K serisi PIC ler neden diğer 18F serisinden daha ucuz?

Başlatan fofo, 03 Ocak 2014, 14:58:30

Erhan YILMAZ

Stellaris ayrı msp430 ayrı. Msp430 çok sattı çünkü fena destek sağladı. Bir sürü kampanya,reklam,promosyon yaptı. Msp430'lu projeleri niye smt'ye geçiriyorsunuz ucuz diye mi? Fiyat performans olarak değerlendirince. 8/16bit denetleyiciler armların yanına yaklaşamıyor zaten. En son bizde pic,msp430 yerine st'nin yeni çıkardığı stm32f030 tssop 20 kılıf çipi düşünüyorduk. Value line pic/msp lerden daha ucuz. Yüksek alımlarda 32cent yazıyordu sitesinde çalıştığım firmaya 0.3euro fiyat vermişlerdi. Ama ne kadarda ucuzda olsa performanslı da olsa pat diye geçilemiyor.

Tamamdır hocam o zaman ben bir cv göndereyim Anadolu yakası uygun yer varsa değerlendirirseniz sevinirim. Elektronik haberleşme sektörü olursa daha iyi olur.

hgs

"Bir mcudan diğerine hızla geçemiyorsa kişi, kurum, sorun var" demektir.

"Neden stmye geçiyorsunuz?" sorunuz anlamsız.
Her zaman trend nedir? Ucuz ve daha iyisini kullanmak değilmi ? Daha iyi mcular daha ucuza satıldığında tercih etmemek mantıksız olur.  MSP430larıda bir anda silmiyorum, çok güzel, özellikli hedefe yönelik mcular...
Ben hala microchipi çok beğenen birisiyim. Yarı iletken olarak mcu dışında tonla ürün çıkardılar ve ürün gamını sürekli genişletiyorlar. Mcu işinde biraz geride kalmaları 5 sene sonra da geride kalacakları manasına gelmiyor. Bir karar alıp 2-3 senede 100lerce arm corelu mcu çıkarabilecek kadar teknik kapasitesi olan bir firmadan bahsediyoruz. 
TI gibi aç gözlü firmaları ise hiç sevmiyorum. Güzelim nationalı alıp bitirdiler firmayı.  Önüne geleni al kendi bünyene kat büyü... Şimdi o national sitesine girip aa sunuda yapmışlar diyebileceğimiz bir mecra yok oldu. Artık ti altındaki national kadrosunun güzel ürünler çıkaracağını düşünmüyorum. Artık büyük satış hedefli ihtiyaçları karşılayacak bir çalışma temposunda devam ettiklerini düşünüyorum.

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2014, 00:05:59

MSP430 uda bir firmayı satın alıp kendi bünyesine katmış olabilirmi diye aklıma geldi bir an ?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: hgs - 04 Ocak 2014, 00:02:02
"Bir mcudan diğerine hızla geçemiyorsa kişi, kurum, sorun var" demektir.

"Neden stmye geçiyorsunuz?" sorunuz anlamsız.
Her zaman trend nedir? Ucuz ve daha iyisini kullanmak değilmi ? Daha iyi mcular daha ucuza satıldığında tercih etmemek mantıksız olur.  MSP430larıda bir anda silmiyorum, çok güzel, özellikli hedefe yönelik mcular...
Ben hala microchipi çok beğenen birisiyim. Yarı iletken olarak mcu dışında tonla ürün çıkardılar ve ürün gamını sürekli genişletiyorlar. Mcu işinde biraz geride kalmaları 5 sene sonra da geride kalacakları manasına gelmiyor. Bir karar alıp 2-3 senede 100lerce arm corelu mcu çıkarabilecek kadar teknik kapasitesi olan bir firmadan bahsediyoruz. 
TI gibi aç gözlü firmaları ise hiç sevmiyorum. Güzelim nationalı alıp bitirdiler firmayı.  Önüne geleni al kendi bünyene kat büyü... Şimdi o national sitesine girip aa sunuda yapmışlar diyebileceğimiz bir mecra yok oldu. Artık ti altındaki national kadrosunun güzel ürünler çıkaracağını düşünmüyorum. Artık büyük satış hedefli ihtiyaçları karşılayacak bir çalışma temposunda devam ettiklerini düşünüyorum.

