genlik modülasyonu tasarım sorusu

Başlatan MCansız, 20 Ocak 2014, 22:55:12

MCansız

arkadaşlar 21 ocak  salı (yarın) saat 1 de analog iletişimden sınavım var ve sınav sorusu genlik modülasyonu alıcı verici devre tasarımı soru aynen söyle

20kHz temel bant genişliğine sahip ses işaretlerinin 1000kHz'lik bir
taşıyıcı ile adi genlik modülasyonlu nakline ilişkin olabildiğince gerçeğe
uygun bir tasarım yaparak kapsamlı alıcı ve verici blok diyagramlarımı
çiziniz. Her bloğa ait devre elemanlarının temel işlevini matematiksel
olarak açıklayınız ve her blok giriş ve çıkışında işaretin zaman ve
frekans domeni gösterimlerini genel hatlarıyla veriniz.

birçok kaynaktan araştırma yaptım ama bulduklarımı birleştiremiyorum genlik modülasyonu diyagramlarını oluşturdum ama elimde devresi yok  devre var diyagram yok yardım ederseniz çok sevinirim aynı soru frekans modülasyonu içinde geçerlidir. yardımlarınızı bekliyorum

MC_Skywalker

Amplude Modulation  için Heterodin/Süper Heterodin alıcılar şeklinde aramayı dene bir istersen.

z

Devre semasini sormuyor. Blok diyagramlari soruyor.

Her bloga ait devre elemanlari ile ne demek istedigini bir daha sor.

Eger elektronik devre semasindan bahsediliyorsa cevaplarin verilmesi sinav suresine sigdirilamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MCansız

Alıntı yapılan: z - 20 Ocak 2014, 23:44:00
Devre semasini sormuyor. Blok diyagramlari soruyor.

Her bloga ait devre elemanlari ile ne demek istedigini bir daha sor.

Eger elektronik devre semasindan bahsediliyorsa cevaplarin verilmesi sinav suresine sigdirilamaz.

hocam sordum devre şemasıda istiyor bende sınav süresince bunları yapamayacagımın farkıdayım ve hocanın amacını  anlamış değilim
nasıl yapacagımız sordugumuzda

Blokların elektronik yapılarını çizerken en basit R L C D T elemanlı olanlarını tercih edin. Çünkü çalışma ilkelerini de kısaca açıklayacaksınız. Ne olduğunu anlamadığınız yapıları ezberleyip açıklayamadan yazmayın
şeklinde cevap aldık

ErsinErce

vericide mikrofondan 100n ya kadar olan kısmı çizmeye gerek yok
direk 100n ya sinyal giriyor gösterilebilir

amaç temeli göstermek soru gayet güzel ama hoca derste anlatırken size bu bağlantıyı oluşturtabildi mi ona bakmak lazım biraz

verici yaparken tank devresini kollektör direnci olarak bir transistöre girilip sinyal beyz den de verilebilir...

bilinirse toplam 15 dk da soru çok rahat cevaplanabilir aslında

MCansız

Alıntı yapılan: ErsinErce - 21 Ocak 2014, 00:19:25
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
vericide mikrofondan 100n ya kadar olan kısmı çizmeye gerek yok
direk 100n ya sinyal giriyor gösterilebilir

amaç temeli göstermek soru gayet güzel ama hoca derste anlatırken size bu bağlantıyı oluşturtabildi mi ona bakmak lazım biraz

verici yaparken tank devresini kollektör direnci olarak bir transistöre girilip sinyal beyz den de verilebilir...

bilinirse toplam 15 dk da soru çok rahat cevaplanabilir aslında

hocam ders genel olarak dönüşümler ve kitapladaki soruları çözmekle geçti tasarıma yönelik hiçbirşey yapmadık zaten dersin yarısından fazlasını forier serileri dönüşümlerini işledik açıkçası pekte verimli bir ders işlemedi acaba bu devrelere göre bir blok diyagram çizebilmemiz mümkün mü

z

O zaman bias problemleriyle falan ugrasmazsin.

LC filitrelerin rezonans frekasini hesaplarsin. Filitrenin ne tip filitre oldugunu (bband pass, band cut) soylersin.

