Altınkaya buton başlıkları

Başlatan Ramiz, 21 Aralık 2013, 23:08:47

Sozuak

Derli toplu olsun diye buradan devam etmek istedim. Daha aktif bu konu ile ilgili bir başlık varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Tekil bir cihaz projem var. Bunun için orijinalde dağınık olan butonları sıkışık ve bir arada olacak şekilde 2u boyutunda bir cihaz kasasının ön paneline gömeceğim.
Altınkaya'nın işimi görecek şekil, boyut ve renklerde plastik buton başlıkları var. Sorun Toplam 40-50 butonun farklı renk, boyut ve şekilde olması nedeni ile almam gerekecek buton sayısının binleri bulabilecek olması ve bana 50 adet gerekmesi. Acaba bu butonları perakende olarak başka kaynaklardan daha düşük adette satın almak mümkün mü?

Bugün Altınkayayı aradım. prototip yada tek adet cihaz paneli için 1 adet panel kesimi (bu butonlara göre) yapıyormusunuz, yapıyorsanız ne kadar dedim. Yapıyoruz dediler. Fiyat olarak kabalama 55TL gibi bir rakam söylediler. 40-50 buton olacak. Metal yada plastik kesim yapıyorlarmış. Ben bu tip bir panel tasarlayıp ön yüze lexan etiket yada bulabilirsem kendim basacak  yada yaptıracağım. Kesim işi de Altınkaya'da. Tek sorun perakende olarak butonlardan düşük adetli bulmak yada çeşitlerini sınırlamak olacak. Bu konuda tecrübesi olan varsa yardımını rica ediyorum. Ben Ankaradayım.

sezgin05

Hocam buton kafası ile falan uğraşma derim. Resimdeki gibi cnc kesimi ile çok miktarda butonu dar alanda kullanırsın. Altınkaya resimdeki gibi cnc kesim yapar. Pahalı dersen gönder ben keseyim.

Sozuak

Çok teşekkür ederim. bu yöntemi de düşüneceğim. Aslında şu an denemeler yapıyorum fakat kısaca nerede kullanacağımı ve neden görünüme de dikkat ettiğimi açıklayayım. Benim bir sahne piyanom var. Esasen kızım öğrensin diye almıştım. Sahne piyanosu olduğu için de hoparlörleri yok ve görünüm olarak orga benziyor. Ben de buna mdf den güzel bir kasa yapayım derken aklıma bu kasanın içine bir de pc koymak geldi. Böylelikle ek özellik olarak master midi klavye olarak ta çalışabildiğinden  ve lcd ekran ile notaları da açmak ve/veya aynı zamanda eğitim programlarını izleyebilmek için güzel olur dedim. Sonra elimde kasasını yer darlığından attığım 2. bir Roland G1000 klavye olduğu geldi. Tabi tuş takımları çok geniş alana yayılmış. Şimdi ben piyano-klavye ve pc yi tek kasaya yerleştireceğim. Haliyle piyano görünümünü bozmasın diye de tuşları 2U genişliğinde bir panele aktarmam gerekli. Benim kötü bir huyum var ki eğer yapacağım iş emanet/iğreti duracak ise yapmam/yapamam. İlle de düzgün ve profesyonel bir görünüme sahip olmalı. Günlerdir konsol tasarımını bıraktım çeşit çeşit tact buton (bazıları ledli olacak) ve bunların markalamaları üzerine araştırma yapıyorum. Düzgün ve zarif bir buton bulamamıştım. Sağolsun pm ile de bir arkadaş mesaj attı yardımcı olabilirim diye.  İş yerim için de bir takım test ekipmanları yapmayı planladığımdan  alternatifler güzel bir tecrübe olacak. Her iki yöntemi de  deneyeceğim ama aslen lexan yada pvc ince malzeme de bulursam lazer/mürekkep püskürtmeli farketmez basmayı bile düşünüyorum. Artık uzun zamandır elim CorelDraw a da değmemişti. Yılbaşı sonrası şekillendirmeye başlayacağım. Akşamları orgun klavyesi olmadan midi ile nasıl ve ne kadar az tuşla yönetilebileceğini deniyorum. 2. klavyeyi de dağıtmıştım onu da kendi kasasında toplayıp haricen çalıştıracağım. İlgi alaka için her ikinize de teşekkürler.

fide

@Sozuak  çalışmanın fotolarını paylaşırsan sevinirim. Anlattığın kadarıyla güzel bişeye benzeyecek gibi duruyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com