Bana göre de microchip mezarcı, paragöz bende ti'ye toz kondurmuyorum. Ti'nin ürettiği komponentlerden haberiniz yok galiba? En basitinden piyasada ki standart 74serisi lojik entegrelerden microchip hangisini üretiyor? Niye üretmiyor getirisi az diye mi? Ti ile microchip hiç bir şekilde kıyaslanamaz. Adamlar 2 tıkla amerikadan 1 haftadan kısa sürede beleş sample gönderiyorlar sorgusuz sualsiz. Bu konuyu burda kapatalım bence en azından ben kapatıyorum. Hiç biri babamın firması değil. Trend falanda çok sorun değil. Adamın sorunsuz çalışan ürettiği tasarımlar varsa 3-5'e bakmaz işlemciyi temin eder üretimine devam eder. En azından değişmeye mecbur kalıncaya kadar.

hgs

Kar marjı yüksekse değiştirmesine gerek olmaz.
100k tane ürün ürettiğinizde yarım doların firmaya maliyeti 50k$ eder. O parayı hiç bir patron çalışanın "bu mcu iyi" lafına heba etmez.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: hgs - 03 Ocak 2014, 23:33:29
TI msp430 u cok sattı. Şu anda mesela bir firma için msp430 lu projeleri stmye geçirmeye uğraşıyorum. 

Bu  göçün nedenin sora bilrimyim. msp340 ile açlışan bir sitemi stm e geçirmenin sebebi nedir?

Icarus

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 04 Ocak 2014, 00:10:10
En basitinden piyasada ki standart 74serisi lojik entegrelerden microchip hangisini üretiyor?
Çünkü o entegrelerin kılıfları entegreden daha pahalı. O yüzden.

LukeSkywalker

Olay yine "PIC vs." kavgasına dönüşmüş. Bu kavga bitmez...

mistek

ne PIC miş arkadaş piyasadaki bütün mikroişlemcilerle kıyaslanabiliyor. Yakın zamanda intel atom vs pic32 tartışması bile çıkabilir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Ramiz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Ocak 2014, 11:54:37
Olay yine "PIC vs." kavgasına dönüşmüş. Bu kavga bitmez...

Alıntı yapılan: mistek - 04 Ocak 2014, 12:10:48
ne PIC miş arkadaş piyasadaki bütün mikroişlemcilerle kıyaslanabiliyor. Yakın zamanda intel atom vs pic32 tartışması bile çıkabilir.

Hayır. Beni yanlış anlamayın ama forumda bu cümleye çok rastlıyorum. Halbuki, benim değineceğim nokta omu, bumu, şumu değil, hgs nin bahsettiği konu.

Bende geçtiğimiz yaza kadar senede 2500-3000 civarında ürün üreten bir firmanın tasarım kısmında çalışıyordum. 100k ürün üretmeselerde, hgs ninde belirttiği durumdan etkileniyorlardı.

Düz hesap senede 3000 cihaz üretseler, 1$ mcu farkı, 3000$ a tekabül ediyor. Fakat bu durum sadece mcu vs ile bitmiyor. Tasarım üzerinde kullandığınız her şey önem arz etmekte. Mesela bir cihazı butonlu olarak(Tactile butonlu) üretince 1$ membranlı olarak üretince 7-8$ gibi farklar oluşuyorsa bu senede 7000$ lık kayıp manasına gelir. O yüzden tasarım esnasında seçim yapmak çok zor oluyor.

Bence bu konu hakkında konuşalım biraz. Eminim ki(Erhan Yılmaz'da dahil) buradaki insanların %80 i bu konuya önem vermiyorlar. Fakat çok önemli.. ve  benim tasarım esnasında en çok zorlandığım konu bu. Tasarım içersindeki bir tantal kondansatör bile birkaç bin $ a mal olabiliyor.

Ucuz ve kaliteli yapmanın sırları nelerdir? Bence bunları konuşalım :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

LukeSkywalker

Şu ana kadar yaşadıklarım, ucuzluk ve kalite kelimelerinin genelde yanyana gelmesinin zor olduğunu öğretti. Birşey kıyasla ucuzsa çok büyük ihtimalle daha kalitesizdir. Fakat bazı işler vardır ki daha kolay yoldan daha az eleman kullanılarak, uzun yoldan ve daha çok eleman kullanılarak yapılacak işlerle aynı sonuçları verir. Bu durumu ayırmak lazım.  PIC v.s. konusuna gelince de hangisi işimize gelirse onu kullanırız. Kondansatör seçerken marka seçiyor muyuz? Veya direnç seçerken illa şu markanın direnci olsun gibi bir takıntımız var mı? İşlemci seçerken de hangisi işimizi görecek kapasitede ve fiyattaysa onu seçmeliyiz.  Samsung Galaxy S4'mü IPhone 5s'mi?

Ramiz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Ocak 2014, 12:26:21
Şu ana kadar yaşadıklarım, ucuzluk ve kalite kelimelerinin genelde yanyana gelmesinin zor olduğunu öğretti. Birşey kıyasla ucuzsa çok büyük ihtimalle daha kalitesizdir. Fakat bazı işler vardır ki daha kolay yoldan daha az eleman kullanılarak, uzun yoldan ve daha çok eleman kullanılarak yapılacak işlerle aynı sonuçları verir. Bu durumu ayırmak lazım.

