buck converter

Başlatan fedaye, 27 Mart 2014, 21:15:25

fedaye

Öğrenme maksatlı soruyorum, şunun gibi bir buck converter yapacağım
kafama takılan atıyorum 100 kHz çalışma frekansı nasıl elde edilebilinir, elimde tlp250 ve n tipi irfz44 ve bununla eşdeğer p tipi mosfet var bunları nasıl kullanabileceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz, tecrübem oldukça az

z

Buradaki 100K, 1M ve 0.01 uF degerlerini degistirirerek 100Khz elde edebilirsin.

555 cipini 15v ile beslersen, verdigin devreyi de 5v ile beslersen 0...5v arasi gerilim elde etmek uzere calismalar yapabilirsin.

Frekansi nasil 100Khz yaparim dersen.

http://www.ohmslawcalculator.com/555_astable.php

http://houseofjeff.com/555-timer-oscillator-frequency-calculator/

http://www.ti.com.cn/general/cn/docs/lit/getliterature.tsp?genericPartNumber=lm555&fileType=pdf

100Khz uretmenin cok yolu var. 555 kolay cozumlerden birisi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fedaye

yani bu devrede x volt luk bir dc girişin yanında mosfeti anahtar olarak x frekansında kullanabilmem için tlp250 nin yanında başka şeylere ihtiyacım var mı demek bu çin işkencesi çekmiştim ben bugün  dolaşıp malzeme toplamaktan :'(
ben devremi 30 voltla besleyip çıkışında 10 volt elde etmek için hesaplar yapmıştım endüktans kapasitör diyot direnç mosfet almıştım hoca mosfetin yalıtımı için tlp250 lazım gibi birşey demişti onu da aldım ama daha önce böyle frekansla çalışan bir devre yapmadığım için ve tlp250 nin de kullanımını bilmediğim için buraya sorma gereksinimi duydum, şu vaziyette başka bişeyler daha mı gerek üstteki 555 gibi

z

Daha once hic bu tip bir regulator yapmadiysan dedigim calismayi yap. Dusuk guclerle calis ne olup bitiyor gozle. (Scopun sart)

Erol YILMAZ

Tlp250, 100 kHz frekansta calisabilir mi? İncelemek lazim.
Besleme gerilimin lm555 in besleme şartlarına uyuyorsa
Güzel denemeler yapılabilir. Zira 555 in cikisi 200 mA.
Yani mosfet sürmek mümkün.
Yok illa ki 30v ile besleyecem diyorsan mosfet sürme kismini cozmen lazim 100 kHz den sonra.

z

Gerci 555 cikisindaki dortgen dalga mosfet yukunden dolayi bozulacaktir. Deneme amacli yapacagin calismada frekansi da dusurmenin zarari olmaz. Bobini vs tekrar hesaplarsin.

fedaye

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2014, 00:42:04
Gerci 555 cikisindaki dortgen dalga mosfet yukunden dolayi bozulacaktir. Deneme amacli yapacagin calismada frekansi da dusurmenin zarari olmaz. Bobini vs tekrar hesaplarsin.
kardeşim kendi hesaplamalarıma göre malzeme aldım ve okulda akım gerilim gibi bazı hususlarda sınırlamalar var ve devreyi sadece tlp250 ve mosfet aracılığı ile sürüp 25 kHz lik frekansı elde edebileceğim kanaatindeyim, böyle şeylerle daha önce hiç uğraşmadığım için amatörce şeyler söylüyor olabilirim ama elimdeki devreyle bu işi halletmem lazım diğer ödevlerim vizelerim vs. zaten zaman bakımından çok da rahat değilim yardımların için teşekkür ederim bir de hocama sorarım belki