Kuplaj, Filtre

Başlatan muhittin_kaplan, 16 Şubat 2014, 22:09:18

muhittin_kaplan

yukardakisinyali filtreleyip yükseltmem gerek.

sinyal 700mv DC nin üzerinde 500mv luk palsler şeklinde.
ben bu palsleri 0-5v luk hale getirmek istiyorum.

(frekans 50hz)

F.T

hocam biirinci opampla belli bir seviyeye yükseltip zenerle yada bariyerle voltajı  sınırlayın daha sonraki ilede 5 volt seviyesine yükseltin olmazmı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

Hocam iki kond bir kac direnc ve transistorle olmaz mi

z

Vi giris sinyalin. Vo cikis sinyalin.

V0 = (Vi - 0.7)*10

Opampla bu islemi yapacaksin.

------------------

Alıntı YapHocam iki kond bir kac direnc ve transistorle olmaz mi

Hem de cok basit olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatih6761

Hocam 0-5 volta çektiğinize göre muhtemelen bir MCU'ya gireceksiniz sinyali. Sinyali aldığımız kaynağın empedansı ne durumda? Eğer bir transistörü sürebilecekse 0.7+0.5 volt = 1.2 volt eder. Bu voltaj herhangi bir Si transistörü sürebilir. Gerekirse germanyum bir transistör kullanabilirsiniz. Onu pullup'la çekip istediğiniz bir yere bağlarsınız. Ancak sinyal terslenmiş olur. Yani pals geldiğinde çıkış 0'a düşer. Gerekirse invert işlemi için bir transistör daha bağlarsınız çıkışa.

muhittin_kaplan

Hic iyi bir sadic degilsin. Basit ?

muhittin_kaplan

Peki bir opamp onerirmisiniz kolay bulabilecegim. Uygulamasi kolay, cam kenari.... Canim cennette.... mumkunse tek pakette birsuru opamp....

F.T

olur hocam neden olmasın.2  transistör ile de olur.yanlız son noktada zenerle sınırla. :)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Beni sasirtiyorsun.

NPN kullaniyoruz.

Beyzden +5v a 10K (10K yi artirman gerekebilir oynarsin artik)
Kollektorden +5v a 1K
Emetor Gnd

Sinyali 100n uzerinden  beyze giriyorsun.

Kollektorden aldigin sinyal 0..5v araliginda olur ve 180 derece faz degisir.

Cikis gene tek transistorle bir inverter koyarsan faz kayikligini yok edersin ve tam istedigin sinyal olusur. (Verdigin dalga seklinde palsin ustunde minik bir pals daha var o kaybolur. Kaybolmasin dersen ilk verdigim matematiksel ifadeyi opampla gerceklestirmen gerekiyor)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

muhittin hocam yorgun gibisin :)

muhittin_kaplan

Sasirma hocam.
(boyle basit bir soruyu bu adam niye soruyor deme)
Bin bilsende bir bilene danismak gerek.

Bu zavazingodan 18 tame yapmam gerek gibi gorunuyor. Lm324 gibi basit bir opampla nasil yapabilirim

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: F.T - 16 Şubat 2014, 22:56:54
muhittin hocam yorgun gibisin :)
Ferit abi uykusuzluk basima vurdu sanirim.

robomaster

seri kodansatör ile dc yi filtrele , geri kalan ac dalgalanmayı kazancı 10 olan op amp la yükseltiver.
Selamlar