Mixeri matematiksel olarak ele alirsin.

20Khz band genisligi superhetrodin haricinde olurmu bilmiyorum. Suoerhedrodin alicinin blok diyagramini bulabilirsin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Superheterodyne_receiver

http://www.fas.org/man/dod-101/navy/docs/es310/superhet.htm

http://www.fas.org/man/dod-101/navy/docs/es310/superhet.htm

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferdem

Ben soruyu çok beğendim, çok güzel sorulmuş. 
Adi genlik modülasyondan kasıt DSB-LC-AM herhalde, önce teorisini bilmek gerekiyor, tabi daha öncesinde oturup çalışmak, istemek, emek vermek gerekiyor. 100km uzaktaki arkadaşınıza elektromagnetik bir dalgayı iletebiliyorsunuz, peki istediğiniz bir mesaj işaretini(ses, resim vs.) nasıl iletebilirim diye merak ettiniz mi...  bunu merak etmedikçe genlik modülasyonu bir yana haberleşme dersinden bir şey öğrenilmez.
Genlik modülasyonun teorisi kolaydır, yarına kadar hayli hayli öğrenilir. DSB-LC-AM de bir çarpım işlemi vardır, 6*8=48 çarpımı neyse öyle bir çarpım, DC ye bindirilmiş mesaj işaretinizi bir taşıyıcıyla çarparsınız, bunu elektronik devrelerle yapmanın birçok yolu olsa gerek, benim bildiğim ve en kolayı switching modulator adı verilen anahtarlamalı modülatördür. 20KHz lik mesaj işaretinizi 1MHz sinüs ile nasıl çarpacaksınız? Şöyle; bir mesaj işaretini sinüs ile  çarpmak zor ama kare dalga ile çarpmak çok kolay. Çünkü kare dalga ile çarpmak demek açıp kapatmak demek, yani 20KHz lik mesaj işaretini 1MHz lik kare dalga ile anahtarlayacaksınız. Biz sinüsle çarpmak istiyorduk? Kare dalga ile çarptığınızda kare dalganın içindeki tüm sinüslerle(fourier serisi öğrendiniz) de çarpmış oluyorsunuz, 1MHz kare dalgada 1MHz, 3MHz, 5MHz... sinüsler var, dolayısıyla çıkışta 1M 3M 5M merkezli DSB-LC-AM modülasyonlu işaretler belirir, 1MHz merkezli bant geçiren filtre ile 1MHz merkezli işareti alabilirsiniz. Anahtarlama işlemi tek transistörle yapılabiliyor, yani devresi de basit. Bir mos un drain ucuna 1k direnç üzerinden DC+mesaj işaretinizi vereceksiniz, gate ucundan 1MHz anahtarlama işareti, source toprağa bağlanacak. Drain ucundan çarpım sonucu geliyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

ferdem

DSB-LC-AM in alıcısı da çok basit, bu modülasyon AM radyoların modülasyonu, mesaj işareti taşıyıcının genliği olduğundan, çarpım yapmadan alabilirsiniz. Temel şema şu: http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/RadCom/part9/fig2.gif
Gerçekte çalışması için yükselteç, filtre gerekecektir. Sınavda genel görüntüyü vermek adına en öne bir yükselteç(LNA), arkasına 1MHz band geçiren filtre ve arkasına da linkini verdiğim şemayı koyarsanız yeterli olacaktır. Kolay gelsin.

MCansız

Alıntı yapılan: ferdem - 21 Ocak 2014, 15:27:01
DSB-LC-AM in alıcısı da çok basit, bu modülasyon AM radyoların modülasyonu, mesaj işareti taşıyıcının genliği olduğundan, çarpım yapmadan alabilirsiniz. Temel şema şu: http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/RadCom/part9/fig2.gif
Gerçekte çalışması için yükselteç, filtre gerekecektir. Sınavda genel görüntüyü vermek adına en öne bir yükselteç(LNA), arkasına 1MHz band geçiren filtre ve arkasına da linkini verdiğim şemayı koyarsanız yeterli olacaktır. Kolay gelsin.

evet hocam bende bunu  zarf dedektörü olarak kullandım  herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim