Ynt: LSM9DS0 & MSP430FR5969 - i2c Sürekli aynı veriyi okumak

Başlatan smit, 10 Şubat 2014, 19:35:14

smit

Hepinize Merhaba
LSM9DS0 sensöründen veri okumak istiyorum. Okuyabiliyorumda ama sürekli aynı veriyi okuyorum. Datasheet'i incelediğimde böyle bir sorunla ilgili birşey yok. Aşağıda sensörden yaptığım 2 byte lık bir okumanın çıktısı var. i2c protokolüne aykırı görebildiğim birşey olmamasına rağmen sensör neden bana sürekli aynı datayı gönderiyor bir türlü çözemedim. Belki bu gibi bir sorunla başkalarıda karşılaşmıştır.

http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/DM00087365.pdf

Sensörün adresi 7bit olarak 0x1E
0x12 adresinden itibaren 2 byte okumak istiyorum.
Normalde 0x12 adresinin default değeri 0xE8
0x13 adresinin default değeri ise 0x00

Bu işlem sonunda okumam gereken değerler 0xE8 ve 0x00 olması gerekirken ben 0xE8, 0XE8 okuyorum. Okunacak veri sayısını 20 yaparsam bu sefer 20 kere 0xE8 geliyor.

Bu sensörden verileri tek tek okumakta çok saçma geliyor. Acaba hata bendeki yoksa sensördemi bir türlü çözemedim.

mesaj birleştirme:: 10 Şubat 2014, 20:01:55

Buraya yazar yazmaz sorunun kaynağını buldum. Teşekkürler PicProje :)

Meğerse i2c adresini yazarken 8. bitini 1 yaparsanız. auto-incremented bitini 1 yapmış oluyormuşsunuz. Böylece sensöre veri yazarken veya okurken arka arkaya veri gönderip alabiliyorsunuz. Eğer adresin 8. bitini bir yapmazsanız yazdığınız veriler sürekli belirttiğiniz adrese yazılıyor. Veya 8. biti 1 yapmadan istediğiniz kadar okuma yapın sürekli belirttiğiniz adresteki data size geri dönüyor.

iyi çalışmalar.