usb_interrupt_proc()

Başlatan robomaster, 21 Şubat 2014, 23:14:54

Ramiz

Alıntı yapılan: 984sami - 22 Şubat 2014, 02:03:46
Genel sohbette sevginin gücünü konuşabilirsiniz ama teknik konularla bunun ne alakası var ? Bu tip yabancı forumlarda abilik, kardeşlik gibi kavramlar yoktur, konular tekniktir. Geçen bir arkadaşa tavsiye ettim, sizde bakınız www.codeproject.com tek bir yanlış bulamazsınız, bilgisi olmayan bir şey yazmaz, olurda biri yanlış bir makale yazdıysa uyarıyla yanlış olan yeri düzeltir, uyarıyı yapanın 10 veya 70 yaşında olması bir şey değiştirmez. Forumu ilk bulduğumda gerçekten sevinmiştim ama bu dahil bir kaç konu sonrası düşüncelerim değişti.

mesaj birleştirme:: 22 Şubat 2014, 02:05:15

Önce yazdığım gibi MikroC kullanmadım, eğer böyle bir imkan varsa kesinlikle kendi kodunuzu yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü yazılımın donanımı kısıtlaması mantık dışıdır.

Sami kardes. Sen hic mikroc kullandimi?

Bence sen usb konusunda bilgilisin ama yanlis yerdesin. Mikroc usb kutuphanesinde bahsi gecen fonksiyonu interrupt ile cagirinca, mcu surekli interrupt a giriyor ve kod islemeye cok az vakit kaliyor. Yani buradan anliyoruz ki, senin mikroc kutuphanesi ile ilgili bir deneyimin yok.. Yengeyle kavga etmissin, hincini forumdan cikartiyorsun :)

İyi gunler sami

mesaj birleştirme:: 22 Şubat 2014, 02:11:56

(Telefondan yaziyorum. ikinci mesajini yeni gordum. MikroC ile hic hasirnesir olmadigini yazmissin)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

984sami

Alıntı yapılan: t2 - 22 Şubat 2014, 01:56:17
akımı usbden alacaksak şart gibi görünüyor. yoksa 3ms sonra işlemciye akım kalmazmış.

Akım kalmaz diye bir durum çoğunlukla söz konusu değil, sadece yapılan tasarım USB aygıtı olamaz, piyasaya sürülemez, lisans testini geçemez, itibar kaybettirir. Belki "bak ben yaptım" denilerek kişisel ego tatmininde kullanılabilir.

Alıntı yapılan: robomaster - 22 Şubat 2014, 02:06:18
Güzel arkadaşım yardımcı olmaya çalışıyorsun, çevre kirliliğimi oluşturmaya ben anlamadım. Yine de teşekkür ediyorum. Yani sizi tam olarak anlıyamadım kusura bakmayın. Katkısı olan herkese teşekkürler.

Çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim. Sizlere bilgiden çok fikir paylaşılan ortamınızın devamını dilerim. Dilerim çünkü çok olmasada faydalı olacak bilgiler forumda mevcut. Fikirden çok bilgi olmasını istiyorsanız; lütfen biraz daha fazla okumaya çalışın ki bu ülke biraz ilerleyebilsin. Yukarıda verdiğim linkte her şey açık bir şekilde yazılı tekrar vereyim; www.usb.org

Hesabım silinebilir.

----------------------------------------------------------------

Son mesajımın sizin mesajınızın altına denk gelmesi çok güzel olmuş, hem bilginiz yok hemde okumadan mı yazıyorsunuz ? Bunlar benim cümlelerim;

Yani yazılım, donanımı kısıtlıyor !
Yani yazılım donanımı kullanmaya imkan vermiyor.

Buda sizin cümleniz;
Mikroc usb kutuphanesinde bahsi gecen fonksiyonu interrupt ile cagirinca, mcu surekli interrupt a giriyor ve kod islemeye cok az vakit kaliyor.

Kullandığınız dil donanımı kısıtlıyorsa, bundan kurtulmak için kendi kütüphanenizi yazmak zorunda kalıyorsanız, o dili niçin kullanıyorsunuz ? C dilini kullanabileceğiniz başka seçenekleri niçin değerlendirmiyorsunuz ?

Bunu artık siz tartışın, iyi geceler.

robomaster

Arkadaş kızma yav ben daha sonra gene fikir alışverişi yapmak isterim.

Meslela usb yazıcılar usb aygıtı değil mi? Ama Usb portundan da beslenmiyorlar dimi?
Bu bağlamda usb den beslenmeden usb aygıtı özellikler yüksek akım ihtiyacında mecbur gibi görünüyor. Buda kişisel tatmin olmasa gerek.

Ama bu noktada suspend işin neresin de? Onu bir anlasam sizden mutlu olacam.

LukeSkywalker

@984sami'ye bazı konularda ben de katılıyorum. Tabi kendisi mikroC kullanmadığı için bazı bilgileri eksik veya buradaki yazılardan dolayı yanlış yönlendirildi. USB polling proc çağırılmadıkça veya HID_interrupt gelmedikçe işlemci suspend moddadır. Siz PC tarafından sürekkli veri gönderiyorsanız işlemci tabiki sürekli kesmeye girer. Ya kullandığınız dll problemlidir y kodlarınızda hata vardır.
Sami'ye katıldığım nokta ise şu: foruma son günlerde yeni yeni aktif olmaya başlayan üyeler kaliteyi ciddi anlamda düşürmekle meşguller. Hem soru soruyorlar (tabi sorular da doğru düzgün olmuyor) hem de cevap verene bilmişlik taslıyorlar. Bir kere her sorunun cevabı burada aranamaz. Öncelikle araştırma yapılmalı daha sonra burada soru sorulmalı. Forumda açılan başlıkların çoğu  yetersiz araştırma sonucu açılıyor. Bir de sorulara cevap verildikçe adam daha da coşuyor, sanki, karşısındaki insan  ona cevap vermek zorundaymış gibi bir havaya giriyor.  Aramızdan bu ve buna benzer sebeplerle onlarca, kaliteli bilgiye sahip insan ayrıldı.  Bu tür durumlarla karşılaşıldıkça insanın sorulara cevap veresi gelmiyor. Ben kendi adıma bu durumdan oldukça muzdaribim çünkü bildiklerimiz deryada damla, bilmediklerimizi öğretecek adamlar da gittikçe azalıyor.

t2

USB polling proc çağırılmadıkça veya HID_interrupt gelmedikçe işlemci suspend modda ise, bu modda ne kadar bekleyebilir?

Mesela 10 saniye bekleyebilir mi ? bu iki komutu 10 saniye boyunca çağırmaz iseniz USB bağlantısının kesileceğine inanıyorum.

Denediniz mi?

LukeSkywalker

Hemen deneyelim.

mesaj birleştirme:: 22 Şubat 2014, 10:23:03

Denedim 400 milisaniyeye kadar sorun yok. 400 milisaniyenin üzerinde cihaz PC tarafından tanınmıyor.  400 milisaniyeye kadar suspend modda kalabiliyor. Bu da oldukça iyi bir değer.