IR2106 çalıştıramayanlar

Başlatan Okan AKÇA, 01 Şubat 2014, 19:30:03

pisayisi

ir2106 da dahili deadtime ekleme devresi yoktur. Hin lin girişlerine uygulanacak işaretlerin örtüşmeyen yeterli deadtime sahip iki işaret olması lazım. 100 khz in üstündeki frekanslarda entegrenin logaritmik olarak hızlı bir ısınma profiline sahip olduğu görülmekte. Çıkışlara da 33 ohm luk birer direnç bağlayarak fet gate lerine giriş yapın. Tüm bunlara karşın girişte işaret yokken fetler bağlı değilken asla ısınma olmaması gerekir...
Murat

mistek

Deadtime'a ve besleme gerilimine dikkat ediyorum. Normalde PWM uygulayacağım ve kullandığım mosfetlerin tr-tf sürelerine göre deadtime ayarı yaptım. Ancak tüm mesele ir2106 çıkışına mosfet bağlı ancak hin ve lin girişlerinde PWM sinyali uygulanmadığı zaman aşırı bir ısınma olması. ir2106 kullandım 1 tanesi yandı. ir2103 taktım oda yandı. Bağlantıları kontrol ediyorum sorun yok gibi ama bulamadım bi türlü arıza kaynağını. Önce ir2106 ısınıyor sonra mosfet ısınmaya başlıyor ir2106 soğuk oluyor. Gate'e elimi sürüyorum bazen mosfet iletime geçiyor. Akım sınırlı güç kaynağıyla kontol ettiğim için mosfet yanmıyor.  İkisi arasında bi problem var.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Okan AKÇA

en sondevre şemasını verirmisiniz ben sorunsız kullanıyorum bütün degerleri yazınız.

mistek

Değişiklik yok hocam aynen bu şekilde kullanmaya çalışıyorum. Daha doğrusu ısınmasa çalışıp çalışmadığını anlayacağım.

C2 10uf
Giriş 15v
ir2106 besleme 12v. (Şemadaki seri regülatör devresini kullanıyordum yinede emin olmak için aynı yere lm7812 koydum)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Okan AKÇA

mosfetler nedir peki ? ve cıkışa yük bağlananız gerekmektedir. c2 yi 1uf düşürün mosfetin eger vgs gerilimi 20v ise zaten 15 volta calıştıramassınız.

mistek

Okan AKÇA

vgs voltajın 20 volt  IR 2106 beslemesini 18 v yapın ve mosfetlerin beslemesinide 24v yapın o şekilde deneyin low in girişini low cekin  cıkışa yük baglayın c2 1uf yapın

mistek

Yok hocam Vgs 10v. Sanırım maksimum değeriyle karıştırdınız. Low side bu şekilde kullanıyorum hep. İlkkez elimi ir2106 ya uzattım sıkıntı çıktı. Şuan aslında ben mosfeti iletime sokmak istemiyorum hep kesimde kalsın asıl mesele bu ir2106 zımbırtısının kendi başına boşta çalışırken ısınması olayı.

Okan AKÇA

siz beslemeyi dedigim gibi yapın bende cok ugraştım dünya kadar ır2106 yaktım

mistek

Okan AKÇA

ozaman ugraşmaya devam hocam :D yada mosları degiştireceksiniz.

mistek

Hocam Vgs den dolayımı 24v olsun diyorsunuz yoksa ir2106 nın olayı mı bu?

Okan AKÇA

ır2106 bende 12v ile çalıştıramadım.

mistek

İlginç bi durum. Peki ısınma oluyormuydu 12v ile besleyince?

Okan AKÇA

12volta ısınıp h side tarafı bozuluyordu.