Proteus Şemasını Bord Üzerine Geçirme ???

Başlatan Tesla.25, 20 Mart 2014, 22:57:29

Tesla.25

Hayırlı geceler,

Şu konuda anlatılan devreyi yapmaya çalışıyorum.
http://tunabulut.com/pic-dersleri/pic-uygulamalari-7-lcdye-yazi-yazdirma.html

Fakat şu aşağıda verdiğim proteus şemasını bord üzerine nasıl geçireceğimi bilmiyorum?

Topraklamayı da board üzerine nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

(Bu devre tahta üzerine yapacağım ilk gerçek devre. :))

baran123

Merhaba toprak derken yani 0 volt oluyor onların hepsini birleştireceksin pilin- ucunu oraya bağlayacaksın aynısını +5 için yapacaksın tavsiyem önce breadboarda geçir çalıştır ondan sonra plakete yap

metaltrrocker

Breadboard üzerinde ilk defa devre yapacaksan, led yakıp söndürme devresiyle başla. Ne kadar basit olursa olsun, basit hatalar yapılabiliyor.Kristal sorun çıkartıyor, pic beslemesi sorun yaratıyor, vs vs. Sen beni dinle ilk önce led yakıp söndürmeyi kur devren çalışıyor mu test et ardından resmini attığın devreye geç.

Tesla.25

@baranekrem;
Birleştirme derken, topraklamayı ve pili yatay sıralara mı bağlayacağım?
Yatay sıralardan biri + birisi -. Topraklamayı - olan sıraya bağlıycam yanlış anlamadıysam.

@metaltrocker;
Dediğiniz gibi yapıyorum şu an. :D

xoom

Tesla.25

@xoom;
O belgeyi okumuştum daha önce.
Şu an çalışan bir led devresi yaptım. PIC ile ile kara şimşek devresi yapmaya başlıyorum şimdi de.

xoom

o halde 1.mesajdaki devreyi yapmak kara şimşek devresini kurmaktan daha basit gelmesi gerekiyor. Sadece display uçlarını bağlayacaksınız. ama ben size yinede mani olmuş olmayayım siz bildiğiniz yoldan devam edin.

Tesla.25

Aslında sorum bordla ilgili değil. Şemadaki üçgen işaretinin anlamını bilmiyorum. Yani Proteus bilgim zayıf.

baran123

o üçgen pozitif (+) girişidir. onları + hattına bağlayacaksın proteusta standart ayarlar o voltajı ama pıcler 5 ile çalıştığı için 5v olarak kabul eder

Tesla.25

Çok teşekkür ediyorum hocam. Sonucunu yazarım buraya. :D

Tesla.25

Devreyi başarıyla kurdum board üzerinde. Ama Pic programı doğru çalışmıyor.  >:(

Cemre.

Hocam pic'e yazdırırken kullandığınız programın ayrıyeten bir fuses (sigortalar) seçimi varsa onları iyice kontrol edin. En basitinden int osc - ext osc ile ilgili seçimler vs hatalı yapılabiliyor, yani ben ilk çalışan devremi ikinci kez yapmak zorunda kalmıştım bu hata yüzünden..

Ayrıca koddan emin değilseniz, size ait değilse vs. en baştan ve her satırı irdeleyerek tekrar yazmaya çalışın. Bu hem yazılım bilginiz için hem de kodunuzun sağlıklı çalışması için işinize yarayacaktır.

Bir de LCD kısmında bildiğim kadarıyla kontrast potunun bağlantılarıyla ilgili baya sıkıntı çekiliyor başlangıç seviyelerinde. O konuda da sıkıntı çıkabilir yani, biraz araştırmayla aşılır tabi. Umarım faydalı olur. Yolunuz açık olsun..  :)

Tesla.25

Teşekkür ederim. O dediğiniz şeyler ne anlama geliyor, inanın bilmiyorum. :)
Pic olarak 16F628A kullanıyorum. Genelde başka yerlerden bulduğum programları kendim tekrar yazarak pic e atıyorum. Pic teki hata da bu yüzdendir.

Cemre.

__CONFIG    _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON &_BODEN_OFF & _LVP_OFF & _DATA_CP_OFF & _CP_OFF

verdiğiniz linkteki kaynak kodunun şu kısmının ne manaya geldiği konusunda bir fikriniz var mı? Eğer yoksa merdivenin basamaklarını hızlıca atlamaya çalıştığınızı düşüneceğim. önceki mesajımda da dediğim gibi, "her satırı iyice irdeleyerek, ne işe yaradığını anlayarak" devam edin lütfen. gugl amcanın bu konularda size sunabileceği çok fazla bilgi var..

ve buradaki bilgileri, pic'e yazdırırken kullandığınız programda da seçmenizi isteyen bir kısım olabilir. bu kısımda da burda yazdığınız seçimlerin aynısını yaptığınızdan emin olun lütfen.

Tesla.25

O satırın ne demek olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.  :(
Aslında pic ile lcd bağlayıp, o şekilde pic öğrenmek istemiştim.Pic te gerçekleşen olayları anında lcd de görmek. Ama pic programlama bilmediğim için şu an yapamıyorum.