Güneş enerjisi paneli ve pil arasında diyot

Başlatan Recep METE, 16 Şubat 2014, 09:16:14

Recep METE

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/869620140215_120906.jpg[/img]

Arkadaşlar resimdeki güneş enerjisi ve pille çalışan hesap makinesinde güneş enerjisi ile pil arasında diyot kullanılmış.Aklıma takılan şudur.Diyotun eksi kutbu (katotu) güneş enerjisi panelinin(+)artı kutbuna, diyotun  artı kutbu pilin artı kutbuna bağlı.Bildiğimiz gibi diyot elektriği tek tarafa iletiyor.Bu durumda güneş enerjisipanelinden gelen enerji ters bağlanan diyotu geçip nasıl pile enerji verecektir. Merak ettim de.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

XX_CİHAN_XX

Pili ve paneli birleştirmiş. Hangisinin voltajı daha yüksekse sistem oradan beslenecek.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Mr_YAMYAM

İki gerilim arasındaki fark arttıkça, yüksek olan gerilimden daha düşük olan gerilim kaynağına doğru bir akım oluşur.
Güneş enerji paneli yeterli ışık alamadığında gerilimi düşecektir. Bu gerilim düşmesi, pilden güneş panele akım geçmesini önlemek içindir.

Recep METE

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Şubat 2014, 12:03:35
İki gerilim arasındaki fark arttıkça, yüksek olan gerilimden daha düşük olan gerilim kaynağına doğru bir akım oluşur.
Güneş enerji paneli yeterli ışık alamadığında gerilimi düşecektir. Bu gerilim düşmesi, pilden güneş panele akım geçmesini önlemek içindir.

Peki güneş panelinden gelen akım, ters takılmış diyot üzerinden nasıl geçerek h.makinesini çlıştıracak.Ters takılmış diyot üzerinden akım geçmez bilyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

MrDarK

semfero örnek vereyim daha kolay anlayasın.

1n4007 gibi diyotlar için konuşalım ; Anot gerilimi katot geriliminden 0.7V'dan yüksek ise iletimdedir. Buradaki 0.7 volt diyot türüne ısıya göre değişir.

12V---|>|---0  => Diyot iletimdedir.

12V---|>|---8V  => Diyot iletimdedir.

10V---|>|---11V  => Diyot kesimdedir..

Voltaj olarak değerlendirme yapmak lazım :)

Senin devrede ise amaç arkadaşların dediği gibi pildeki enerji güneş panelinden yüksek olduğunda ; yani

(panel) 2V ---|>--- 3.3V (pil) gibi bir durum oluştuğunda pildeki gerilim panele geçemez. Bu duruma göre paneldende devreye enerji gidemez. Devre pil üzerinden çalışır. Eğer diyot olmasaydı pildeki enerji hem panele hemde devreye gidecekti. Panele giden gerilim de çöp olacaktı..

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

polleme

Oradaki diyot, sadece panelden devreye akım akıtacak şekilde kutuplanmıştır. Sadece panelin voltajı içerideki pil voltajından en az 0.7V yüksek olursa devreye girer.

Recep METE

Alıntı yapılan: polleme - 16 Şubat 2014, 14:46:12
Oradaki diyot, sadece panelden devreye akım akıtacak şekilde kutuplanmıştır. Sadece panelin voltajı içerideki pil voltajından en az 0.7V yüksek olursa devreye girer.

Bu konuda cevap yazarak bizi aydınlatan herkese teşekkür ederim.Polleme hocanın dediği"Oradaki diyot, sadece panelden devreye akım akıtacak şekilde kutuplanmıştır." sözü ile acaba özel yapım bir diyot mu olduğunu söylemek istiyor,açıklar mısınız?
  Benim bir de anlatmak isteyip de anlatamadığım soru şu"güneş enerjisi panelinden gelen enerji diyotu geçerek h.makinesine nasıl enerji gönderecek.Çünkü gördüğüm şekil şu,diyot pile doğru ,güneş paneline ters takılmış.Diyelim ki ben pili çıkardım.Güneş panelinden enerji alacak.Ama diyot güneş paneline ters takılmış.Güneş panelinden enerji nasıl geçecek.Ters diyot enerji geçirmez.Bilmem anlatabildim mi?

