K serisi PIC ler neden diğer 18F serisinden daha ucuz?

Başlatan fofo, 03 Ocak 2014, 14:58:30

yildizelektronik

@Ramiz bence siz @Icarus isimli üyeyi yanlış anlıyorsunuz adamın anlatmak istedikleri çok farklı ve bende Icarus'a katılıyorum.

Bu zamana kadar 2 farklı firmada kablosuz haberleşme sistemleri üzerine çalıştım ve hala çalışmaya devam ediyorum. İlk çalıştığım firma ucuza kaçan bir mantıkta ilerliyordu. Atıyorum bir fabrikaya telsiz sistemi kurulacağı zaman en ucuz en maliyeti düşük sistemleri kullanıp işi bitirmeye çalışırdı ve çok kazanırdı. Ama iş kazanmayla bitmiyor işte. Belki de fabrikadaki en önemli bir işte adamın haberleşme sistemi susuyor işleri askıda kalıyor ve bizde sürekli gitmek zorunda kalıyorduk. Başta maliyet çok düşüktü ama sürekli git gel servis hizmeti ver kar payından birşey kalmıyordu ayrıca o firmanın gözünde küçük düşmen de cabası.

Daha sonraki çalıştığım yerde ise malzemenin lafı yapılmazdı. Ne gerekiyorsa en güzeli alınır en pahalı sistem kurulurdu. Ama adamların tek bir anlayışı vardı "yap ve unut". Gerçekten de öyle nereye sistem kursak yapıp unutuyorduk belki 8-10 sene sonra sistem değişicek deniyordu orayı biz mi yapmıştık diye afallıyorduk. Pahalı malzeme kullanıyorduk ama hiçbir şekilde adamların kapısına gidip servise geldik demiyorduk. O nedenle hep işimize odaklanıyorduk yağmur çamur kar fırtına ne olursa olsun yapıyorsun ve unutuyorsun. Bozuldu yok, çalışmıyo diye bişey yok, firmaların gözünde küçük düşmek yok, firmaların işlerinin aksaması gibi bir durumda söz konusu değil. Bunların hepsi neden kaliteli malzeme ve kaliteli işçilikten.

Tabikide daha önceki firma kadar satışlarımız olmuyordu ama piyasada bu firma denildiği zaman herkes olumlu düşünüyordu herkesin aklına kaliteli sistemler geliyordu. İşin içine kalite girdiği zaman da çok büyük firmalarda her zaman seninle çalışmak istiyorlardı.

O yüzden yok 0.1 dolar yok bu pahalı diye iş yapan firmalar tamam kazanabilir ama geri dönüşleri de çok fazla olur İcarus bundan bahsediyor. Örnek mesela tablet pc 100 liraya da var 1200 liraya da var. İkisininde geri dönüşlerine bakmak lazım hangisinin geri dönüşü yüksek. Tablet kullanıyorum diyorlar ama bir tarafta adam çamur gibi ekranda işlerini hallederken diğer tarafta adam retina ekranla çatır çatır iş yapıyor bunlara bakmak lazım.

Ramiz

Alıntı yapılan: Icarus - 04 Ocak 2014, 14:32:31
Cevap: EVET ! Fakat asıl soru şu: Nasıl ? Ne zaman ? Hangi IC'de ?

Öyleyse siz 16F877 ile yolunuza devam edin. Hatta F84 ilede olabilir. Aynı familyanın farklı markalarıda var. Duyduğuma göre çok dayanıklıymış bu mcu lar :) Bu yüzden fiyatlarıda pahalıymış :)

Amacım sizinle tartışmak değil ama siz tartışma yolunu seçiyorsunuz. Ben hgs gibi düşünüyorum. Muhtemelen oda adetli işler ile uğraşan firmalarda(yada firması varsa kendi firmasında, bilemiyorum) çalışmış yada çalışıyordur. Fakat sizin için aynı şeyleri söyleyemeceğim. Yukarıda 1 milyon ürüne az dediniz. Bir milyon üründe 1 dolarlık zarar, 1.000.000$ eder. Buradan, sizin işletmenizin çapını aklımda aşağı yukarı canlandırabiliyorum. :)