Şimdi işletim sistemi kavgası çıkmasın ama, ios un çift çekirdek 1.2 ghz ile yaptıklarını, android 4 çekirdek, 1.7ghz ile yapamıyor. (lütfen bu konu üzerine tartışma çıkmasın)

Yani yukarıda demek istediğim şu, birşeyleri iyi yapabilmek için iyi donanımlara yada pahalı malzemelere ihtiyacımız yok.

PIC v.s. konusuna gelince de hangisi işimize gelirse onu kullanırız.

İşte konumuz bu. İşimize gelmesinden ziyade maddiyata göre çalışmak. X mcu dan Y mcu ya geçirebilmek projeleri.

Kondansatör seçerken marka seçiyor muyuz? Veya direnç seçerken illa şu markanın direnci olsun gibi bir takıntımız var mı? İşlemci seçerken de hangisi işimizi görecek kapasitede ve fiyattaysa onu seçmeliyiz.

Bunuda bahsettim. Malzemelerde marka değilde, projeye en uygun ve en ucuzunu seçmeye çalışmalıyız..

Şimdi bir proje üzerinde çalışmalar yapın isterseniz. Mesela asansör kontrol kartı tasarlayacağınızı hayal edin. Malzemelerin listesini çıkartın. Gerekli malzemleri araştırın. Bunu yaparken sıradan butonları bile saatlerce arayıp, daha ucuz ve kalitelisini bulmaya çalışıyorsanız, beni anlamışsınızdır. Fakat şu köşe başındaki elektronikçiden bir torba alır, gelirim mantığı ile bakıyorsanız, Mcu, pcb ve diğer elemanlar için bir dakikada karar veriyorsanız, beni halen anlamamışsınızdır.

Icarus

Sizin hesaplarda bir hata var. $10k yada $100k veya $1M büyük mü ? değil... Çünkü sizin malınızın sahadan geri dönmesinin zararının yanında çok ufak.
%0.1 kâr etmek için %99.9 zarar etmeyi göze alıyorsunuz. Mantıklı değil.

Ramiz

Alıntı yapılan: Icarus - 04 Ocak 2014, 13:43:08
Sizin hesaplarda bir hata var. $10k yada $100k veya $1M büyük mü ? değil... Çünkü sizin malınızın sahadan geri dönmesinin zararının yanında çok ufak.
%0.1 kâr etmek için %99.9 zarar etmeyi göze alıyorsunuz. Mantıklı değil.

Icarus 1$ yerine 4$ lık malzeme kullanınca tüm problemler ortadan kalkıyormu? Mesela 2$ lık mcu yerine 6$ lık mcu kullanınca emc sorunları daha minimize mi oluyor? Yukarıda hiç, maliyeti düşürmek için taklit yada patates ürün kullanalım diye birşey gördünüz mü?

Sizi uzun zamandır takip ediyorum ve bazen okuduklarınızı anlamadığınızı düşünüyorum(lütfen beni yanlış anlamayın). Çünkü bazen yazdıklarınız ile konu arasında bağıntı kurmakta güçlük çekiyorum..

Icarus

Alıntı yapılan: Ramiz - 04 Ocak 2014, 14:03:45
Icarus 1$ yerine 4$ lık malzeme kullanınca tüm problemler ortadan kalkıyormu? Mesela 2$ lık mcu yerine 6$ lık mcu kullanınca emc sorunları daha minimize mi oluyor? Yukarıda hiç, maliyeti düşürmek için taklit yada patates ürün kullanalım diye birşey gördünüz mü?
Her ne kadar bu kıyaslamanız elma ile masayı kıyaslamak gibi de olsa cevap vereyim.
Cevap: EVET ! Fakat asıl soru şu: Nasıl ? Ne zaman ? Hangi IC'de ?
Aslında bazı chip üreticileri sadece yazılımsal olarak ayarlayabileceğiniz birkaç fuse ile emisyonlarınızı hatırı sayılır oranda düşürüyorlar. (Nasıl ?)
Alıntı yapılan: Ramiz - 04 Ocak 2014, 14:03:45
bazen yazdıklarınız ile konu arasında bağıntı kurmakta güçlük çekiyorum..
Bunları kediniz bulduğunuzda daha iyi öğrenir böylece rahat bağlantı kurarsınız.

sadogan

Anladığım kadarı ile microchips donanım olarak bir standarda doğru gidiyor.
Yeni serilerindeki çevresel birimler birbirlerine çok benzerler.
Benim gördüğüm dejavantaji ise eski serilerde Eeprom a 1000000 kez Flash ise 100000 güvenle
yazıla biliyordu. Yeni serilerde bu Eeprom a 100000 Flash a 10000 kez güvenle yazıla biliyor.
Yeni serilerin kullanınması içinde fiyatı ucuzlatmışlar diye düşünüyorum
Bu ucuzlamanın bir miktarıda Eeprom ve Flash ömürlerinin  daha az olmasından gelebilir.