Ses sistemi önerisi

Başlatan Gökhan BEKEN, 17 Şubat 2014, 17:14:01

Gökhan BEKEN

Hocam baktım da o linkte de stok yok, sadece usb olan stokta var. Ben nerden bulabilirim bunu bilginiz var mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr_YAMYAM

İlla tek bir modele bağlı kalma.
USB olsa da olur olmasa da. Pek önemli değil. Önemli olan USB var diye bir dünya fazla para vermemendir. Nasıl olsa ses kartı alacaksın.
Eğer çok enstrumanlı bir kayıt yapmak peşinde değilsen 4 mikrofon girişlilerden de tercih edebilirsin.
Usulen 2 adet te stereo line girişli olması tercih edilmelidir.
Ama efetler için en az 2 AUX olmalıdır.

Müh. müh.

Evde kayıt için sadece ses kartı gerekli. Mixere gerek yok. Kayıt esnasında, mikrofon ile ses kartı arasına mümkün olduğunca bir şey sokmamak gerekir. Amaç sesi hiç bozmadan, en iyi şekilde, pc ortamına aktarmaktır. Bu yüzden araya konulan şeyler sinyale zarar verir. (Ucuz mixerler için konuşuyorum)

Ayrıca, mikrofonla kayıt yaparken, Eq ayarlarını ve tüm efektleri pc ortamında yapacağından, alacağın mixer, flat durumda olacak ve pekte bir işe yaramayacak.

Yapmanız gerekenler,

Paranızın tamamını, alabileceğiniz en iyi ses kartı ve en iyi mikrofona yatırmanız. Akustik enstrumanların kayıdı için, condenser mic. kullanmalısınız. Ses kartının phantom power ının olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kendinize düzgün bir ses kayıt programı seçiniz. Cubase, Sonar tavsiye edilir. Basit yazılımlarla, basit işler çıkar. Kolay diye basite kaçarsanız, iyi kayıtlar yapamazsınız.

Son olarak, akustik enstruman kaydı, en zor kayıt yapılan enstruman türlerindendir. Bulunduğunuz ortamda bilgisayar fanı, yoldan geçen araç, çaylar geldi diye bağıran çaycı vs olmaması gerekir. Eğer ortamınız müsati değilse, hemen bu sevdadan vazgeçin. Çünkü, bu kadar para harcayıp, yaptığınız kayıtların arka planında garip sesler duyduğunuzda üzülürsünüz. Pc den müziği, kulaklık vasıtası ile dinlemelisiniz. Kulak içi kulaklıklar tavsiye edilir. Çünkü, sesi tamamen kulağa verip, dışarıya çok az ses gönderirler. Buda akustik enstruman kaydı için pozitif bir şeydir.

Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

diot

Örnek olarak kullanabileceğiniz ses kartı. M-AUDIO fasttrack usb II

http://www.compel.com.tr/P/1-10-3431

t600

Meftun kardeşim . Bende  Behringer ex serisi 8 kanal  bir mikser var , dijital efekt ve mikrofon efektleri süper , ayrıca gitarda pedal efekt olarak bile kullanabilirsin , Ben asimetrik.com.tr den aldım , Kerem Cangoloz bey ile görük . 120- 200 usd ye fx serisi 4 -6 kanal var .
Bu mikser iin behringerin sitesine bak
http://www.behringer.com/EN/Products/1002.aspx

Bu anfinin line çıkışından power miksere çıkış al . Pover olarak süper bir cözüm buldum 100 trl
osowa :
http://www.n11.com/osawa-ka-902-usb-anfi-P20227623/?cid=604001_el-shp-elektronik&gclid=Cj0KEQjw0POdBRCq3arGgYD05pMBEiQAmiUeTn5uTxQhuco2haTPjfEnNuLj4K-x-RssDl4ohILgYRcaAohX8P8HAQ

KA-902   :)   OK HOPORLÖR İÇİN AYRI GÖRÜŞÜRÜZ .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Müh. müh. - 09 Temmuz 2014, 03:35:13
Evde kayıt için sadece ses kartı gerekli. Mixere gerek yok. Kayıt esnasında, mikrofon ile ses kartı arasına mümkün olduğunca bir şey sokmamak gerekir. Amaç sesi hiç bozmadan, en iyi şekilde, pc ortamına aktarmaktır. Bu yüzden araya konulan şeyler sinyale zarar verir. (Ucuz mixerler için konuşuyorum)

Ayrıca, mikrofonla kayıt yaparken, Eq ayarlarını ve tüm efektleri pc ortamında yapacağından, alacağın mixer, flat durumda olacak ve pekte bir işe yaramayacak.

