paralel rezonans devresi geri besleme nasıl olmalı ?

Başlatan ilhan_mkp, 02 Şubat 2014, 22:34:34

ilhan_mkp

abiler resimdeki paralele rezonans çalışma mantığını kafam bir türlü almıyor.
bu tank devreresini süren bir sürü analog tasarım gördüm ama yinede tam anlayamıyorum.
anahtarlama elemanlarını bozmadan bu devreyi rezonasta tutmanın yolu nedir.
üst mosfeti sürdüğümde tankta ne oluyor alt mosfeti sürdüğünde tankta ne oluyor.
yani ben nasıl bir geri besleme yapmalıyım ki gate sinyelinin freansı rezonans frekansının altındamı üstündemi anlıyayım.
rezonans frekansının altında bir frekansta sürdüğümde tankta neler oluyor.
rezonans frekansının üstünde  bir frekansta sürdüğümde tankta neler oluyor.

bunları grafikle hani gate sinyali bu tank gerilimi tank akımı şeklinde anlata bilirmisiniz.

restore

z

Senin uygulamanda tank devresinin icinde metal nesne var. Bu nesne isindiginda  tank devresindeki L'nin parametreri degisiyor.

Nedir bunlae?  Enduktans ve omik direnc.

Bu durumda tank devresini sabit belirlemis palerle uyaramazsin.

Tank devresinin rezonans fremansi uyari darbelerinin frekansindan yuksek kalsa
Yani tank devresi dusuk frekansli palslerle beslense devre enduktif, tersine yuksek frekana beslense bu kez de kapasitif davranir.

Sen tanki tam omik davranacak sekilde yani tam rezonansda calisacak sekilde uyarmalisin.

Bubun icin de ya akimdan ya da tank devresindeki voltajdan geri besleme almalisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

fazla anahtarlama elemanı yakmamak adına tank beslemesini 24v yapıp nezaman nereye kayıyo görmek için şöyle birşey çizdim elimde olan transistörlerle illa mosfet vb eleman gerektirirmi 2kHZ ile tetikleyecek şekilde düşündüm.
bu denemelerde çok fazla anahtarlama elemanı yakma şansımız var bunun önüne geçmek için neler yapmamız gerekir.

esensoy

akım kontrolü yapıyor musunuz bilmiyorum, akım kontrolü olmadan çalıştırmamak gerekiyor, hele ki prototip aşamasında her noktaya ani akımlar için limitleyici bir devre eklemek gerek
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ilhan_mkp

yeni konu açmadım uzun zamandır incelemek için yapmak istediğim indiksiyon ocağı için sonunda pcbyi çıkardım.
fakat 1:50 akım trafosu ve gate sürücü trafoyu sarmak teknik bilgi gerektiyor bu ikisini kendim sarmam gerekiyor.
aşağıdaki linkte hesaplamalar hakkında bilgi var ama oradaki nüveyi bulamadım.
http://thedatastream.4hv.org/gdt_practical.htm
feritnüve.com gibi sitelerden bulabileceğim nüvelerle bunları hesaplayabilirmiyiz
1:50 akım trafosunu 50khz-200khz arası bir trafo buldum temin edemedim.
akım trafosunun hesabı hakkında pek kaynakta bulamadım
şok bobinini sardım iş göreceğini düşünüyorum
trafoları yardımlarla sardığımı farzedelim şemayı çizen arkadaş 8 ila 18a arası akım ayarı koymuş tank devresi yerine 12a akımçeken bir rezistans bağlayıp devrenin nerde ne oluyo skop ile incelemeyi düşünüyorum.

şemayı aldığım sayfa http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=ihpll1

restore

hocam  bilgisayar psu larındaki  cıkış filtresi olarak kullanılan doyumu yüksek sarı renkli nüvelerden kullanabilirsiniz.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: restore - 27 Nisan 2014, 11:59:31
hocam  bilgisayar psu larındaki  cıkış filtresi olarak kullanılan doyumu yüksek sarı renkli nüvelerden kullanabilirsiniz.

hocam o nüveye birtane gate trafosu için sardım akım trafosuda aynı nüveden olurmu

merak ettiğim tasarlayan arkadaş mavi n87 nüve kullanmış sarı nüveler iş görürse çok iyi olur ölçüleride yaklaşık aynı

sardığım pulse trafosununda fotosunu çekerim artık şu devreye enerjiyi vermek istiyorum ;D

z

Voltaji variac uzerinden yavas yavas artir. Bu, pek cok denemede bana avantaj sagladi.

ilhan_mkp

hocam elimde variak yok pek ucuzda değil ama variakla olsa çok iyi olurdu

ilhan_mkp

ilk denediğim nüve ve çıkışı

pc güç kaynağının 220v beslemesindeki emi filtreden söktüğüm nüveyle aldığım sonuç

sarı nüvelerde sonuç çok kötü

magnetron

Alıntı yapılan: z - 03 Şubat 2014, 08:29:33

Tank devresinin rezonans fremansi uyari darbelerinin frekansindan yuksek kalsa
Yani tank devresi dusuk frekansli palslerle beslense devre enduktif, tersine yuksek frekana beslense bu kez de kapasitif davranir.

