sensörsüz bldc motor(20000rpm) sürücüsü yapıyoruz

Başlatan hasankara, 03 Mart 2014, 14:26:26

hasankara

icarus teşekkürler. 3. resim için dediğiniz gibi pil örneğini düşünürsek pili kısa devre yapmış olduğumuzu anlayabiliyorum. ancak 2. resim için pil örneğini düşününce kısa devre yokmuş gibi geliyor bana. Tasarımımı yine 1. resimdeki sinyal uygulayacak şekilde yaparım sorun değil de 1. ve 2. resim arasındaki farkı bende bir kaşıntı olarak kalmasını istemiyorum en azından.

z

Vector	
................ A+	B+	C+	A−	B−	C−   VAB	      VBC	       VCA	
V0 = {000}	OFF	OFF	OFF	ON	ON	ON	0	       0	     0	        zero vector
V1 = {100}	ON	OFF	OFF	OFF	ON	ON	+Vdc	       0	  −Vdc  	active vector
V2 = {110}	ON	ON	OFF	OFF	OFF	ON	0	     +Vdc	  −Vdc      active vector
V3 = {010}	OFF	ON	OFF	ON	OFF	ON	−Vdc	     +Vdc	     0	        active vector
V4 = {011}	OFF	ON	ON	ON	OFF	OFF	−Vdc         0     	  +Vdc  	active vector
V5 = {001}	OFF	OFF	ON	ON	ON	OFF	0	     −Vdc 	  +Vdc       active vector
V6 = {101}	ON	OFF	ON	OFF	ON	OFF	+Vdc	     −Vdc	    0	        active vector
V7 = {111}	ON	ON	ON	OFF	OFF	OFF	0	       0	    0	        zero vector

http://en.wikipedia.org/wiki/Space_vector_modulation
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hasankara

teşekkürler z hocam. bu listeye göre sinyal uyguladığımızda emf ölçümleri sıkıntıya girmez mi? listeye göre pwmsiz sinyal düşününce motorumuzun 3 pini de tüm zaman aralıklarında hiç bir zaman float konumunda olmuyor. bu liste şöyle bir soru doğuruyor, 3 pin için aynı anda akım okumamız rotor yön tespiti için yeterli olur mu? birde pwm i nasıl uygulamam konusunda ki sorularımı cevaplayacak bir bilgiye de rastlayamadım.

z

Bu konuda TI'in cok guzel dokumanlari var. Bunlarda sordugun tum sorularin cevaplarinu bulabilirsin.

Vektorlerin boyunu ve acisini PWM secilen sektor icinde degistirebilirsin. 

Bu yontemde DC besleme voltajindan max genlikte 3 fazli gerilimler elde edersin.

hasankara

hocam microchip in dökümanlarında şöyle bir görsel paylaşılmış.

bu görsele göre pwm konusunda benim öncesinde paylaştığım 3 lü resimden 1. resimdeki çıkış sinyalini destekliyor ve sizin paylaştığınız vektör yöntemi kullanılmamış. Birde söylemeden edemeyeceğim vektör yöntemi kabaca baktığımda iyi bir tercih gibi göremedim.

z

hasankara

hocam siz vektör yöntemini mi öneriyorsunuz ? ben şöyle düşündüm microchip dökümanlarında hem sizin attığınız linkteki gibi tasarım yapmamış hem de sensörsüz bldc sürmek dahil bir çok algoritma paylaşmış. sanırım bu durum bana cazip geldiği için ve vektör yönteminin microchip tasarımı ile uyuşmadığı için bana göre iyi bir tercih gibi gelmedi. iç güdü olarak "iyi bir tercih olsaydı microchip öyle yapardı" dürtüsü de cabası.

dipnot: gerçi vektör yöntemi ne kadar geniş kapsamlı bir konu onuda bilmiyorum, belki microchip in tasarımının adına da vektör yöntemi deniyordur ama liste olarak (on off durumları), farklı olduğunu bariz görebiliyorum.

