1w SMD direnç ac de çalışırmı

Başlatan erkan614, 12 Mart 2014, 17:22:57

erkan614

Capasitorlü 220 ac 5v a çevirmeyi biliyosunuz
Ordaki dirençte 100r 2W kullanıyorum dip kılıf
Üzerinden 40 mA geçiyor üzerine 0.16W düşüyor
Buraya 2512 kılıf 1W SMD kullansam ac sitrese dayanırmı

OG

2512 kılıf 1W ise ve üzerine 0.16W düşüyorsa yeterince tolerans var, dayanır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mufitsozen

Alıntı yapılan: OG - 12 Mart 2014, 19:04:36
2512 kılıf 1W ise ve üzerine 0.16W düşüyorsa yeterince tolerans var, dayanır.

sayin @og siz daha tecrubelisiniz ve benden daha cok bilirsiniz ama  1W guc olarak ok ama 2512 kilif 1mmden daha kucuk diye hatirliyorum, 220V AC icin gerekli izolasyonu saglarmi?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

hgs

Kapasitorlu 5V a cevirme devresinin şeması varmıdır?
2512 ayakları arsında 5mm mesafe var.

OG

Alıntı yapılan: mufitsozen - 12 Mart 2014, 19:39:53
sayin @og siz daha tecrubelisiniz ve benden daha cok bilirsiniz ama  1W guc olarak ok ama 2512 kilif 1mmden daha kucuk diye hatirliyorum, 220V AC icin gerekli izolasyonu saglarmi?
Estağfirullah.

Güç toleransı konusunda yorum yaptım. İzolasyon ayrı mesele.
Birde direncin üzerinde 220V kadar değer düşmez. Kapasite çoğunu alır.
Yinede sözün yerinde bir uyarıdır hocam, yüksek voltaj devrelerinde geniş aralık emniyet açısından önemli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Aslında güç değerleri karşılıyor
Ama bir zaman önce bi devre yapmıştım orda 3adet seri 33R1206 1/4W direnç koymuştum
O devrelerin dirençler hep yandıydı
O gün şöyle bi çıkarım yapmıştım bu kapasiteli çeviricilerde 220v direkt maruz kalındığından o strese dayanamadığını veya çip kısımlar çok küçük olduğundan ısıyı üstünden atamadığını düşünmüştüm
O sebepten dip kullanmaya başladım
Aynısı geçensene elektronik balastlarda başıma geldi yine 2Adet 1206 1R5 direnci transistörlerin emiterine bağlamıştım yine hepsi patladı 1/4W dip dirence çevirdim yine düzeldi
Şimdi açıkçası çekiniyorum lakin SMD kullanmam gerek
Bu konuda ne tavsiye edersiniz yukarda yaşadığım tecrübeler sizce neye yorulabilir
Üzerinde toleransının çok altında güç harcanmasına rağmen bu dirençlerin bozulması ne olabilir?
Başta dediğim gibi çip küçüklüğünden dolayı strese dayanamıyor diye düşündüm

Erol YILMAZ

Piyasada gerçekten kalitesiz DİRENÇLER dolaşmaya başladı.
Bu dayanıksız dengesiz malları ülkeye getiren kişiler de 3 aşağı 5 yukarı belli. (Firma demeye dilim varmadı.)

Sahte bir malı orjinal fiyatına! kim, neden satın alır ?

Bundan ne gibi getiri sağlanır ?

İmalatçı firmaların (belki de sadece satınalmacı kişilerin) neden bu kişilerden mal aldığını anlamak istemiyorum.

Görüştüğüm x imalatçı firmasında argeci bir arkadaşım, gelen malların %50 sini geri gönderdiğini belirtti.
Daha sonra bunların yerine düzgün ürün gönderiyorlarmış !!!
Baştan biraz abartı gibi gelmişti ama durum aynen dediği gibi, vahim.

Ayrıca yüksek gerilime maruz kalacak dirençleri, üzerlerinde (peak) 100V düşecek şekilde bölerek kullanmak anlamlı olabilir.

learner

4kw Bir servo sürücüsünün içini açıp incelemiştim. Orada ne amaç kullanılmış tam anlamadım ama (3-4 layer dı :) ) iki yerde 3x3 bağlanmış direnç grupları vardı. Yani tek dirençde olabilirdi. Sadece akım bölünmek istense paralel bağlanırdı. Ama 3 er seribağlı bunlarda birbirine paralel. Demekki voltajda bölünmek istenmiş. Doğru mu yorumladım?

gtekdemir

Alıntı yapılan: erkan614 - 12 Mart 2014, 17:22:57
Capasitorlü 220 ac 5v a çevirmeyi biliyosunuz
Ordaki dirençte 100r 2W kullanıyorum dip kılıf
Üzerinden 40 mA geçiyor üzerine 0.16W düşüyor
Buraya 2512 kılıf 1W SMD kullansam ac sitrese dayanırmı

Bir defasında 220VAC ile kondansatör üzerinden opto ledini sürmek istemiştim, güç hesabına göre 1/4w 1206 kılıftaki direnç fazlasıyla yeterli olmasına karşın sürekli yanıyordu. Daha sonra 2512 kılıf direnç kullanarak bu sorunu çözmüştüm. SMD direnç kılıflarının max çalışabileceği voltaj seviyelerinin olduğu bir bilgi sayfası yaego firması tarafından hazırlanmıştı diye hatırlıyorum.