Yapmanız gerekenler,

Paranızın tamamını, alabileceğiniz en iyi ses kartı ve en iyi mikrofona yatırmanız. Akustik enstrumanların kayıdı için, condenser mic. kullanmalısınız. Ses kartının phantom power ının olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kendinize düzgün bir ses kayıt programı seçiniz. Cubase, Sonar tavsiye edilir. Basit yazılımlarla, basit işler çıkar. Kolay diye basite kaçarsanız, iyi kayıtlar yapamazsınız.

Son olarak, akustik enstruman kaydı, en zor kayıt yapılan enstruman türlerindendir. Bulunduğunuz ortamda bilgisayar fanı, yoldan geçen araç, çaylar geldi diye bağıran çaycı vs olmaması gerekir. Eğer ortamınız müsati değilse, hemen bu sevdadan vazgeçin. Çünkü, bu kadar para harcayıp, yaptığınız kayıtların arka planında garip sesler duyduğunuzda üzülürsünüz. Pc den müziği, kulaklık vasıtası ile dinlemelisiniz. Kulak içi kulaklıklar tavsiye edilir. Çünkü, sesi tamamen kulağa verip, dışarıya çok az ses gönderirler. Buda akustik enstruman kaydı için pozitif bir şeydir.

;D ;D ;D
Yani herhangi bir PC de ses kartı yok mu? Bu ses kartları 44.1KHz 16 bit örnekleyemiyor mu?
Mütekamil ses kartları da alsak bile hangi mikrofonu bağlayabileceğiz, ya da kaç tane mikrofon bağlayabileceğiz?
Mikserden kaçarken CUBASE'e yakalanmışsınız. En son baktığımda bu programın lisans ücreti 1200$ civarındaydı. Yasadışı kullanabilecekse birşey diyemem ;D

Bir ses kaydının en önemli unsuru mikrofondur. Haliyle biraz bütçe gerektirmektedir. Mikrofonun takibi ise mikrofon önkuvvetlendiricisi ile yapılmaktadır. İyi seviyede bir mikrofon önkuvvetlendiricisi de öyle basit bir devre değildir. Bir ses kartı içerisine yerleştirilmiş basit birkaç opamp ile sağlıklı ses elde edilemez. Öyle olsaydı mixerler bugün para etmezdi. Keza dikkat edilirse iyi kalite mikrofon önkuvvetlendiricisi bulunan mixerler oldukça pahalıdır.
Ayrıca ses kayıt tekniğinde tek enstruman da olsa tek bir bir mikrofonla sağlıklı kayıt yapılamaz. Dinamik band genişliği sağlanabilmesi için en az 2 mikrofon kullanılmalıdır. Dinamik band genişliği ise equalizer ayarları ile oynayarak elde edilemez. Üstelik 2 mikrofon kullanımında tek bir enstrumanı özel yerleşim yapılmak suretiyle 0.5-0.7 KORELASYON ile kaydedebilirsiniz.
Bu anlattıklarım profesyonel ses kayıt tekniği ile ilgili olup, genel kullanıcıların anlamasını bekleyemem.
Ancak böyle bir işin tekniğinde zorunlu olan bazı şeyleri, çok pahalı ekipmanlara yönelmeden halledilmesini önerebilirim. Genel bütçe ele alındığında en iyi seçeneği sunmak gereklidir.