ErsinErce

Alıntı yapılan: hasankara - 21 Mart 2014, 23:11:03
hocam siz vektör yöntemini mi öneriyorsunuz ? ben şöyle düşündüm microchip dökümanlarında hem sizin attığınız linkteki gibi tasarım yapmamış hem de sensörsüz bldc sürmek dahil bir çok algoritma paylaşmış. sanırım bu durum bana cazip geldiği için ve vektör yönteminin microchip tasarımı ile uyuşmadığı için bana göre iyi bir tercih gibi gelmedi. iç güdü olarak "iyi bir tercih olsaydı microchip öyle yapardı" dürtüsü de cabası.

dipnot: gerçi vektör yöntemi ne kadar geniş kapsamlı bir konu onuda bilmiyorum, belki microchip in tasarımının adına da vektör yöntemi deniyordur ama liste olarak (on off durumları), farklı olduğunu bariz görebiliyorum.

biraz daha dikkatli bakmanızda fayda var, aynı konumlar söz konusu, sıralama önemli değil (biri ters öteki düz dönüyor) faz geçişleri ve çıkış sinyali aynı

hasankara

microchip in tasarımında ki mosfete uygulanan sinyalin sonucu ve z hocamın paylaştığı linkteki sinyali mosfete uygulanan sinyalin sonucu, paylaştığım iki resimde ayrı ayrı belirtmeye çalıştım.

ErsinErce

evet kusura bakmayın microchip'te sargılar boşta bırakılmış
vektör kontrolde kayma kontrollü sağlanmış

microchipte mosfet patlatma tehlikesi gördüm gibi sanki, belki göremediğim başka birşey vardır

hasankara

estağfurullah. konuya dahil olduğunuz için teşekkür ederim.

hasankara

hocam pdf i inceledim.

pdf in başlarında ki bu şemada a ve a'  ile üst ve alt bjt transistörlere, sanırım birbirinin değiller i uygulanmış direk. eğer doğru anladıysam motorun ucunda ya high yada low görülecek. yani motorun uçlarına float uygulama durumu hiç olmayacak. yine attığınız wikipedia linkindeki on-off durumlarını destekleyen bir durum aslında.

bir diğer tespitimden bahsedeyim;

http://www.ti.com/lit/ug/spmu033c/spmu033c.pdf linkinde 2010 da yayımlanmış, içerisinde devre tasarımı da bulunan ti nin dökümanı mevcut. Burada ki 6 lı mosfet grubu sürülürken her bir mosfet için denetleyiciden ayrı ayrı pwm çıkışları alınmış. eklediğim ikili resimde vurgulamak istediğim yerleri belirttim.

hocam eklemiş olduğunuz pdf link i 1999 yılında yayımlanmış. bjt kullanmalarından garipseyerek tarihlerine bakmak geldi aklıma. Acaba uçlarda float olmama durumu space vektoring tekniği için bir standart mıdır? yine ti de bu teknolojiye eskimiş gözüyle bakıyor mudur?

z

Yahu bu konu isin ABC si. SVM'e nasil demode teknik dersin. Tam tersine #1.

TI,  AD, Motorola bu islere el attiginda Microchip daha bebekti. Yeni yeni ogrenmeye basladi bu isi.

TI  SVM teknigi daha hizli kullanilabilsin (interrupt rutinleri hizlansin) diye ciplerine ozel donanim bile ekledi.

Hic bir sey yapamiyorsan;

Bir tana oyuncak DC motor al eline.  Motoru ac  enduvinun miline radyal dogrultuda bakarken kagida resmini ciz.

Kollektore baglanan sargilari da ciz. Nasil bir baglanti var. Kollektore sargilar nasil baglanmis. Fircalar kollektorlere nasil elktrik veriyor hangi acilarda hangi sargilar enerjileniyor
onlara biraz kafa yor.

En onemlisi de space vektor modulasyonu neden DC voltajdan en yuksek genlikte voltaj uretir onu arastir.

Yontemi anlatirken anahtarlama elemani olarak BJT sembolu kullanilabilir tabiki buna takilma. Bazi semalarda transistor, Mos vs de cizilmez switch kullanilir.

powerelectronic

Hocam size ilk başta benim görüşüme göre ilaç gii gelecek bir öneride bulunmak istiyorum. Önce bir HDD motoru sürmeyi deneyin ve bunu yaparken 2 tane L298 entegresi kullanan. Size lazım olan 3 tane yarım köprü dedim gibi yaparsanız elinizde 4 tane yarım köprü olmuş olacak. Mosfetler ile bir köprü atsarlamak her babayiğidin harcı değil diye düşünüyorum çünkü bunların içerisindeki kapasitörlerin dolum ve boşama sürelerinin hesaplanması gerekiyor. Ayrıca BLDC motorda sensörlü yada sensörsüz olsun adc ile pinlerden geçen akımlar takip etmek gerekiyor diye öğrenmiştim buda anahtarlama frekansımızın ayarlanmasında kullanılıyormuş ama pek bilgim yok bu konuda. Umarım güzel bir çalışma yaparsınız.
Çalışan kazanır.