Opamp İle 24 bit Adc Tasarlamak

Başlatan tekniker_murat, 19 Aralık 2013, 16:59:17

Kabil ATICI

Çalııştırılmak istenen şekle bakılırsa metal dedektörü... Hatta belki biraz özel bir uygulama "alan tarama" gibi...
ambar7

berat23

icarus aslında özetlemiş ama dedektör yapmaya çalışıyorsanız o yansımaları yakalamak için çözünürlük değil frekansı arttırmanız lazım. bu işler için 100msps mertebesinde paralel çıkış verebilen adc'ler var ama bunlardan datayı pic 18f ile alamazsınız, plc falan zaten alakasız. bence pek oluru yok isteklerinizin.

Hattusa

konu metal dedektörü ve sistem pulse ise 10-12 bit fazla bile geliyor, zira bit sayısını artırdıkça oluşan elektriksel gürültü vs kesmek için kullandığın yazılımsal filtreler bu seferde devreyi kasıyor, bana göre en basiti sample hold işlemi, yani işi mümkün olduğunca analog kısma yaptırıp sadece değerlendirme kısmında işlemciyi devreye sokmak mantıklı...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

tekniker_murat

Alıntı yapılan: pro-TR - 19 Aralık 2013, 23:27:35
konu metal dedektörü ve sistem pulse ise 10-12 bit fazla bile geliyor, zira bit sayısını artırdıkça oluşan elektriksel gürültü vs kesmek için kullandığın yazılımsal filtreler bu seferde devreyi kasıyor, bana göre en basiti sample hold işlemi, yani işi mümkün olduğunca analog kısma yaptırıp sadece değerlendirme kısmında işlemciyi devreye sokmak mantıklı...

Sn pro-TR ustam söylediğiniz gibi amaç dedektör yapmak fakat 12 bitin biraz sıkıntılı olduğunu söylediler gerçi söyleyenler de çok uzman insanlar değil elbette 10 bit ile 12 bit yeterli diyorsanız hiç 24 bit ile uğraşmamıza gerek kalmadan farklı alanlarda çalışmalarımızı sürdürelim. Örneğin bobinin sipir sayısı kesiti sürücü elemanları gibi

Mesela biz bu dedektördeki ( pi Tipi dedektör ) bobin telini neye göre saracağız şöyle bir durum var bu bobini tetiklemek için irfz44 adlı bir mosfet bulduk bu mosfetin iç direnci 0.028 ohm akımı 35 amper gerilimi 60 volt

Amacımız en yüksek ve en güçlü  manyetik alanı oluşturabilmek bunun için sipir sayısının mümkün olduğu kadar fazla tutmamızda fayda var şimdi sipir sayısını arttırdığımız zaman bobinin direnci yükseliyor ve devreden çekeceği akım da buna orantılı olarak düşüyor bu da manyetik alanı arttırırken gücü eksiltmiş oluyor Bu durum da zannediyorum ki derinliği , metalin büyüklüğünü ve ayrım konusunu zorlaştırıyor...

Bu konda fikirlerinizi alabilirmiyim peki ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

z

Sipir sayisini neden artirmak istiyorsun?

Muhtemelen cevabi daha buyuk manyetik alan olusturmak icin. Bunun tek yolu sarim sayisini artirmak değildir. Sarim sayisini iki kat artirmak yerine akimi iki kat artirsan da ayni etkiyi elde edersin.
Akimin artmasi bataryanin daha cabuk bitecegi anlamina gelmez.

Bobin direncinden ziyade enduktans onemli. Sarim sayisini artirinca enduktans artar ve akimin tirmanma egimi duser.
Diyelimki 100 tur sardin ve bobine 12v veriyorsun.

Akim, atiyorum 10 mikrosaniye de 1A oldu. Enduktansin I=VT/L den  120 uH bulunur.

Sarim sayisini 50 tur yaparsan enduktansin 30uH olur. Bunun 12v da 1A akitmasi icin 2.5us zamana ihtiyaci olur.

100 tur sararsan 10 us boyunca enerjilemen gerekirken
50 tur sardiginda 2.5us boyunca enerjilemen gerekir.

Uygulayacagin enerji belli ise bu durumda 50 turluk bobinde 1A değil 2A yaparsin.