Z hocam galiba bir yanlışlık var

uyarı frekansı rezonans frekansından düşükken endüktif değil kapasitif olması gerekmiyor mu ?

( şuradaki grafiklere bakınca )

http://www.richieburnett.co.uk/indheat.html

hocam bir de şu konuda fikrinizi almak istiyorum

bu tank devresini rezonansta tutmak için PLL devresi kullanılıyor

biz diyelim PLL devresi yerine STM32F4 kullanabilir miyiz ?

F4'te 168 Mhz timerler var

ama tank devresinin 100 Khz de rezonansı olsa

diyelim ürettiğimiz ( mosfetleri süren ) 100 Khz frekans ile tank voltajını exor kapıdan geçirdik
ve F4  timeri ile çıkan kare dalganın genişliğini ölçtük

burdan da %50 den küçükse frekansı arttırdık veya %50 den büyükse frekansı azalttık
ve yazılımsal PLL yapmış olduk

ama bu F4 ün timerin hızı bu kare dalganın genişliğini ölçmeye yeterli olur mu ?

mesela 100 Khz %50 duty kare dalganın genişliği 168Mhz / 100 Khz = 1680 / 2 = 840

diyelim iş bobininin içine ısıtacağımız metali soktuk
ve duty %45 'e düştü

bu durumda ölçtüğümüz genişlik de 756 olur
840 - 756 = 84

demek istediğim eğer PLL analog olsaydı çözünürlük baya iyi olacaktı ( analogun doğası gereği )
ama dijitale döndüğümüzde çözünürlük 1/ 100 bile değil ?

bu durumda yazılımsal PLL çalışır mı ?

fikrinizi merak ediyorum

ilhan_mkp

o tankta ne olduğunu hala kavrayabilmiş değilim kontrol devresini kurdum gate trafosunuda hallettim şu akım trafosunuda halledersem burada tartışmak istediğim birkaç konu var.
tank voltajı ne oranda yükseliyor anahtarlama elemanları hangi durumlarda risk altında.

mehmet

http://www.falstad.com/circuit/
Bu sayfanın açılışında çalışan devreyi inceleyiniz. Anahtarla ve
diğer devre elemanlarının değerleriyle oynayarak grafik değerlerini
inceleyiniz. Anahtar kapatılıp açılınca oluşan değişimleri inceleyiniz.
Bu devre; transistör/mosfet/igbt gibi elemanların aldığı tehlikeleri görmenizi
sağlayacaktır. Ayrıca snubber konusunu inceleyiniz.
Sanırım yardımcı olacaktır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Alıntı Yap
Alıntı YapTank devresinin rezonans fremansi uyari darbelerinin frekansindan yuksek kalsa

Z hocam galiba bir yanlışlık var

uyarı frekansı rezonans frekansından düşükken endüktif değil kapasitif olması gerekmiyor mu ?

Paralel tank devresi icin yanlislik yok.

Paralel LC devresinin empedansini yazalim.

Z=(jwL/jwc) /(jwL+1/jwc)

Z= jwL/ (1-w^2LC)

Sistem W=1/Sqrt(LC) de rezonansda

w<1/Sqrt(LC) olursa

1-w^2LC, 0 dan buyuk K gibi bir deger alir.

Bu durumda Z=JWL/K olur. Yani L/K degerinde enduktans gibi davranir.

Tam tersine w>1/Sqrt(LC) olursa bu durumda 1-w^LC -K gibi negatif deger alir.

Z= -jwLK    wLK=1/Aw dersek Z=1/JAw olur. Yani 1/A degerinde kapasite gibi davranir.

Aslinda hesap kitaba da gerek yok. Mantiken de bu sonuca ulasabilirsin.

Frekans dusunce kapasite etkisini kaybeder enduktans etkin olur.

Tersine frekansi artirirsan bu kez enduktans etkisini kaybeder kapasitor etkin hale gecer.

---------------

Evet yazilimsal olarak PLL yapmak mumkun. Fakat ivir zivir fazlalik komutlar olmadan cok sade bir yazilim yapmak gerekir.