Günde bir kez, belkide iki günde bir kez basılacak bir butonun, tactile yerine dome membran üzerine yaptırmak ahmaklık olur. Çünkü birisi 0.1-0.2$ iken, diğeri 5-6-7-8$. 16f877 kullanmak yerine ondan daha dayanıklı ve daha ucuz mcu lar tercih edilebilir.

Artık bu yazdıklarıma aksi cevap yazabiliyorsanız, ben bu tartışmada yokum :)

İyi günler :)

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2014, 15:09:30

yildizelektronik

Neden düşük maliyet ile kaliteyi karşılaştırıyorsunuz anlamış değilim. Yine bir proje örneği vereyim.

Mesela ses tanıma sistemi yapmak istiyoruz ve sadece bir adet ses tanısa yeterli bizim için.

-A kişisi işletim sistemi olan bir ürün tasarlamak istiyor(mesela android) ve maliyeti 80-100$ı buluyor. (fiyatlar hakkında da tartışma çıkmasın lütfen. Aşağı yukarı birşeyler söylüyorum)
-B kişisi Fpga tabanlı bir ürün tasarlamak istiyor ve 50$ a işi bitiriyor.
-C kişisi Stm32f4 gibi yüksek donanıma sahip(buda örnekti. Mcu tartışması çıkmasın lütfen) ortalamaya göre pahalı bir mcu seçiyor. 20$ a işi hallediyor.
-D kişisi 3$ lık xxx mcu ile projeyi 10$a tamamlıyor.

Bence işletim sistemi ile yapılmış proje en çok sorun çıkartanı olacaktır. Demek istediğimi anlıyormusunuz?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

yildizelektronik

@Ramiz peki birşey sorayim size. 1.000.000 ürün diyorsunuz evet çok güzel 1$ pahalı olsa 1.000.000$ eder tamam doğru buraya kadar katılıyorum. Peki o 1.000.000 ürünün içinden sırf 1$ daha pahalı diye kullanmadığınız malzeme sorun çıkartsa ve bunların 700.000 tanesi sahadan geri dönse yada geri çekmeye kalksanız o zamana ne kadar zararınız olur ?

hgs

Mcu için bahsedilen "pahalı olan daha iyidir" diye bir mantık kabul edilebilir bir mantık olmaz.  Seçim, ihtiyaçlara ve bunu karsılayan ürünlerin fiyatlarına göre yapılır. Aynı ihtiyacı karsılayan daha ucuz mcu kullanmak normal bir uygulamadır. Mcu ile devre bitmeyeceği için aynı mantıkla tüm her sey ucuz olsun görüşününde savunulduğu yok. Ne gerekiyorsa o devreler kullanılır sistemlerde. Fazlası göz çıkarmaz. Kar marjı yüksekse fazla yada pahalı  donanım konması değerlendirilir.

Kapasite için bile marka model mi bakılınıyor gibi bir ifade kullanılmış. Kapasitede içinde kullanılacak malzemelerin özellikleri teknik imkanları incelenir. Uygun olanlar arasından seçim yapılır. Yada karaköyde bir firmadan "0805 1 makara 100nf" yollayın deyip malzeme alınabilir.  Bazı projelerde adına sanına bakılmayan malzemeler iş görür. Bazı uygulamalarda 100nf yi bile düzgün seçmek zorunluluğu vardır. Büyük firmalarda malzeme seçimi için  mühendisler bulunmaktadır. Normal olarak "Şu malzemeyi şuradan ucuza alabilirizi" araştırmıyor olmaları gerekiyor bu kadroların..

yildizelektronik
Hiç bir  adet için sahadan ürün toplanmayacak şekilde ürün tasarlanmalıdır. Bunun adet ile ilgisini anlamam mükün değil.

mistek

@Ramiz, tactile butonlarla ilgili bir örnek vereyim. 1 torba buton kullandım. Aradan biraz zaman geçti telefon çalıyor. Arayan cihazları alan kişi.