Sonucta bobinin sarim sayisina cok takilma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekniker_murat

Değerli ustalarım şimdi olayı size şu şekilde açıklayayım...

ilk olarak elimizdeki bobini sürmek için irfz44 mosfet kullanacağız sebebine gelince akımı 35 amper 60 volt direnci 0,028 ohm...

ikinci olay bobin muhabbeti onu da şöyle bir hesap yaptık kısaca gerçi hesabımız çok tarzanca oldu ama :) İlk olarak bir bobin değil de bir kablo olarak düşündük bobini

Kullanacağımız bobinin kesiti 0,25 mm2 olarak seçtik ve normal bakırın öz direncinden yola çıktık 0,0178 ohm metre / mm2 bu ne demek şu demek bir metre boyunda bir mili metre kare kesitinde bir bakırın direnci 0,0178 ohm buna elektrik hesaplarında öz direnç deniliyo ro diye ifade ediliyo...

Şimdi 0,25 mm2 kesit demek 1 mm2 nin 4 de biri demek kesit düşünce direnç de buna oranla artacaktır yani bu da öz direnç çarpı 4

0,0178 x 4 = 0,0712 ohm olarak çıkıyor.

Burada bobinin direncini akımı max seviyede olsun diye 3 ohm olarak seçtik ve uzanluğunu da normal kablo gibi hesap ettik bu da

3 / 0,0712 = 42,13 metre olarak çıktı bobinden geçecek olan akım ise

mosfetin iletimdeki iç direnci + bizim bobinin direnci bu da 3 + 0,028 = 3,028 ohm oldu bu da sistemdeki sisteme 12 volt tatbik ettiğimizde 4 amper falan çekiyor...

Burada bobini saracağımız simit şeklindeki sistemin çapını 30 cm olarak tasarlarsak 54 sipire denk geldi..

Buna da saniyede 100 defa enerji verip kesersek 166 santim mesafeye etki ettiğini düşündük...

Tabii ki burda bobinin endüktif reaktansı vs bi sürü bizim hesaba katmadığımız durum söz konusu

Bu bizim tarzanca hiç uygulama olmadan masa başında elde ettiğimiz acemice değerler.

Eminim ki bunu uyguladığımız zaman bir sürü hesap etmediğimiz şeylerle karşılaşacağız...

Bize bu bobini sararken ki yapacağımız hesaplar formüller ve dikkat etmemiz gereken konular hakkında yardımcı olabilirmisiniz peki ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

ilker_6

Metal dedekte edecekseniz rf sinyallerle uğraşacaksınız demektir,buda sizi ro vb şeylere kafayı takmadan AC de geçerli bobin direnci olan XL AC deki frekansınıza bağlı direncinizi hesapta saymanız demektir AC de ro etkisizdir XL işinize ve hesabınıza yarayacaktır.ki hesabınızın tam oturaklı olması için daha birçok hesap gerekiyor bence anlatıp kafa bulandırmıyayım anlatım konusunda daha etkin kişiler size kalan hesaplamanızda daha verimli yardımlarda bulunurlar ama hesaplarınız sayfalar sürecektir üzülerek söylüyorum cihazınızın mesafesinide hesaplaya bilirsiniz biosavart,maxwell,faraday denklemlerine hakimseniz :D bu denklemler türev integral vb konuları içerir formüller miniciktir ama çözümler sayfalar tutar ki kullandığınız tüm materyallerin Mü değerlerinide ektradan bilmeniz gerekir,kafa karıştırmayayım dedim fakat sanırım biraz karıştırdım. Reklam sayılmaz ise size formüllere ulaşım ve çözümleri vede en önemlisi kullanımları hakkında bir kaynak tavsiye etmek isterim bu bence internet üzerindeki en mükemmel kaynaktır ve en güzeli dilimize tercümelidir.     www.acikders.org.tr  adresinden önce temel bilimler başlığı altında fizik  dahasonra ise elektrik&manyetizma konularını incelerseniz tüm sorularınıza yanıtları kendinizde bulabilirsiniz ve tüm konuları incelediğinizde ise elektrik elektronik konularına bakış açınızın değişip ufkunuzun açılacağına ben kefilim bu kalitede bir başka kaynak bulmanızın imkanı yoktur. iyi günler dilerim umarım ufakta olsa bir fayda sağlayabilmişimdir.
Nicola TESLA