Tek Butonla Pwm artırma azaltma

Başlatan bbs2006, 09 Mart 2014, 21:49:07

bbs2006

Merhaba
Ben  butona bir defa bastıgım zaman  lamba parlaklıgının pwm ile artırmak istiyorum. aynı butona ikinci kez bastıgım zaman parlaklıgı azaltmak istiyorum. yanı dimmer mantıgı yapmak istiyorum. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Fgocmen

YaFeS

selimkoc

Eğer bir ledin parlaklığını pwm ile ayarlamak istiyorsan bunun için PIC'in çıkışına 220R dirençle seri olarak led bağlayıp yazılım veya donanım pwm uygulayabilirsin.

Eğer bahsettiğin 220V lamba ise bunun için dijital dimmer yapmalısın. Örnek uygulama;

http://elektrokod.wordpress.com/2013/12/22/dijital-ac-dimmer/

bbs2006

bana öncelikle tek butonla pwm artırma ve azaltma işlemini yapabilecek yazılım lazım. elinizde varmı.

selimkoc

Öncelikle kavramları öğrenmeliyiz. Butona basınca pwm arttırmak çok kolay bir kod parçası. Eğer donanım pwm kullanacaksan önce pwm birimini kurup aktif etmelisin.

pwm arttırmak için c kodu;

if(BUTON) pwm_deger++;

(BUTON #define ile tanımlanmış olmalı)

bbs2006

Merhaba
şekilde 4 adet dokunmatik buton bulunmaktadır. 1. butona dokundugumuz zaman led az yanacak. 2. butona dokunadugumuz zaman biraz daha parlaıklık artacak. 3. dokundugumuz  zaman dahada artacak. 4. butonda max parlakılık olacak.. 4. butona tekrar bastıgımız zaman parlaklık azalacak. 3. butona bastıgımız aman parlakılık azalacak. çıkışta pwm kullanacagım. bu şeklde devreyi çalıştarabilegim yazılımı nasıl yapabilirm. 3. butonda orta seviyede yandı tekrar 3. butona bastıgım zaman parlakılık azalacak.

veliusta

Yazılımsal PWM ile yapacaksın mecburen. Çünkü 16F628A'de 1 tane pwm çıkışı var. O da zor iş.

Mucit23

Alıntı yapılan: veliusta - 10 Mart 2014, 13:29:22
Yazılımsal PWM ile yapacaksın mecburen. Çünkü 16F628A'de pwm çıkışı yok. O da zor iş.

Bunu neye dayanarak söyledin? CCP varya

bbs2006

16f628 de 2 adet ccp modülü var. butona bastıgımız zaman artıran bir defada bastıgımız zaman azaltacak şekilde ccs c de yazılım verebilirmisini.z