"Abi cihazlar arızalandı"

Aldım arızalı cihazları geri, abartmıyorum push butonlar dökülmüş. Üzerlerindeki metal tutucular tırnaklarından patlamış tuşun içindeki kontak düşmüş.

Bu soruna nasıl çözüm önerirsiniz? 5 torbadan 1 tanesi bozuk. Git daha kalitelisini al demeyin malum maliyet artıyor.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

hgs

Mekanik malzeme ile yeni cıkmıs ucuz mcunun kalitesini belirlerken, fiyatlarının ucuz olması baz alarak "ucuz mcu daha dandiktir" sonucunamı ulaşılmaya çalışılıyor ?

Ramiz

Mistek öncelikle mesleki ünvanınızı söylermisiniz?

İkincisi bende şu sıralar buton içeren bir ürün üzerine çalışıyorum. Satın alacağım butonların datasheetinde ortalama basılma için sorun çıkartmayacağı değeri yazıyor(istinalar olabilir). Buda benim projemi karşılıyor. Satın aldığınız butonlar sizin projenizi karşılıyormu? Bunu inceledinizmi? Belkide sizin bir torba diye aldığınız butonların daha dayanıklı olanlarını ben daha ucuza alacağım.

Bu konu için benden bu kadar. Eğer halen alaşılamayan kısımlar varsa hgs çok güzel özetlemiş durumu. Aşağıdaki paragrafları tekrar tekrar okuyup, anlamaya çalışın. Zira ben yazmaktan yoruldum :)

Alıntı yapılan: hgs - 04 Ocak 2014, 15:13:32
Mcu için bahsedilen "pahalı olan daha iyidir" diye bir mantık kabul edilebilir bir mantık olmaz.  Seçim, ihtiyaçlara ve bunu karsılayan ürünlerin fiyatlarına göre yapılır. Aynı ihtiyacı karsılayan daha ucuz mcu kullanmak normal bir uygulamadır. Mcu ile devre bitmeyeceği için aynı mantıkla tüm her sey ucuz olsun görüşününde savunulduğu yok. Ne gerekiyorsa o devreler kullanılır sistemlerde. Fazlası göz çıkarmaz. Kar marjı yüksekse fazla yada pahalı  donanım konması değerlendirilir.

Kapasite için bile marka model mi bakılınıyor gibi bir ifade kullanılmış. Kapasitede içinde kullanılacak malzemelerin özellikleri teknik imkanları incelenir. Uygun olanlar arasından seçim yapılır. Yada karaköyde bir firmadan "0805 1 makara 100nf" yollayın deyip malzeme alınabilir.  Bazı projelerde adına sanına bakılmayan malzemeler iş görür. Bazı uygulamalarda 100nf yi bile düzgün seçmek zorunluluğu vardır. Büyük firmalarda malzeme seçimi için  mühendisler bulunmaktadır. Normal olarak "Şu malzemeyi şuradan ucuza alabilirizi" araştırmıyor olmaları gerekiyor bu kadroların..

yildizelektronik
Hiç bir  adet için sahadan ürün toplanmayacak şekilde ürün tasarlanmalıdır. Bunun adet ile ilgisini anlamam mükün değil.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

LukeSkywalker

Sayın @ramiz siz benim mesajımı çoook yanlış anlamışsınız.
Ben hiçbir firmanın ya da ürünün beni bağlayıcı bir tarafı olmadığından bahsetmek istedim. Hangisi benim işime geliyorsa onu kullanırım. Projeye en uygun işlemci ne ise onu seçerim. Seçimleri baştan iyi inceleyerek yapalım ki sonunda zaman+para kaybı yaşamayalım.

