Step motor, iki konum arasındaki min. süre ne olabilir?

Başlatan Andromeda, 01 Ocak 2014, 22:52:08

Tagli

Hayatımda ilk çizip bastığım devre L297 - L298 devresiydi. Daha sonra L297 - L6203 devresi de yaptım. Tahmin edileceği üzere ikisi de berbattı. Devreler fiziksel olarak duruyor ancak çizim dosyalarını bulamadım. Zaten ikisinin tasarımında da hatalar var.

İstersen L6203'lü devreyi (fiziksel olarak) gönderebilirim sana. Ancak saçma bir şekilde devrenin 5 volt hattını 7805'ten çekmişim. Bu sebeple besleme gerilimi 7805'in dayanabileceğinden fazla olamıyor (o da 24 volt gibi birşeydi sanırım). 7805 sökülüp o hatta dışarıdan 5 volt verilebilir belki. Ayrıca şönt direnci çıkışında da opamp olmadığı için kıyıcı ayarı çok kaba oldu. Devre hala çalışıyor mu bilmiyorum (son denediğimde çalışıyordu, birkaç yıl oldu).

Gökçe Tağlıoğlu

engerex

@Tagli 6203 ile step motoru 5 volt ile mi besliyorsun?

Tagli

Yok, tabi ki hayır. L297'nin beslemesi için 7805 var. Galiba 18 volt falan veriyordum. Dediğim gibi, devre tasarımı hatalı, üzerinde 7805 olması saçma.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 03 Ocak 2014, 12:43:26
Bağlantısını verdiğin ilk kartta iki Sense çıkışını GND'den ayırıp ayrı iki çıkış olarak verseymiş dışarıdan kıyıcı eklenebilirdi ama bu şekliyle mümkün değil.

En rahat yaklaşım, tabi eğer mikro adım gerekmiyorsa, çok bilinen L297 - L298 ikilisi ile devre yapmak. Bulabilirsen hazır da alabilirsin.

Şu kart sense çıkışını ayrı bir devre ile kullanmaya izin veren jumperlara sahip ama çok pahalı. Ebay'den temin edilebilir. Böylece en azından L298 ve onun devresi ile uğraşmak zorunda kalmadan kontrol kısmına odaklanılabilir.

http://www.direnc.net/L298-Dc-Step-Motor-Surucu,PR-13773.html

iyildirim

Alıntı yapılan: polleme - 05 Ocak 2014, 23:42:29
Şu kart sense çıkışını ayrı bir devre ile kullanmaya izin veren jumperlara sahip ama çok pahalı. Ebay'den temin edilebilir. Böylece en azından L298 ve onun devresi ile uğraşmak zorunda kalmadan kontrol kısmına odaklanılabilir.

http://www.direnc.net/L298-Dc-Step-Motor-Surucu,PR-13773.html

Hocam L298 e bu kadar para verilmez. 18-20 usb fiyatlara TB6600 kartlar satılıyor ebay veya aliexpress de. mstep desteği var. 50V, 4.5 A, 6n137 li optik izolasyonlu 100khz ' e kadar giriş sinyali kabul eder vs.

tb6560 in tek eksenleri daha da ucuz. 
Her ikisinin de chip veya kart versiyonları var.

İlle de L298 kullanmak istiyorsanız delikli plakete bile dakikalar içinde  kurarsınız.   

Konuda ki ilk mesajda  unipolar motor demişsiniz. SLA70XX serilerine bir bakın derim. Bende de 7026 vs. chipler var. Zamanında almıştım. Öylece duruyor. Dilerseniz verebilirim de. 

Amaç nedir , bilmiyorum ama kontrol devresi ise amaç  toshiba veya allegro-sanken chipler  gayet güzel çalışıyor, yok Step motor nasıl çalışır ise amacınız direkt moslarla uğraşmak çok daha fazla şey öğretir. Niçin lineeer elemanlar kullanılmadığı gibi.
317 gibi lineer bir eleman ile akım sınırlandırmaktansa seri bir direnç ile akım sınırlandırmak daha iyidir. En azından daha yüksek hızlara çıkabilirsiniz.

polleme

Aynı kartı Ebay'de kargo dahil 6 USD'ye almak mümkün, bu Sabah gördüm.

Uğraşılardaki amacım:

1- Step motorun sürüş şekilleri ile tork ve hız arasındaki ilişkiyi anlamak
2- L/R ve chopper sürme yöntemlerini analiz etmek
3- Unipolar ve bipolar motorların farklarını incelemek
4- Sadece clock ve dir sinyalleri ile sürülen çipler ve ayrık sinyal gerektiren sürücüleri incelemek
5- Bunları yaparken de olabildiğince az devre kurmak, daha ziyade kurulu devreleri biraraya getirip entegre etmek

Sonuçta step motorları gerçekten bir fayda sağlayan ama ticari olmayan, itme ve çekme gerektiren belli amatör uygulamalarda kullanacağım. Sürmek için bazen Arduino, bazen RPi, bazen PIC ve bazen de ATtiny AVR çiplerini kullanacağım.

Tagli

Hocam elimde bir de şöyle birşey var, ilgini çekerse yollayayım: Biraz kötü bir şekilde tasarlanmış L298 devresi. Üzerinde şönt dirençleri ve diyotlar da var. Bağlantıları dandik ama, çok yüksek akım ve gerilim değerlerine dayanmaz muhtemelen.

Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Çok teşekkür ederim, çok naziksin.

Bu sabah aşağıdaki linkteki kartı sipariş ettim. İşimi görecek gibi duruyor. Elimdeki motorların akımı 2A'den fazla olmadığından L298 şimdilik işimi görür, daha fazlasına ihtiyaç olursa konuya daha hakim olacağımdan ayrık MOSFET'lerle devam ederim. Aşağıdaki karta sense dirençlerini dışarıdan bağlayıp L297 ve L6506 ile denemeler yapabilirim.

http://www.ebay.com/itm/121159781715?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649