Ocak çakmaklarında ani gerilim yükselmesi

Başlatan lucca, 16 Ocak 2014, 20:23:02

lucca

Arkadaşlar Merhaba,

Ocaklara bulunun 220 V ile çalışan çakmağı elektronik bir devreyle kontrol etmeye çalışıyorum. Butona basıldığında röle çekiyor ve röle kontağına bağlı çakmak ile çakmak çalışıyor. Fakat çakmağın yüksek gerilimlere çıkması deveyi bazen resetliyor. Çakmak trafosunun boştaki gerilimini 160 V olarak ölçtüm.Röle çektiğinde ani bir yükselmeyle 220V çıkıyor ve çakmak çakıyor. Tahminimce bu ani yükselmeden dolayı  devre resetleniyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim? Bu ani yükselmeyi nasıl yumuşatabilirim? 160 voltan 220V'a daha yavaş çıkartabilirsem belki sorun çözülebilir. Bunu nasıl yapabilirim? Fikirleriniz paylaşırsanız sevinirim.

lucca

z

No money no honey.

Sema vs olsa belki de, ortalikta hic bir sey yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Uygun 2nokta arasına TVS diyod bağlanır

ErsinErce

bobin ayağına Varistör ve 1uf kondansatör koy
bobinden kasıt ateşleme bobini rölenin bobini değil

muhittin_kaplan

rölenin bobin uçlarına ters diyor koy.

MC_Skywalker

BiPolar Transitörü Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistorle değiş.

yok yok eniyisi Unijunction transistör ile değiş.

lucca

şu anda Örnekteki transistör sürme devresini kullanıyorum;
http://elektroinfo.blogspot.com.tr/2010/06/4-kanal-rf-uzaktan-cihaz-kontrol.html

load uçlarına çakmağın uçlarını veriyorum.
http://newliteparts.en.alibaba.com/product/372737143-212213368/Gas_oven_pulse_igniter_Spark_igniter_ignition.html

tvs diyot ve varistoru denemedim elimde şu an yok alıp deneyeceğim hemen. Mcu'nun resetlenmesi hayli garip bir anlık gerilim artırımı buna yol açabilir mi?

ErsinErce

Alıntı yapılan: ErsinErce - 24 Ocak 2014, 13:37:58
bobin ayağına Varistör ve 1uf kondansatör koy
bobinden kasıt ateşleme bobini rölenin bobini değil

LukeSkywalker

Röleyi optocoupler ile sürün.

mesaj birleştirme:: 25 Ocak 2014, 10:47:16

Ek olarak beslemeniz nasil acaba? İyi filtreleme yapiyor musunuz?

lucca

LukeSkywalker optokuplor ile surmeyi denedim. Besleme de iyi bir filtreleme var. Çakmağın eksisini  direk devrenin gndsine bağlıyorum belki de sorun burada olabilir. Küçük dirençler koyarak denedim fakat bir sonuç alamadım.

LukeSkywalker

Beslemeleri tamamen ayirin hocam. Neden roleyle surdugunuz cakmagin gndsini tekrar devreyle birlestirdiniz?

lucca

Beslemeler ayrı. Kullandığım sekil şu;

muhittin_kaplan