Iphone-Galaxy S4 olayına gelirsek :)  eğer..
karşılaştırma şurada var.
İkisini de kullanmadım fakat siz Iphoneun daha kaliteli olduğundan bahsettiniz. Fakat çok çelişkili bir mesaj vermişsiniz. Iphone'un daha basit donanımı olduğunu fakat yazılımından dolayı daha kaliteli olduğunu söylemişsiniz. Fakat Iphone ucuz mu? S4'le arasında yaklaşık 500 TL fark var.

Ben hiç bir işimde markaya bakmam, baktığım şey "işimi görecek kadar performans/fiyat" işleminin sonucudur. Bu oran hangi üründe büyükse onu seçerim.

mistek

Alıntı yapılan: Ramiz - 04 Ocak 2014, 15:38:30
Mistek öncelikle mesleki ünvanınızı söylermisiniz?
Konuyla alakasını anlamadım ama,
İnşaat teknikeriyim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Icarus

Alıntı yapılan: Ramiz - 04 Ocak 2014, 15:02:00
Öyleyse siz 16F877 ile yolunuza devam edin. Hatta F84 ilede olabilir. Aynı familyanın farklı markalarıda var. Duyduğuma göre çok dayanıklıymış bu mcu lar :) Bu yüzden fiyatlarıda pahalıymış :)
Mesajımı okumayı başarsanız, cevabımın sizin EMC(Electromagnetic Compatibility) sorunuza verildiğini görürsünüz.
Zaten hangi IC'nin böyle bir özelliği var bilinçli olarak söylemedim.

Okan AKÇA

motor sürücü kartları yapıyorum iç dirençi yüksek mosfet yaklaşık 0.30 cent den alıyorum ic direnci düşük olan mosfetide 1.5 dolardan alıyorum toplamda devre bir kaç ekleme ilede ucuz ve pahalı ürün arasında 20 dolar fark olusuyor. satışta zaten fazlasınla kazanıyoruz neden ucuza kacayım diger yandanda akım ölçmek icin direnç kullanıyorum bana maliyeti bir direnç kadar oluyor akım sensörüde kullanabilirdim ancak neden kullanayım  ucuz pahalı  ürün konusuna burda girilmesi gerekiyor.

LukeSkywalker

Öğrenciyken ülkemizin büyük elektronik firmalarının birisinin yetkili servisinde boş vakit doldururdum. Elimize orjinal "made in japan" sony bir televizyon düştü. Televizyonun kartında hiç boş yer kalmamış bütün elemanlar yerli yerine yerleştirilmişti. Ülkemizin büyük elektronik firmasının kartında ise bir sürü boşluklar bulunmakta. Sırf tüccar zihniyeti ile 2 direnç koymasak 1 milyon tv 'de bilmem ne kadar kâr yaparızın peşinde olduklarından. İşte bu yüzden Sony, Sony olabilmiş.
Bosch'ungüven ile ilgili lafı meşhurdur.
Bu laflarımdan PIC kullanalım imajı oluşmasın. Ben devremde 7805 kullanacaksam markası belirsiz 7805'î değil, 10 kuruş fazla verip ST damgalı 7805'i kullanırım...

z

O eksik malzeme olayinin sebebi malzemeden calmak degildir.

Birbirine yakin modeller icin ayni PCB cizilirse bu uretimde kolayliklar saglar.

Mesela teletex olan versiyon olmayan versiyon, sterio model mono model, onunde bol tusu olan model cok az tuslu model gibi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Erol YILMAZ

O boşluklu kartlardan bende yapacam bi tane.
Amacım malzeme çalmak değil, PCB çeşidini azaltarak
kritik malzeme sayisini azaltmak.

Pcb ha deyince gelmiyor çünkü...