Anolog Sensör

Başlatan meta1453, 23 Ocak 2014, 00:57:23

meta1453

Öncelikle herkese merhabalar. Robotda kullanmak için anolog sensör arıyorum. Ultrasonik en son altarnatifim. Anolog sharp sensörler var ama coğu ilk 10 cm algılama yapmıyor. Önerebilceğiniz 40-50 cm civarı algılama yapan bi sensör var mı?

meta1453

Bu sensörleri biliyorum. Ama malesef işimi görmüyor. Çünkü ilk verdiğiniz linkdeki 4 cm den sonra ikinci link deki ise 20 cm den sonra algılama yapıyor. Benim için bu değer en fazla 1 cm olması gerekiyo.

selimkoc

Blogumda mesafe ayarlamalı (yazı içinde nasıl yapılacağı anlatılıyor) IR yaklaşım dedektörü var. Çok turlu trimpotla istediğin mesafeyi ayarlayabiliyorsun. Yaptığım denemelerde çok başarılı sonuçlar elde ettim. Basit bir devre. Deneyebilirsin...

meta1453

İlginiz için teşekkür ederim. Ama blogunuzda ki sensör yanlış anlamadıysam dijital şekilde çalışıyor. Bana anolog çıkış veren bi sensör lazım.

MrDarK

Alıntı yapılan: meta1453 - 23 Ocak 2014, 09:19:03
Bu sensörleri biliyorum. Ama malesef işimi görmüyor. Çünkü ilk verdiğiniz linkdeki 4 cm den sonra ikinci link deki ise 20 cm den sonra algılama yapıyor. Benim için bu değer en fazla 1 cm olması gerekiyo.

robotta kullanacağım diyorsun range en fazla 1cm olmalı diyorsun. Ya zaten sumo robotta dövüş 10 saniye bile sürmüyor. Son sürat üzerine gelen bir cismi 1cm kala algıladıktan sonra motorlara tepki verip kaçacak veya hamle yapabileceğini sanıyorsan başka alemlerde yaşıyoruz.

Yok başka bir robot ise açıkça paylaş ki insanlar yardımcı olmaya çalışsın. 1cm'i bana elinle gösterebilir misin ? Hem en fazla 1cm olsun diyorsun hem analog , senin cihaz mm hassasiyetinde çalışsın istiyorsun herhalde , robot ve motorların mm mertebesinde çalışacak nasıl bir ürün yapıyorsun ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

polleme

meta1453'ün söylediklerinden anladığım, örneğin 4-20 cm menzilli bir sensörde 2 cm mesafedeki bir cisim algılanamıyor, bundan şikayetçi. Yani sensor 1-20 cm aralığındaki cisimleri algılasın istiyor. Ama herhangi bir cisim bir anda 2 cm dibinde bitmez ki, belli bir masafeden yaklaşır, siz de onu o mesafelerde iken algılarsınız. Zaten o cisim 4 cm'lik minimum eşiğe gelinceye kadar görüyor ve algılıyor olmanız gerekir.

meta1453

Polleme kardeşim beni gayet net anlamışsın. Daha önce hiç senin düşündüğün gibi düşünmemiştim. Programsal olarak bu algılanmayan mesafeyi halledebilirim. Olmassa ultrasonik sensor kullanıcam artık. Yardımlarınız için teşekkür ederim.