncelikle AT kodlarından açman gerekiyor.

İkinci bu kadar paniklemene gerek yok modüle birşey olduğunu düşünmüyorum. En fazla sim kartını patlatmış olabilirsin :D ki oda pek muhtemel değil bence yinede ihtimaller dahilinde. Modülün sağlam olduğundan eminim. Bu modülü bozmak o kadar kolay değil 2 yıl içinde sadece 1 tane bozdum oda enerji problemim yüzünden oldu. Nazik davrandığın ve kısa devre etmediğin sürece telite kolay kolay birşey yapamazsın :)

Ali_54

an itibariyle ters çevirip havaya dikip lehimledim. sim holderın şasesine de telle gnd yi çektim. biraz komik durdu :)

tinerle pasta artıklarını temizlicem.
Şimdi SIMVCC den milivolt değil, 2.83Volt okuyorum şükür. Ama anten parazit vermedi. şimdi RS232 deniycem. Ama elimde doğrudan max3237 gibi entegre yok. (zaten lehimi zor pinleri çok dar - bide lehimleyen benim gibi biriyse). max232 çıkışından gerilim dönüştürücü atmayı denicem.

Pc den gelen(max232den) TX(~5V) >  Gerilim Bölücü     >   1.8V   Modul rx'i

(max232ye)   5V                        <      Opamp(lm324)  <    Modül TX i (~1.8V)

MrDarK

opampa falan gerek yok bence, ben genelde 2 adet direnç kullanıyorum 2.8V a düşüren gerilim düşürücü yapsan yeter. Yada 2 adet transistör kullanabilirsin bu iş için.

3237 kullanmıştım hemde parmak havya ile lehimledim ama 2 saat sürmüştü öğrencilik zamanında :)