PLC analog giriş hakkında ?"

Başlatan ismailhtc, 05 Şubat 2014, 10:52:36

ismailhtc

arkadalar bu plc lerde 4-20 mA okuma nasıl oluyor. mesela ben 4-20mA analog çıkış üreten bir kart yapsam nelere dikkat etmem gerekli. yani plc analog girişinde nasıl bir yük vardır benim analog sinyalim bozulabilirmi ? mesela pulse üreten bi debimetreyi okuyup 4-20ma çeviren bir kart yaptım diyelim plcnin analog girişine verdiğim zaman düzgün bi okuma yapabilirmi?

aslında 4-20m analog sinyalimi 750 ohm ve birkaç rlc devresinde denedim herhangi bir bozulma olmadı. ama plc analog okuması nasıl olduğunu bilmediğim için sormak istedim.

Salih

PLC'lerde de aynı yöntem uygulanır. 250 Ohm üzerinden akım geçirilir ve gerilim girişlerine bağlanarak
okunur.
750 Ohm dan geçirebiliyorsan çok rahat yeter.

Örnek :

ismailhtc

anladım ya bu siemensde biraz farklı bi okuma görmüştüm ama hatırlayamıyorum. o yüzden sormuştum teşekkür ediyorum.

Salih

Haklısın, verdiğim örnek akım girişli Delta PLC ler içindi.
Her plc'nin analog modülünde akım girişi olmaz. Sadece gerilim girişi olabilir.
Aşağıda verdiğim link de S7-1200 Plc ler için gerekli bağlantılar var.

http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&objId=67396371&load=treecontent&lang=en&siteid=cseus&aktprim=0&objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW

ismailhtc

Input resistance (0 to 20 mA) 280 ohm diyor sanırım aynısı ?

birde with current outputs, max. 600 ohm diyor

Salih

Sizin bağladığınız direncin üzerinden geçen akım ile direnç çarpımı
analog gerilim girişine uygulanıyor.
Burada direnç değeri standart olsun diye,

Eğer 4-20 mA'i     1 - 5 V'ta çevirmek istiyorsanız 250 Ohm direnç kullanıyorsunuz.
Başka gerilim değerlerine çevirmek istiyorsanız başka direnç değerleri kullanırsınız.
Verdiğim link de örnek olarak 500 Ohm kullanılmış.
Bu durumda 2 - 10 V'ta çevrilmiş olur.
Endüstriyel cihazlarda analog girişler de şu standartlar kullanılır.
-10V - 10V
0 - 10V
-5V -  5V
0 - 5V
4 - 20 mA (Bazı cihazlarda akımlarda negatif değer alabilir.)
0 - 20 mA

ismailhtc

Alıntı yapılan: salih - 05 Şubat 2014, 12:18:11
Sizin bağladığınız direncin üzerinden geçen akım ile direnç çarpımı
analog gerilim girişine uygulanıyor.
Burada direnç değeri standart olsun diye,

Eğer 4-20 mA'i     1 - 5 V'ta çevirmek istiyorsanız 250 Ohm direnç kullanıyorsunuz.
Başka gerilim değerlerine çevirmek istiyorsanız başka direnç değerleri kullanırsınız.
Verdiğim link de örnek olarak 500 Ohm kullanılmış.
Bu durumda 2 - 10 V'ta çevrilmiş olur.
Endüstriyel cihazlarda analog girişler de şu standartlar kullanılır.
-10V - 10V
0 - 10V
-5V -  5V
0 - 5V
4 - 20 mA (Bazı cihazlarda akımlarda negatif değer alabilir.)
0 - 20 mA

yani anladığım ben 4-20 ma analog sinyal ürettikten sonra kullanıcı kimse artık o bu akımı bir dirençle gerilime çevirip öyle mi okuma yapcak. yani neden analog akım var o halde diye düşünüyorum. gürültülere bozulmalara karşı daha dayanıklı olduğu için mi ?

Salih

Evet dediğin gibi,
Ölçme yapacak kişi akımı gerilime çevirecek.
Dediğim gibi analog gerilim okuma yapan girişler,
belli standartlarda olduğu için dirençlerde doğal olarak belli değerlerde oluyor.
Birinci olarak , Akım kullanılması endüstriyel ortamlarda ki gürültülerden etkilenmemek için.
İkinci olarak 4-20 mA kullandığımızda sinyal hattının sağlamlığını da kontrol edebiliyoruz.
Çünkü hiç değilse cihaz veya sensör den 4 mA gelmelidir.

ismailhtc

açıklamanız için teşekkür ediyorum daha iyi anladım