YENİ BİR PROGRAMLAYICI LAZIM

Başlatan HEXF2, 18 Şubat 2005, 12:05:14

acemintel

arkadaşlar ben bu a b gibi farklılıkların ne oldugunu bilmiyorum fakat yaptıgım denemelerde a serilerine code protec koydujgumda tekrar pic i siliyorum tam silinmiyor fakat diger 16f84 veya 877 de böyle bir şey yok göremedim . belki yanlış bir şey yapıyor olabilirim . bence farkı code protec ile ilgili bir şey olabilir .

birde jmd programmer leri win pic xp de iyi destekliyor herhanhi bir sorunla karşılaşmadım

HEXF2

hacı yazıyı iyi okusan keşke bendeki programlayıcı JDM ve 877A,84,628,876 gibi PIC leri programlıyor acaba sorun bu 877A yazan yere 877 tekmam olabilir mi 84 yazan yere 84A takmak yani ne bileyim beyler bi bu kaldı

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "Erol"A, B gibi son ekler programlayıcı açısından çok şeyler değiştirebilir. F877 yi seçip F877A yı programlayamazsın. F628 de aynı şekilde. Bu konuya dikkat etmen lazım. Ayrıca entegre üzerinde donanım değişikliği de yapılabiliyor. Farkları göz önüne alıp yazılımında bile güncelleme yapman gerekebilir.

Alıntı yapılan: "HEXF2"bendeki programlayıcı JDM ve 877A,84,628,876 gibi PIC leri programlıyor acaba sorun bu 877A yazan yere 877 tekmam olabilir mi 84 yazan yere 84A takmak

HEXF2

sağol dostum benimde merak ettiğim buydu birde bunu deniyelim olmazsa devreyi değiştircez sağol

HEXF2

ya beyler bir kaç şey daha sorcam dün PIC16F877 katolg bilgilerini inceledim PC ve PCLATH için bir program var şöyle galiba

bcf PCLATH,4
bsf PCLATH,3 (böylece 1 sayfa seçiliyo 800 başlangıç)

call alt program
...
.....

0x009

alt program
....
.....
return  

şimdi bu programda 2048 byte lık alandan sonra PCLATH yazmacını 3 biti set edilmiş ve 1 sayfaya geçilmiş daha sonra call la alr rutine sapılmış call komutunda PCLATH içeriği değişmediğini biliyorum fakat alt programdan döndükten sonra  PCLATH'ın resetlenmesi gerekmiyormu yani 0.sayfaya geçmek için

bcf PCLATH,4
bsf PCLATH,3

call alt program
bcf PCLATH,3
...
......
alt program

return olması gerekmiyor mu bide ordaki 0x009 ne oluyor

son olarak ben proteus kullanmak istiyorum ama bunu kullanmayı nasıl öğrencez yok mu kitap filan yada yardımcı olcak birisi

dombilik

isis ve aresi açıklamaları proteus başlığı altında boardda yazılmıştı..kitap ismine gelince reklam olmasın diye buraya yazmadım özeline gönderdim
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

acemintel

arkadaşım yazını okudum ve cevap verdim 877 a ya bir brogram yaz ve protek koy ssonra tekrar sil ve pic i okut sonrada yazdıgımı oku
ben baya deneme yaptım ve sonucunu buraya yazdım
sana çalışmalarında başarılar

HEXF2

baba sonrada yazdığım oku demişsn nereyi okuyacağım anlamdım pek ama şimdi kelimeleride yalnış yazmışsın biraz ben bir program yazayım ve code protec koyayım yani kod korumasını mı aktif yapayım ben o yaz dediğin programı yazıp PIC e yüklerken hata veriyor hiç sallamıyo code protec filan bide PCLATCH e cevap gelmemiş ya acemitel sonra yazdığımı oku diyosun neresi ora hacı özele bişeyler mi yolladın bana gelmemiş ne diyooonn

mmengi

HEXF2 dostum yap şu epic i sende kurtul bizde kurtulalım :D
Yada yeni bir jdm yap en son verdiğimiz bir programlayıcı şeması vardı multipic diye güzel çalışıyor.

cozturk

jdm yapma! Tırmalar durursun. Bu picte çalışır öbüründe çalışmaz . Bazı pcde çalışmaz silmez okumaz ....

mmengi

sevgili cozturk tırmalayacak bir durum yok jdm gayette güzel çalışıyor ben sana bir kod gönderim 16F819 a yazmaya çalış bakalım ve sonrada silmeye çalış, eğer jdm ve ic-prog dışında silebilirsen bravo sana.  :lol:
Ne icd2 ne picstart nede epic bu pic i silemiyor, ama jdm sorunsuz yazıp siliyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,2446

ete

Arkadaşlar,

JDM konusunda bende hem fikirim. Ben kendim ZIF soketlisini yaptım. Hemen programlayamadığı PIC yok gibi. Şu yeni çıkanları denemedim sadece. Ancak pratikliği sadeliği göz önüne alınırsa ve dışarıdan ayrıca power istememesi bunlar göz ardı edilecek şeyler değil.
Ben iyi yapılmış bir JDM nin pic lerin üstesinden geleceğine inanıyorum.
Ancak şimdi moda olmuş. Her benzeri devreye JDM diyorlar. JDM nin bir mantığı var. Örneğin HexF2 arkadaş kullandığı programlayıcıya JDM diyor ama değil. Zira devre mantığı tamamen farklı. O yüzdende sorunları var.
Benim programlayıcıda 16F84 ile 16F84A için farklı bir şey yapmıyorum. Her ikisinide programlıyor.
Diğer programlayıcılara kötü demiyorum. Mutlaka onlarda iyidirler. Özellikle beslemesi dışardan ayrıca yapılanlarda hata oranının minimum olması gerektiğini düşünüyorum. Zira JDM nin en önemli eksiği (kusur demiyorum) beslemesini port dan alması. Bu olay da çok kötü değil ancak bazı bilgisayarlarda voltaj değerleri biraz düşük tutulmuş ve JDM üzerindeki zenerlerde çok iyi seçilmez ise bazan problem oluyor.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

HEXF2

olduğunu onlar üzerine basa basa söylüyorlar ama hatayı buldum galiba devre 877A programlamada inatçı yani 877 programlama diyor A olcak illa diğerlerinde de öle 84 yerine A taktığımdada olmaz diyo illa belirtilenler olcak aynı zamanda elimde 877 vardı bunun katoloğunu inceleyip öle başka yerlerden almadan kendim bir programlayıcı yaptım ZIF soketli filan sadece belirtilen değerleri aynı taktım 8.2 ve 5,1 devre muntazan çalışıyor inşallah bi aksilik çıkmaz bu arada şu PCLATH ile yazdıklarıma kimse cecap vermemiş

acemintel

arkadaşlar ben epic i yaptım yahoo gurubu kullanmasını bilmiyom 18fxx ve 16 fxxx lerde çalışması iyi nasıl yollaya bilirim pcb çizimler eagle

acemintel