Gökhan BEKEN

Hocam her mesajınızda kafama yeni sorular takılıyor, cevaplarsanız memnun olurum.
* 1'den fazla mikrofon kullanmak yerine kondansatörlü mikrofon kullanmak çözüm olur mu?
* Eğer 1'den fazla mic. kullanılacaksa bunların marka/modelleri farklıysa sonuç olumsuz mu olur?
* Mikser aldığımda, önkuvvetlendirici almam gerekecek mi?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: meftun - 09 Temmuz 2014, 16:24:21
Hocam her mesajınızda kafama yeni sorular takılıyor, cevaplarsanız memnun olurum.
* 1'den fazla mikrofon kullanmak yerine kondansatörlü mikrofon kullanmak çözüm olur mu?
* Eğer 1'den fazla mic. kullanılacaksa bunların marka/modelleri farklıysa sonuç olumsuz mu olur?
* Mikser aldığımda, önkuvvetlendirici almam gerekecek mi?
Anlatayım  ;)
1 den fazla mikrofon kullanımı dinamik band genişliğini artırmak içindir. Aynı zamanda FAZ ilişkisini düzenlememiz için gereklidir. Kondenser mikrofon kullanımı dinamik band genişliğini artırmaz. Sadece algılanan seslerin frekans spectrumu ile ve hassasiyet ile ilgilidir.

Birden fazla mikrofon kullanımında esas, homojen bir stereo üçgeni alanı yakalayabilmektir. Yani stereo üçgeni içerisindeki frekans değişimini eşdeğer şekilde yakalayabilmek ve sunabilmektir. Eğer bu yapılmazsa bir kanaldan gelen ses frekansı karakteristiği ile diğer kanaldan gelen ses frekans karakteristiği uyuşmayacak ve farklı enstrumanlar kaydediliyormuş gibi birbirlerine olumsuz etki edebileceklerdir.
Ancak temel stereo tekniğine göre A-B kayıt tekniği kullanılacaksa ana mikrofonlar eşdeğer olmalıdır. Tal'i mikrofonlar ise (L-R) ikisi aynı olmak koşulu ile ve -3dbm den daha fazla toleransı olmamalıdır. Yani A-B kayıt tekniğinde en az 2 şer mikrofon eşitliliği aranmaktadır.
M-S kayıt tekniğinde ise genellikle 5 mikrofon kullanılmakta olup merkez mikrofon dışında diğerlerinin eşdeğer olması istenir. Eğer tek bir enstruman kullanılacaksa 3 mikrofon kullanılır ve ana mikrofon hassas seçilir. Ta'li mikrofonlar ise eşdeğer olmalıdır.
X-Y kayıt tekniğinde tüm mikrofonların eşdeğer olması zorunludur.

Mixer aldığında extradan önkuvvetlendirici almayacaksın. Zaten mixerin içerisinde mikrofon önkuvvetlendiriciler bulunmaktadır. Mixerin kalitesine göre bu önkuvvetlendiricilerin bir karakteristiği vardır ve örneklerde belirtilen çoğu mixerlerdeki kalite hemen hemen eşdeğerdir. Zaten bir mixer mikrofon önkuvvetlendiricisinin karakteristiği doğrultusunda fiyatı belirlenmektedir. Ancak birkaç bin dolarlar hatta 10.000$ lar seviyesine kadar olan mixerlerdeki mikrofon önkuvvetlendirici karakteristiği hemen hemen eşdeğerdir. Fiyat artışına dikkat edilirse KANAL ADEDİ fiyat artışına etkendir.

एक होना

@meftun mikser ve mikrafon konusunda şüphelerin var ise karaköy kule dibinde ses sistemleri satanlar var istediğin ürünü test edebilirsin. sıfır ve ikinci el ürün satanlarda mevcut.

yanlış hatırlamıyorsam üflemeli çalgılarda tonlama sorunu oluyor. ney üfleyeceksen bence ney ile gidip test et derim.

her bir markanın tonlama olayı farklıdır. ha yamyam hoca kadar profosyonel değilim.

kimisine göre yamaha iyidir kimisine göre de behringer iyidir. kullanacak olan sensin ses tonunu duyup budur diye karar verecek olan da sensin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 09 Temmuz 2014, 16:58:17
@meftun mikser ve mikrafon konusunda şüphelerin var ise karaköy kule dibinde ses sistemleri satanlar var istediğin ürünü test edebilirsin. sıfır ve ikinci el ürün satanlarda mevcut.

yanlış hatırlamıyorsam üflemeli çalgılarda tonlama sorunu oluyor. ney üfleyeceksen bence ney ile gidip test et derim.

