Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

GSM modem + PIC

Başlatan optech, 07 Şubat 2005, 01:01:49

optech

Gsm modem ve PIC kullanarak bir sistem kurmaya calisiyorum. Sistemde hem sms hem de arama ile veri aktarabilmem gerekli.
Simdi bazi takildigim noktalar var. Sirayla yazayim...

-- AT komutlariyla sms gonderirken ilk once text ya da PDU formati seciliyor. Bunlar arasindaki fark nedir? Yontemler arasindaki fark bariz gozukuyor. Benim sormak istedigim neden iki farkli yontem var? Hangisi hangi durumlarda daha kullanisli?

-- Sms alirken gelen veri icinde tarih, saat, gonderen telefonu gibi bilgiler var. Benim kullanmak istedigim yer sadece sms icinde yazilan "mesaj" kismi. Bunlari ayirabilir miyim ya da alma komutunu kullanirken "sadece mesaj gelsin, diger bilgiler gelmesin" seklinde secebilir miyim? Bunu PIC ile kullanabilmek icin bu sekilde dusundum belki baska yolu da vardir :?:

-- Bir de arama yoluyla data iletisimi mumkun mu? Mumkunse nasil olabilir?

Bu konuda bayagi arastirma yaptim ama aklimdaki bu sorulari kapatacak bir sey bulamadim. Bana yardimci olursaniz sevinirim.

argeci

merhaba arama yolu ile veri aktarmak istiyosan bunun en basit yolu fsk kullanmaktır yani eski comodore 64 ler deki gibi onlarda veriyi ses bantına bu yolla yazıyolardı FSK diye yazarsan bayaa bilgi bulabilirsin gsm modemden bahsetmişsin eğer GSM modül kullanarak SMS göndereceksen at kullanmanı tavsiye ederim PDU yöntemi biraz daha low level bir yöntem fazlaca ayrıntı var belki at den daha fazla şeyler yaparsın ama daha zordur belki kullanmayacağın özellikleide öğrenmiş olursun.Eğer bu işi bir telefonun modemini veya atkomut setini kullanarak yaptırmak istiyosan o zaman PDU kullanmaya mecbur olursun çünkü eğer değişmediği ise bildiğim kadarı ile servis sağlayıcılar turkcell telsim gibi AT komutları ile sms atılmasını istemedikleri için bu özelliği sim kart vasıtası ile kapattırıyorlar diye biliyprum yanlışsam düzeltsinler zaten forumdada bu konu ile ilgili bilgiler var ayıklama işinide sms formatında sanıyorum standart ise tarih bilgisi gönderen bilgisi bunlar için sabit veri uzunlukları hesaplanmış olmalı eğer öyleyse gelen paketi bi buffer'a atıp 15 inci karakterden ihibaren al diyerek sadece mesajı ayıklayabilirsin diye düşünüyorum ama sms formatında bunlar standart larla belirlenmişmi bunu netleştirmelisin
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

SYavuz

Şimdi dostum bahsettiğin yada sorduğun sorunun cevabı çok uzun ama kısaca cevaplamaya çalışayım. PDU modunda SMS gönderirken çok çeşitli ayarlamalar yapabilirsin mesela mesaj ulaştımı raporu alma, mesajın ilgili kullanıcıya ulaşmadığı zaman gsm oparatörünün mesaj sunucusunda ne kadar süre değerlendirilmede bekleyeceği, mesajın farks mı, çağrımı, sesli mesaj mı, gibi ve gönderdiğin mesajların içerisinde unicode kullanıyarsan yani türkçe, çince, yunanca gibi kısaca 16 bit lik karakterler bunların ayarlarını yapabilirsin. Tabi bir de çok önemli bir konu var eğer senin kuracağın sisteme gelen mesaj içerisinde unicode içeren bir karakter var ise, ve senin kullandığın gsm modem unicode desteklemiyor ise bu gelen mesajı text modunda değerlendiremeyeceğin anlamına gelir. Kısaca profosyonel bir uygulama yapacak isen sen mutlaka sms leri PDU modunda göndermelisin ve almalısın. Bu şu anlama da gelir eğer gsm modemin unicode desteklemese bile sen bunu yazılımla desteklemiş ve okumuş olursun. Şimdi gelelim asıl konuya, sen bu bahsettiğin devreyi yapmış isen yani gsm modemi pic ile sürdüysen ve bu bitti ise sana vereceğim mail adresinden bana mutlaka ulaş. Sana bu pic in içerisine yazacağın C kodlarını, (ki mecburen C ile yazılması lazım yoksa işin içerinden çıkamıyorsun) veririm yada sana yardımcı olurum. Şunu da bilmelisin PDU gerçekten karmaşık bir olay ben yaklaşık 1 ay bu konu ile uğraştım ve çok zor çözdüm, çünkü yeteri kadar döküman malesef yok. Ayrıca yeni piyasaya çımış olan SMS-OFFICE adlı yazılımı da ben geliştirdim. Kısaca bu yazılım mevcut FCT ler üzerinden PDU modunda sms alıp gönderebiliyor. Ve gelen SMS leri network ağında ilgili kişilere gönderiyor. Aynı Mail Server Gibi. İnan bana ilacın benim mutlaka mailini bekliyorum. Kolay gelsin. (sunay.yavuz@turay.net)