Statik yük çarpılması [şiddetli :)]

Başlatan XX_CİHAN_XX, 15 Ocak 2014, 13:58:06

X-Fi

Aynı sorunu ara sıra bende yaşıyorum bu tarz bi t-short alıp çözebilirmiyiz acaba.

http://www.esmanmarket.com/T-9000-SS-ESD-T-Shirt-S-Beden,PR-246.html
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

computerboy

Merhaba hocam. Yün içeren kumaş kaynaklı veya sürtünmeden dolayı statik elektrik üretecek kumaştan oluyor. ayrıca statik yükle yüklendiğinizi fark edince duvara elinizi 2-3 sn tutun deşarj olursunuz :)

Logan

Ben aynı sorunu neredeyse 1.5 yıldır yaşıyorum. Alıştım artık.

Çalıştığımız ofiste yerler epoksi kaplı. Yaz aylarında spor ayakkabı giyiyorum sorun olmuyor. Ancak kış aylarına girince bot tarzı kundura tarzı ayakkabılar kullanıyorum. Bol miktarda statik birikiyor. Belki abartacağımı düşüneceksiniz ancak bir seferinde 2-3 mm mesafe ile işaret parmağımdan kapıya atlayan HF trafosu gibi arkı resmen gördüm. Arkadaşlar artım elimden bir şey almamaya, direk temas etmemeye özen gösteriyorlar. Özellikle @nonstradam çok şikayetçi. Şaka olsun diye kulağına dokundum az kalsın duyma kaybı yaşıyordu 1 hafta konuşmadı benimle.

Uzun lafın kısası statik birikmesinin sebepleri aşağı yukarı belli. Biz kesin çözümü henüz bulamadık. Yakın zamanda ofisi, zemini epoksi olmayan başka bir yere taşıyoruz. Umarım bu dertten kurtuluruz.
İmza.

esensoy

Tabanla alakalı bence hocam, bu sene ben de goretex li bir bot aldım, arabadan her indiğimde kapıya dokununca çat çut atıyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ercan_t

merhaba,

statik elektrik cok büyük bir olay dikkatli olmak lazım
aşağıdaki video bunun acık örneğidir.

Gas Station Fire, Static Electricity Starts a Flash Fire.

JKramer

O değil de kadın ne kadar soğukkanlıymış.

CaFFeiNe

bu olay giydiğiniz ayakkabının tabanı ile alakalıdır, bazı ayakkabıların tabanı yüzünden üzerinizde biriken statik elektrik toprağa boşalamaz böylece ilk dokunduğunuz nesne üzerinden (kapı kolu, başka bir insan vs.) şiddetli bir boşalma olur :)

bende botlarımı giydiğimde arabadan inerken kaportaya dokunmaya korkuyorum :), normal spor ayakkabı giyince problem kalmıyor

XX_CİHAN_XX

Bugün üzerime farklı bir gömlek giydim. Sanırım pamuk oranı daha düşüktü ve neredeyse hiç çarpılmadım. Sadece bir iki kez hafif gıdıklama oldu o kadar :) Dün üzerimdeki gömlek beni resmen titretiyordu :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

CaFFeiNe

@XX_CİHAN_XX

farklı ayakkabılar ile deneme yaptın mı?

z

Yakıt tankerlerinin arkasında yere kadar uzanmış zincir görürsünüz. Bunun amacı lastikler nedeniyle yerden izole olan metal gövdede biriken elektrik yükünün boşalması içindir.

Benzeri bir önlemi alabilirsiniz. Kendinize zincir takmayın tabiki de küçük bir tel parçası ile deneme yapabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 17 Ocak 2014, 13:18:59
@XX_CİHAN_XX

farklı ayakkabılar ile deneme yaptın mı?
Yok hocam farklı ayakkabı deneme fırsatım henüz olmadı. Ama deneyince yazarım.

Alıntı yapılan: z - 17 Ocak 2014, 13:31:11
Yakıt tankerlerinin arkasında yere kadar uzanmış zincir görürsünüz. Bunun amacı lastikler nedeniyle yerden izole olan metal gövdede biriken elektrik yükünün boşalması içindir.

Benzeri bir önlemi alabilirsiniz. Kendinize zincir takmayın tabiki de küçük bir tel parçası ile deneme yapabilirsiniz.

Güzel fikir hocam gayet mantıklı. Onu da deneyeceğim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.