her bir markanın tonlama olayı farklıdır. ha yamyam hoca kadar profosyonel değilim.

kimisine göre yamaha iyidir kimisine göre de behringer iyidir. kullanacak olan sensin ses tonunu duyup budur diye karar verecek olan da sensin.
Üflemeli sazların tonunu, tek mikrofonla kaydetmeye çalışanların genel şikayetleridir bu ;)
Bir NEY'in sesini en iyi şekilde nereden alabilirsiniz? Ağızlık tarafına mikrofon konulursa üfleme sesi ile beraber NEY'in yüksek tonlarını (HF) alabilirsiniz. Mikrofonu NEY'in alt kısmına tevcih ederseniz bu sefer de alçak frekanslı bileşenleri ağırlıkla kaydedebileceksiniz. Bir yukarı bir de aşağı mikrofon koyarsanız bu sefer de FAZ çakışması yaşanacak ve NEY'in doğallığı yine kaybolacaktır.
Değinmiş olduğunuz bu konu, güzel bir konudur ve ne yazık ki tekniği bilmeyenlerin, suçu mikserlerde ya da mikrofonlarda araması ile neticelenen bir durumdur.
ŞUNU ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTİYORUM:
Hiçbir marka ürün kendisi tonlama yapamaz, YAPMAMALIDIR. Eğer yapıyorsa ses frekans tekniğine aykırıdır.
Zaten mikrofon önkuvvetlendiricilerin frekans karakteristiği bellidir ve günümüz tekniğinde çok küçük toleranslarla yapılmaktadır.

एक होना

yamyam hocam tonlama derken bas tiz mid ayarları bahsetmiştim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 09 Temmuz 2014, 17:17:57
yamyam hocam tonlama derken bas tiz mid ayarları bahsetmiştim.
Anladım zaten :D
Ama takdir edersin ki enstruman ne olursa olsun verdiği ses tonundan farklı olarak bass, medium ya da tiz olarak kayda alınıyorsa o enstrumanın doğallığı kayboluyor demektir.
Diyeceksin ki tüm mixerlerde bass tiz ve medium ayarları (Parametrik EQ) vardır. Bunu neden koymuşlar bu herifler? İşte o zaman şunu belirtmem lazım.

Alıntı yapılan: meftun - 09 Temmuz 2014, 16:24:21
Bir kayıt ekipmanları belli standartlardadır ve homojenlik bazı olgulardan dolayı kaybolabilmektedir.
Örneğin A-B stereo kayıt tekniğinde CARDIOID mikrofonlar kullanılmaktadır. Cardioid mikrofonların alış diyagramının özelliğinden dolayı ölü bölgeler oluşabilmektedir. Bu ölü bölgelere extra enstruman mikrofonu yerleştirilerek enstrumanın kaydının kazancı artırılmaktadır. Ancak enstruman mikrofonlarının frekans spectrumu daha dar olduğu için ilgili enstrumanın tüm seslerini algılamayabilirler.
İşte daha dar olan bu mikrofon frekans spectrumunun eşitlenmesi amacıyla ve stereo üçgeninin içerisinde olması koşulu ile bu enstrumanın önüne konulan mikrofonun frekans karakteristiği, bu EQ tarafından düzeltilmektedir. DİKKAT düzeltilmektedir dedim. Ses karakteristiğinin değiştirilmesi demek değildir bu olay.

एक होना

hocam bilmediğim bir konuyu da öğrenmiş oldum.
canlı müzik mikseri ile pek ilgilenmedim arada bir kullandığım mikserler den birisi aşağıda.

askerde yamaha marka canlı müzik mikseri kullanıyordum kendinden anfili vantilatörsüz çalıştığında bir süre sonra seslerde deforme oluyordu.

yeri geldi 2 adet vantilatör kullandım :)

Mr_YAMYAM

Bu sanırım bir DJ mixeri.
Genel olarak PC tabanlı yayın veya seslendirme amaçlıdır.
Akustik ses kaydı ise çok daha farklıdır.

एक होना

evet hocam dj mikseri.
genel olarak bar yada benzeri yerlerde kullandım. kullandım derken fazla değil.
o günkü ruh halime bağlı :)