polleme

Ters diyot diye bir şey olmaz, tıkama yününde kutuplanmış diyot olur. Diyot, iki ucu arasındaki voltaj farkı geçirme yönünde (ve 0.7V'tan büyük) olunca iletimde olan, bunun dışında kesimde olan bir devre elemanıdır. Panel 6V veriyor diye düşünelim. Eğer pil voltajı da 6V olursa veya pil voltajı 6V üzerinde olursa diyot kesimde olur ve devreyi pil besler. Ama pil gerilimi 5V seviyelerine inerse panel voltajı pil geriliminden 1V fazla olduğundan diyot iletim yönünde kutuplanmış olur ve panelden devreye akım gider. Hem pili şarj eder, hem de devreyi besleyebilir.

mesaj birleştirme:: 16 Şubat 2014, 16:53:36

Diyotun üzerinde çizgi vardır, o çizgili uç nereye bağlı? Eğer çizgili uç panele bağlıysa haklısınız, bu bir doğru bağlantı değildir, pil olmasa da panelden devreye akım gitmez.

Recep METE

Alıntı yapılan: polleme - 16 Şubat 2014, 16:49:37
Diyotun üzerinde çizgi vardır, o çizgili uç nereye bağlı? Eğer çizgili uç panele bağlıysa haklısınız, bu bir doğru bağlantı değildir, pil olmasa da panelden devreye akım gitmez.

İşte hocam benim  de sormak istediğim budur.Diyotun çizgili ucu panele bağlı.pilden panele doğru akımın gittiğini ancak panelden pile doğru diyot üzerinden akım nasıl geliyor.Onu sormak istemiştim.Yukarıda da ilk mesajda resim yüklemiştim.Onu inceleyebilirsiniz.

polleme

Genellikle panelli devrelerde diyot öyle bağlanır ki panel elektrik üretirken hem devreyi besler, hem de pili şarj eder. Ama bu devrede durum farklı. O devredeki pil şarj edilebilen bir pil değl. Burada diyodun amacı panelden gelen elektriğin pile gidip ona zarar vermesini engellemek. Fotodan geri kalan devre çok net anlaşılmıyor ama görünümden benim anladığım şu: Panel devreyi besliyor ama diyot nedeniyle pile bir akım gitmiyor. Eğer panel elektrik üretemezse bu sefer pil devreyi beslemeye devam ediyor. Bu durumda panelden diyodun çizgili ucuna bağlantı dışında devreyi besleyen bir bağlantı daha olmalı.

Recep METE

F.T

sistemde devreyi besleme önceliği panele verilmiş panel enerji üretmediği anda pil devreyi diod üzerinden beslemeye devam ediyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Recep METE

Alıntı yapılan: F.T - 16 Şubat 2014, 21:56:02
sistemde devreyi besleme önceliği panele verilmiş panel enerji üretmediği anda pil devreyi diod üzerinden beslemeye devam ediyor.
Hocam devreyi besleme önceliğinin panele verilmiş olduğunu nasıl anladınız.Bu konuyu açıklar mısınız?Merak  ettimde.

XX_CİHAN_XX

Panel voltajı doğrudan sistemi beslediği için öncelik paneldedir. Pil voltajı ise doğrudan değil diyot üzerinden gerektiğinde devreye girmektedir.
Panel voltajının pil voltajından daha düşük olduğu durumlarda diyot iletime geçeceğinden pilden akım çekilir. Onun dışındaki durumlarda panelden doğrudan bağlantı yapıldığı için enerji panelden sağlanır. Bu nedenle panel öncelikli konumdadır. Ancak panel voltajının düştüğü durumda pil diyot üzerinden enerji sağlar.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

İşte panelden devreyi besleyen direkt bir bağlantı olmalı demekten kastım o idi. Panel devreyi böylece besleyebilir, panel voltajının düştüğü yerde de pil devreye girebilir.