Bilgisayarım Çöktü.

Başlatan Mucit23, 07 Aralık 2013, 22:12:02

xoom

Anladım. fakat bilgisayara format atarsanız o diskten dosyaları tekrar kurtarmanız güç olabilir. çeşitli dosya kurtarma yazılımları var..
Active@undelete
bu işi yapabilen bir program. zamanında 150Gb verimi kurtarmıştım.

supadupufly

Merhaba, öncelikle kesinlikle biçimlendirme yapmanızı önermem recovery programlarının tümü biçimlendirme yapılmasından sonra diskteki verileri buluyor, bir çok dosyayı kaybedebilirsiniz.
Daha sonra kurulumsuz çalışan linux tabanlı herhangi bir işletim sistemi ile girmeye çalışın bu bir ihtimal çözebilir.
Sorunlu diskten eğer dosyalarınız kurtarabilirseniz mutlaka yedek bir disk takılı olsun sisteme ki kurtardığınız dosyaları aktarabilesiniz.
Ama kötü sona hazırlıklı olun kurtardığınız dosyalar sağlıklı ve çalışabilir dosyalar olmayabilir.
Şimdi kendi başıma geleni anlatayım, arşiv ve tüm proje, ödev vs. dosyalarının bulunduğu seagate 1tb diskim aynı şekilde raw formatına dönüştü google ve forumlarda yaptığım arama sonucu yapılan işlemler
- diskin çalışan başka bir sisteme takılması (sonuç yok)
- diskin kurulumsuz linux işletim sistemleri ile açılmaya çalışılması (maalesef)
- diskin usb taşınabilir kutuya takılarak açılmaya çalışılması
- raw formatındayken recovery programlarıyla taratma (sonuç dosyalar bulundu ancak çoğu çalışmıyor eksik resimler yarım açılıyor yada word dosyası görüyorsunuz ama açılmıyor aktarsanız bile)
- aynı marka aynı model ve seri başka diskin kartını söküp sorunlu diske takmak (birşey değişmedi bir üstteki işlemi yaptık aynı durum)
- en son biçimlendirip recovery taraması (dosyalar görünüyor aktarılıyor ama çalışmıyor)
ve o kadar kurcalamadan sonra artık diske biçimlendirme dahi yapılamaz hale geldi çöp oldu.

Tavsiyem o zaman karşıma çıkmayan program olan r-studio iki versiyonu var ikisinide deneyin ben olaydan çok sonra test amaçlı fat ve ntfs disklerde denedim easy recovery, getdataback, active file recovery programlarından çok daha iyi ama elimde raw disk olmadığı için deneyemedim. Son olarak işinizle alakalı önemli bilgilerin olduğu bilgisayarları evinizde veya işyerinizde kullanıyorsanız masaüstü sistemlerde raid 1 yapılarak en az iki diskle aynalama yöntemi kullanmanızdır. Tek disk yerine iki disk maliyeti, harcanan zaman ve emeğin karşılığında çok düşecektir.

Mucit23

Dosyalarımı kurtardım çok şükür.  Geriye donuk tarama yaptım.  140 gb harddiskten 950 gb veri çıktı. Lazim olanı alıp format attım.

t2

Başka windowstan açtık.  bu diske format attık. işlem tamam diyelim. sonra komut satırı açıp

chkdsk /r f:
chkdsk /r d:
chkdsk /r e:

gibi taratalım  işlem bittiğinde pencerelerde ... kesim bozuk gibi uyarı varsa, disk teklemeye başlamış demektir. ciddi işlerde kullanılmaz.