Kriptolu telefon..?

Başlatan Andromeda, 27 Şubat 2014, 08:28:43

Okan AKÇA

askerlik yıllarımda muhabereci oldugum icin biliyorum kriptolu mesajlarla haberleşme saglanıyordu. aselsanında yaptıgı semac denen  cihaz telsiz hattı üzerinden kriptolu mesaj gönderip alıyordu. bir zaman yine mesajı aldıktan sonra kriptosunu çözüp yazıcıdan dökmek icin kripto cözülürken   cihaz kilitlendi. bir kac dk bekledikten sonra cihaz kilitlendigi icin enerjisini acıp kapattım ve olan oldu cihazın kriptosu bozuldu. :D ve tekrar kripto yüklemek  icin tlf bağlantı kurdum bana abartısız 1 sayfa tutacak kelimeler ve sayılar söylediler bende tek tek girdim ve cihazın kriptosu oldu. tlf türü şeylerdede aynısı olması mümkündür.  kriptolu tlf dinlesenizde siz çözünceye kadar kac yıl gecer acaba :D

Andromeda

UEKAE dergisinin ilk sayısında bahsediyor,
Milkep K1 in kripto modülü çıkarılıp takılabiliyormuş yani çıkarıp arka kapağı takıldığı zaman normal cep telefonu gibi oluyor
ve yazılım açık kaynak kodlu linux üzerinde çalışıyormuş, dergileri indirip  bakabilirsiniz  , kriptolamadan bahsediliyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t2

cyclone o parolanin telefonda verilmemesi gerekiyordu.

bocek

Duran Leblebici ile yapılan bir söyleşiden alıntı:

Alıntı Yap... Kripto
biliyorsunuz en başından en sonuna kadar
herşeyiyle size ait olması gereken bir
teknoloji alanı. Yani kripto algoritmasını
Türkiye'de geliştirip, devrelerinin
tasarımını Türkiye'de yapıp ondan sonra
bunu yurtdışında imal ettirmeye
gönderdiğinizde o kriptonun kriptoluğu
kalmaz. Sıfırdan sonuna kadar burada
yapılması gerekir.

- %100 milli olması gereken bir teknoloji.

- Evet. Dolayısıyla bu altyapı kripto
tümdevrelerinin (kripto çiplerinin)
Türkiye'de yapılması imkanını sağlayan
bir proje oldu ve 1999'dan başlayarak,
yani proje bitiminden hemen sonra kripto
çipleri YİTAL'de seri olarak üretilmeye ve
kripto sistemlerinin içine girmeye başladı.
Hala da devam ediyor.
tamamı için:
http://www.vlsi.itu.edu.tr/ituvlsi/general-information_/itu-vlsi-labs-history/interview-with-lab-members/duran-leblebici-ile-soylesi-uekae

Bir de : "Türkiye direnç bile üretemiyor yeaa.." diyen bünyelere de iyi gelir kanaatindeyim.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

mufitsozen

Alıntı yapılan: camby - 27 Şubat 2014, 11:13:25
Haberleşme için her defasında random üretilen bir anahtar mı yok mu ? niye adamı öldürüyoruz ? : )

kripto'lu çalışma yapmış olan var mı hiç ?

Ben yaptim.

Bu baslikta daha once yazilan mesajlara kisa bir not olarak sunu soylemek lazim.

modern (askeri) kriptolomada Kerchkhoff prensibi(ve bunun Shannon Maximi) vardir.

Buna gore sifreleme tekniginin güvenligi algoritmanin gizliliginden degil anahtarin gizliliginden kaynaklanmalidir.

baska bir soruya cevap olarakta zamana bagli tek kullanimlik sifre uretilebillir

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

EFESU

üniversite  yıllarında benim  içinde  bulunduğum ufak bir tez çalışmasına yardımım  oldu
konu  kriptolama idi..
Proje bitti  ve başarılı  oldu .. benim  anladığım kadarı ile standart bir sistem yok
tamamen  akla ve mantığa dayalı çok basit donanımla ve yazılımla ciddi kriptolamalar yapılabilinir
ses dosyasına gizle mesaj  yüklenebiliniyor  idi..

Çözmekte öğle çok kolay bir olay değil... Bu tamamen  kişiye özel  olabilyor
Gelelim günümüz türkiyesine aslında yapılmış denenmiş  çok ciddi sistemler var
öğle bir ülkeyiz ki  konuşurken vatan millet sakarya  işe  gelince ortada  hiç bişey yok

Gerek  çevremden duyduğum gerekse akraba bağı  bulunan yüksek mevkilerde insanlardan
duyduklarım  beni  çok şaşırtıyor.. ya gerçekten  çok iyi bir teknolojimiz var ortaya  çıkarmıyoruz

Yada bir gün bizim birileri elektriğimizi kesecek diyorum  içimden ...

malüm ülke siyaseti  ortada...
Liselerde  okullarda  üniversitelerde bunu  yapma çinliler yaptı şunu yapma bu  kaç  lira ki
mantığı çok güzel enjekte edilmekte...
Peki biz nasıl  öğreneceğiz  _?

berat23

kriptanaliz demek sadece matematiksel veya yazılımsal algoritma/metodlarla çalışmak demek değildir, işin sosyal boyutu var. @mufitsozen söylemiş zaten, esas güvende olması gereken şey anahtar. genelde böyle vakalar insan faktörü ile oluyor, cihaz güvenilir olsa da nihayetinde insan giriyor işin içine. çoğu kırma vakası da bu şekilde olmuştur. hatta geçmişe dönecek olursak, enigmanın kırılmasında anahtarın operatörle ilgili kelimelerden seçilmesi(doğum yeri,tarihi eşinin adı vs.) ve metin içinde tahmin edilebilir başlangıç ve bitiş kelimelerinin kullanılması(merhaba, selam vs.) gibi faktörler esastır.

muhittin_kaplan

@cylclone

o verdikleri kriptonun kendisi değil anahtarıdır. cihaz içerisindeki biryerlerde o anahtara göre kripto üretilir.

mesaj birleştirme:: 27 Şubat 2014, 15:27:46

Olay Burada Başlamıştır.

http://www.ssm.gov.tr/katalog2007/data/397/uruntr/18.htm

mesaj birleştirme:: 27 Şubat 2014, 15:28:37

buda üretilen cihazlar.

http://www.ssm.gov.tr/katalog2007/data/397/firmatr.html

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.