ARM Bilmek Bize Ne Kazandırır / ARM Nerelerde kullanılır?

Başlatan Farukc, 27 Ocak 2014, 21:06:33

Farukc

Arkadaşlar şuan büyük bir hevesle ARM ile uğraşıyorum. ;D Şüphesiz ARM programlamayı bilen bir insanın saygınlığı biraz daha fazla oluyor. Fakat bu ARM veya 32 bit işlemciler nerelerde kullanılıyor. Cep Telefonu, Modem vs. haricinde.

Mucit23

LukeSkywalker

Ne saygınlığı?  Kimse sen ARM biliyorsun diye sana saygı göstermez...
Gün gelir 8 bit sana yetmez, daha hızlı bir mikrodenetleyici arayışına girersin, o zaman ARM mimarili işlemci programlayabilmenin avantajını hissedersin. Mesela TFT dokunmatik paneli bulunan bir cihaz yapman istendiğinde 8 bitlik yavaş bir mikrodenetleyicinin sana yetersiz geldiğini hissedersin.

Farukc

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ocak 2014, 21:12:21
Ne saygınlığı?  Kimse sen ARM biliyorsun diye sana saygı göstermez...
Gün gelir 8 bit sana yetmez, daha hızlı bir mikrodenetleyici arayışına girersin, o zaman ARM mimarili işlemci programlayabilmenin avantajını hissedersin. Mesela TFT dokunmatik paneli bulunan bir cihaz yapman istendiğinde 8 bitlik yavaş bir mikrodenetleyicinin sana yetersiz geldiğini hissedersin.

Bir AVR programlıyorum demek var. Birde ARM programlıyorum demek var. Benim gerçekten merak ettiğim hangi projelerde bu kadar performansa ihtiyaç duyuluyor?

yamak

Gözünde büyütme.Programlamaya başlayınca kendi özel hissetmiyosun.

LukeSkywalker

:)
Yahu saygınlık ne demek? Sen şimdi çık sokaktaki bakkala git, ben ARM programlamayı biliyorum de bakalım ne kadar saygı duyacak sana? Veya ARM programlamayı öğren forumda ben ARM progralamayı biliyorum de bakalım ne olacak? Kimse sana bildiğin birşeyden dolayı saygı duymaz. Sen kime ne kadar faydalı oluyorsun bu önemli... Ona bakarsan Coca-Cola'nın formülünü 3 kişi biliyor. Şimdi bu adamlara saygı mı duyalım?

Okan AKÇA

Farukc

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ocak 2014, 21:20:38
:)
Yahu saygınlık ne demek? Sen şimdi çık sokaktaki bakkala git, ben ARM programlamayı biliyorum de bakalım ne kadar saygı duyacak sana? Veya ARM programlamayı öğren forumda ben ARM progralamayı biliyorum de bakalım ne olacak? Kimse sana bildiğin birşeyden dolayı saygı duymaz. Sen kime ne kadar faydalı oluyorsun bu önemli... Ona bakarsan Coca-Cola'nın formülünü 3 kişi biliyor. Şimdi bu adamlara saygı mı duyalım?

Abicim hemen niye yanlış anlıyorsunuz . İyiki bir saygınlık dedim. :-[ Bir daha ağzımı açamam yeter ki hangi projelerde bu kadar performans gerektiğini merak ediyorum?

LukeSkywalker

Yanlış anlamadım. Saygınlık dediğin için bunları söyledim. Dediğim gibi 8 bit sana yeterli gelmediğinde 32 bit işlemcilere geçmen gerektiğini zaten anlarsın. İlla ARM olacak diye birşey de yok, PIC mikrodenetleyicilerin de 32 bit versiyonları var. Bu günlerde ARM mimarili mcular popüler. Daha çok multimedia uygulamalarında ve hız gerektiren projelerde 32 bit mcular kullanılıyor.

Farukc

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ocak 2014, 21:27:02
Yanlış anlamadım. Saygınlık dediğin için bunları söyledim. Dediğim gibi 8 bit sana yeterli gelmediğinde 32 bit işlemcilere geçmen gerektiğini zaten anlarsın. İlla ARM olacak diye birşey de yok, PIC mikrodenetleyicilerin de 32 bit versiyonları var. Bu günlerde ARM mimarili mcular popüler. Daha çok multimedia uygulamalarında ve hız gerektiren projelerde 32 bit mcular kullanılıyor.

Teşekkürler abicim.

muhittin_kaplan

32bit o yada budan ziyade fiyat performans,
3usd ye 72mhz 32 bit dolu bir arm islemci aliyorsunuz. Ayni ozellikteki diger mcu u kaca, yada ayni paraya hangi ozellikleri alabiliyorsunuz

yamak

Öyle özel bi proje yok ihtiyacın olunca kullanırsın.Yani istediğin her yerde kullan.İllaki ARM kullanılması gereken bi proje yok.Sadece fiyatı uygun,fiyatına göre donanım iyi,bir de çok populer kaynak sıkıntısı çekmiyosun, o yüzden kullanılması cazip geliyo.

LukeSkywalker

Mesela şöyle bir projede 8 bit bir mikrodenetleyicinin kullanılması neredeyse imkansız. TFT ekran, GPRS bağlantısı, RFid kart okuyucu gibi donanımların bulunduğu böyle bir sistem hızlı çalışmalı, yeteri kadar hafızası olabilmeli, pek çok i/o, dahili donanım içermeli vs.
Gerçi son günlerde biraz pahalandı STM32F4 serisi mcular...
STM32F407VGT6 Farnel fiyatları;
1+  	  €11.45	
10+ 	  €9.85	
100+  €9.67	
250+  €8.50

Farukc

Hepinize Teşekkür ederim cevaplarınızdan dolayı. Sonuç olarak ;
  • Projemize göre mikrodenetleyici seçeceğiz.
  • 32bit İşlemcilerin En popüleri ARM.

hgs