STM32F407-MikroC Kitabı Çıktı...

Başlatan LukeSkywalker, 17 Ocak 2014, 18:39:55

selimkoc

Clock ayarlarıyla ilgili bir sıkıntı var sanki. Aşağıdaki gibi ayarları yapıp dener misiniz?

papsukkal

Olmuyor selim hocam. Tablo ile ayarladığım değerler birebir örtüşüyor. Ama dikkatimi çeken birşey var. Edit Project penceresinde ayarlamaları kitaptaki gibi yaptığımda Configuration Registers penceresinde görülen register değerleri kitapta görülenden farklı.

RCC_CR             : $400FE060 : 0x05010081
RCC_PLLCFGR    : $40023804 : 0x07005408
RCC_CFGR         : $40023808 : 0xBE409402
SVRANGE           : $400FE070 : 0x00000003
PREFATCH_CACHE : $40023C00 : 0x00000000

acaba mikroC yi yeniden mi kursam?

selimkoc

Bir de aşağıdaki gibi ayarlayıp dener misin?

papsukkal

sonuç aynı hocam.

sorun LCD sürmede mi diye emin olmak istedim araya mavi ledi yakıp söndüren kod soktum. ama PLL seçince kit kilitleniyor. onu gördüm. kiti değiştirdim sonuç değişmedi.

hocam Configuration Registers penceresinde görulen değerler bizim Edit Project'te yaptığımız Clock ayarlarından sonra oluşan ve registerlere kaydedilecek bilgiler değiller mi? eger doğru ise her bilgisayarda bu ayarlar için aynı değerler oluşturulması gerekir.

eğer farklı rakamlar oluşuyor ise benim derleyicide sıkıntı vardır diye düşünüyorum.

papsukkal

Sonuçlar kontrolümün dışında gelişiyor. Canım sıkıldı...

kaynakkodları.mcpar dosyasını yükleyip clock ayarlarını kopyaladım. (168 mhz PLL  ile LCD çalıştı ama PA15'e sinyal girince kilitleniyor.) madde madde kontrol ettim. her madde bire bir aynı olmasına rağmen farklı sonuçlar üretiyor.

Nereyi atlıyorum? Nereyi gözden kaçırıyorum?

jabbathehutt

GPIO_Digital_Output(&GPIOE_BASE, _GPIO_PINMASK_9); //R/W pini şaseye çekiliyor.
GPIOE_ODR.B9=0;

Eğer altaş deney setini kullanıyorsanız bu satırları main fonksiyonunun en başına yazın, sorun çözülür. Kitapta buna benzer eksiklikler var, yeni baskıda çözülmesi ümidiyle..

Bu da çalışan uygulama.

http://www.dosya.tc/server35/s1r4ZB/MCO1_Frekans_l__m_.rar.html

selimkoc

// LCD bağlantıları tanımlanıyor
sbit LCD_RS at GPIOE_ODR.B8;
sbit LCD_RW at GPIOE_ODR.B9;
sbit LCD_EN at GPIOE_ODR.B10;
sbit LCD_D4 at GPIOE_ODR.B4;
sbit LCD_D5 at GPIOE_ODR.B5;
sbit LCD_D6 at GPIOE_ODR.B6;
sbit LCD_D7 at GPIOE_ODR.B7;
// LCD bağlantıları tanımlandı

//main içinde aşağıdaki aşağıdaki kodları ekle

LCD_RW=0;  // Read ucu GND'ye çekiliyor
  GPIOE_ODR.B11=1;   //lcd arka ışık anot
  GPIOE_ODR.B12=0;   //lcd arka ışık katot

papsukkal

hocam deney seti kullanmıyorum. LCD ile sıkıntım kalmadı. tam olarak kavrayamasam da alicengiz yapıp LCD yi çalıştırdım. şimdi kesmeye gitmiyor. kesme sinyali verince işlemci kilitleniyor.

jabbathehutt

Verdiğim çalışan programı denediniz mi?

papsukkal

Sıkıntı bulunmuştur.

Selim Hocam dediğiniz gibi Clock ayarlarında çıktı sorun. Ama sorunu çözebilmem için hafta sonu kodları görmemem gerekiyormuş. Şimdi açtım bilgisayarı ve iki adet bariz hata gözlerini açmış bana bakıyorlar..  Artık yakın gözlüğünü ciddiye alma vakti gelmiş anlaşılan ki o kadar zaman "HSI" yı "HSE" olarak okumuşum. Bu sayede işlemci 168 Mhz de çalıştı.

void pals_kesme() iv IVT_INT_EXTI15_10 ics ICS_AUTO

Kırmızı olan kodları yazmamışım. Bunları ekleyince de kesme düzeldi.

CCS de böyle birşey yoktu. bunların anlamı nedir hocam? Kesme / Timer gibi fonksiyonların ilgili tanımlamalarını bu şekilde mi yapıyoruz? Kuralları nelerdir

Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: jabbathehutt - 14 Kasım 2014, 15:48:53
Verdiğim çalışan programı denediniz mi?

Deney seti kullanmıyorum hocam. LCD pin bağlantılarını değiştirmiştim kendime göre. R/W ihtiyacım olmadığı için LCD tarafında Vss ye çekildi ve işlemcide tanımlama yapmamıştım zaten. Yardımınız için teşekkür ederim.

selimkoc

Bazen insanın gözünden kaçabiliyor. Başarılar...

pinyin

Bu kitabı geçen yaz almıştım çok az ilgilenebildim ancak geçen hafta tekrar başladım. Daha önceden C ve CCS C bildiğim için program yapısına aşinayım kodlar biraz daha uzun gibi gelse de çok fazla zorlanmıyorum. Sormak istediğim kitaptaki bütün uygulamaları yapabilir hale geldiğimde Mikro C ARM'ı hangi seviyede öğrenmiş olurum (Başlangıç-Orta-İleri)?

HeCToR

@LukeSkywalker ve @selimkoc Hocam emeğinize sağlık . Sipariş ettim herkeze hayırlı uğurlu olur inşallah Serilerinin devamı bekleriz :)
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: pinyin - 03 Şubat 2015, 00:30:20
Bu kitabı geçen yaz almıştım çok az ilgilenebildim ancak geçen hafta tekrar başladım. Daha önceden C ve CCS C bildiğim için program yapısına aşinayım kodlar biraz daha uzun gibi gelse de çok fazla zorlanmıyorum. Sormak istediğim kitaptaki bütün uygulamaları yapabilir hale geldiğimde Mikro C ARM'ı hangi seviyede öğrenmiş olurum (Başlangıç-Orta-İleri)?

Sorunuzu yeni gördüm, kusura bakmayın. Bu kitaptaki uygulamalara eşdeğer algoritmaları kendi başınıza yapabilir hale geldiğinizde başlangıç-orta seviyede bilgilenmiş olursunuz.

HeCToR

@LukeSkywalker ve @selimkoc Hocam Allah rızası için PIC32MX serisi içinde birşeyler yapın Lütfen
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir