Usb-Seri Dönüştürücü Problemi

Başlatan Emin Aydın EROĞLU, 09 Şubat 2014, 15:17:36

Emin Aydın EROĞLU

Arkadaşlar Merhaba;
Yakın tarihte bilgisayarımı yeniledim. Daha önceden yaptığım bir bilgisayardan kontrol sistemimi yeni bilgisayarımda da çalıştırmak istiyorum fakat USb-Seri port Çeviricilerimi malesef çalıştıramıyorum. Eski Pc 32-Bit ti dönüştürücünün driverını yükleyip çalıştırıyordum. Fakat bu Pc Win8.1 64 bit olduğu için birtürlü çalıştıramadım. Aygıt yöneticisinde sürekli ünlem işareti çıkıyor. Bir çok driver indirdim Win8 için diye ama olmadı maalesef. Sizce neyi ekdik yapıyorum yda ne yapmalıyım?
Teşekkürler

polleme

Win8 birçok eski çipi tanımıyor. Alacağınız dönüştürücü çipinin Win8 uyumluluğunu almadan önce araştırmanız gerek. Ben iki hafta önce 10 adet Win7'de çalışan ama Win8 uyumsuz usb-seri dönüştürücüyü çöpe attım. Şimdilerde CP2102 çipli dönüştürücülerden 3-4 adet sipariş ettim, onları kullanıyorum. Ebay'de 2-3 USD.

Emin Aydın EROĞLU

CP2102  çiplilerden denediniz mi peki? Eğer kesin çalışıyorsa hemen bende sipariş vereyim zaman kaybetmiyeyim.

Mr.Java

Bilgisayarı yeniden başlatıp F8 tuşuna sürekli basın ve "Sürücü imzasını devre dışı bırak" işaretini seçip driveri kurmayı deneyin.

polleme

CP2102 çalışıyor, problem yok. İlgili link aşağıda.

http://www.silabs.com/products/mcu/pages/usbtouartbridgevcpdrivers.aspx

Aygıtlarda çıkan ünlem işareti, driver uyumsuzluğunu gösteriyor.

Eski PL2303 çipli konverterlar için şöyle bir uyarı var:

PL2303HXA/XA has already discontinued (EOL) and will not be supported in Windows 8

with the new PL-2303 Windows 8 WHQL driver (Installer v1.7.0 and above). The
PL2303HXA/XA device will not install properly and will show a yellow mark (Error Code 10)
in Windows 8 Device Manager.

Bendekiler de bu seriden ve çözemeyince pes ettim.