toleransi iyi olan kondansatorler

Başlatan selvi, 13 Aralık 2013, 09:12:19

selvi

toleransi iyi olan kondansator ve direcler satin alacagim.bunlardan hangisi uygun:
direncler icin toleransi %1 olan metal direncler iyi mi
http://www.futurlec.com/Res14WMF.shtml
http://www.futurlec.com/Res14W.shtml

kondansatorler icin:
MYLAR CAPACITORS
CERAMIC CAPACITORS
ELECTROLYTIC CAPACITORS
TANTALUM CAPACITORS
POLYPROPYLENE CAPACITORS
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

camby

töleransı düşük kondansatör neden lazım , kullandığını koşullara ve tipe göre töleransın önemi kalmayabilir.

selvi

Alıntı YapKullanılan dirençleri ve Kondensatörleri iyi toleranslı kullanırsanız daha iyi.

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 19 Ağustos 2008, 23:44:37
Tek röle için elektronik'in dediği gibi NE567'de olur ama pek güvenilir olmadığından tavsiye etmem. DTMF ile daha iyi olur.

0 - 19200 Baud arası çalışan XR2206 ile FSK göndericisi :

DİKKAT VERİCİ ENNTEGRE XR2206 dır, yanlışlıkla 2211 yazılmıştır. Alıcı 2211 dir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

DATA girişi boşta iken bir scop veya frekansmetre yardımı ile 60KHz yazan çok turlu potu tam 60KHz'e ayarlayın.
Sonra DATA girişini şaseye çekip diğer potu ise tam olarak 50KHz'e ayarlayın.
DATA girişine bir tane RS232 seviye dönüştürücü bağlarsanız bir PC'den rahatlıkla istediğinizi gönderebilirsiniz. 1 ila 19200 Baud arasında çalışır ve farklı hızlar için tekrardan potları ayarlamak gerekmiyor.

Buda yine 0 - 19200 Baud arası çalışan XR2211 ile FSK alıcı :

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Buradaki potun ayarı biraz daha zor.
En iyisi buradaki DATA çıkışına da bir tane RS232 dönüştürücü takıp PC bağlamaktır.
Bir PC 19200 Baud hızda bir terminal programı ile sürekli DATA gönderecek.
Alıcı ise diğer bir PC'ye bağlanıp pot gönderilen DATA'ların hatasız şekilde alınana kadar ayarlanacaktır.

Kullanılan dirençleri ve Kondensatörleri iyi toleranslı kullanırsanız daha iyi.

60 ve 50KHz yerine 50 ve 40KHz'de olabilir.
60KHz ses taşıyabilen her türlü sistemde kullanabilirsiniz.
Örneğin piyasada bulunabilen Video vericileri ile rahatlıkla DATA gönderebilirsiniz.
Burada FSK sinyalini ses girişinden değilde video girişine bağlarsanız ancak çalışır.

Yada FSK sinyalini bir telsizin mikrofon girişine değilde, direkt olarak varikap diyotlarına verirseniz de çalışır.

Mantıken bildiğimiz FM radyo vericilerinde de çalışır.

Birçok kez denedim ve 20Km'den bile hatasız 19200Baud hızında çalıştırdım.
yukardaki devrelerde kullanilan direnc ve kondansatorlerin toleranslarin iyi olmasi soyleniyor.cunku frekans ayarlamasi oldugu icin ve hassas ayarlari yapmak gerekiyoe.bu devreyle ugrastim.frekans ayarini yapiyorum.ayarlanan frekans zamanla degisiyor.ve ben %5 toleransli direncler ve ELECTROLYTIC CAPACITORS ve CERAMIC CAPACITORS  kondansatorler kullanoyordum.anladigim kadariyla bunlarin toleranslari cok yuksek.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

musti463

digikey.com dan bak toleransı en düşük olan tipi orada bulabilirsin
Mustafa Emir SADE

ipek

sizin probleminiz tolerasla ilgili değil.ısıl karakteristik sonucu değişiyor ise 50ppm'in altında direnç kullanacasınız.
kapasitelere gelince kesinlikle mylar ,strofolex cinsi yada en iyisi NP0 ve COG kullanmanız gerekir.
ayar yaptığınız multi tur pot var ise bunlarında kalite olması gerekir diye düşünüyorum.