Proton + öğremeye çalışıyorum, isiste simülede hata veriyor, yardım!

Başlatan mc_307, 28 Mart 2014, 10:38:18

mc_307

Bir arkadasın yardımıyla bu işe başladım . evde kendim karaşimşek tarzı basit bir led yakma tasarladım. bir türlü simüle olmuyor isiste, bir yerde bi yanlış mı yapıyorum bilenlerin yardımını bekliyorum.

yazdığım kod =

Device = 16F84A
Xtal 4
TRISA=0
TRISB=0
basla:
PORTA.2=1
DelayMS 750
PORTB.0=1
DelayMS 750
PORTA.1=1
DelayMS 750
PORTB.1=1
DelayMS 750
PORTA.0=1
DelayMS 750
PORTB.2=1
DelayMS 750
GoTo basla
End

devre şeması resim:
http://i.hizliresim.com/KgmmyL.jpg

yaptığım derleme vesayir dosyalar :
http://s3.dosya.tc/server20/TXHEVM/6led.rar.html

Maxim

kolay
yanlız, bu kod ile ledler sırayla yanar ve hep yanık kalır !

Device = 16F84A
Declare Xtal=4
Config FOSC_XT, WDTE_OFF, PWRTE_OFF, CP_OFF

TRISA=0:PORTA=0
TRISB=0:PORTB=0

Basla:

PORTA.2=1
DelayMS 750
PORTB.0=1
DelayMS 750
PORTA.1=1
DelayMS 750
PORTB.1=1
DelayMS 750
PORTA.0=1
DelayMS 750
PORTB.2=1
DelayMS 750

GoTo Basla
End

mc_307

Devamını yazacağım ustam, bu haliyle acemi olmama rağmen çalışması gerektiğini düşünüyorum.ortadaki 2 aynı renk led ile yanmaya başlayıp yanlara doğru devam etmesini istiyorum. Benim yazdığımşekilde olduğunda ilk yanacak olan 2 led aynı andamı yanar, ben bunu planladım, böyle yazsam olur diye düşündüm, yanlışsa yardımcı olun lütfen.

Maxim

hayır öyle olmaz

kodu şöyle yazmışsın
PORTA.2=1 A.2 ÇIKIŞI 1 OLUR
DelayMS 750 0.75SN BEKLER
PORTB.0=1 B.0 ÇIKIŞI 1 OLUR
DelayMS 750 0.75SN BEKLER

eğer 2 çıkışı aynı anda yakmak istiyorsan şöyle yaparsın
A.2 ve B.0 aynı anda yanar ve, 0.75sn bekler.
PORTA.2=1
PORTB.0=1
DelayMS 750

artık hangi ledler yanacak sen belirle
kısacası kod aşağıya doğru sıra sıra devam eder ve en son başa döner.

birde yaktığın ledleri söndürmen lazım yoksa tüm ledler 1 kere yanar ve hep öyle kalır.
ayrıca çıkışlar ile ledler arasına 220ohm seri direnç koymalısın

mc_307

isiste aldığım hata şu=

en basit 1 ledi yakıp söndürmeyi de deniyom aynı, programla alakalı bi sıkıntımı var acaba, netten indirdiğim başkalarının yaptığı uygulama çalışıyor, benim derlediğim çalışmıyor. birde muhittin hocanın 2 bölümlük eğitim derslerindeki proje bile hata veriyor, aynısını yazmama rağmen

muhittin_kaplan

Hangisu hata veriyor hatanin verdigi yer derleme mi simulasyon mu

muhittin_kaplan

Dosyayi yani program.bas dosyasini mcu nun ozellikler penceresinden yukledigini varsayiyoruz

mc_307

simülasyon hocam isiste, çalışmıyor resimdeki hatayı veriyor. sizin derslerden 1. bölüm içerisindeki 1.bölüm.pdf dosyasındaki ilk proje yi bile çalıştıramadım....

muhittin_kaplan

mc_307

hocam mcu özellikler olayı çözdü işimi, acemilik işte. teşekkür ederim. takıldığım noktada sizlere başvuracam mazur görün...

muhittin_kaplan

mc_307

muhittin_kaplan

Led le Pin arasına bir 330R gibi direnç koyman gerekir (Devrede Hata Var Anlayacağın.)
Led Yandığında kırmızı olması gerekir, O pinin.

mc_307

Hocam sizin yaptığınız devre o. Sizde öyle yapmişsiniz, sizin videodan alıntı o. Anlamadim olayi?

ipek

anlaşılmayacak bir şey yok.
hocam demişki,
( Led le Pin arasına bir 330R gibi direnç koyman gerekir (Devrede Hata Var Anlayacağın.)
Led Yandığında kırmızı olması gerekir, O pinin.)

Led'ler prensipte akım sınırlaması gerektirirler.bunuda atıyorum 220 ohm..470 arası serisine bir direnç girmen gerekir.isis bunu gözardı edebilir ne olsa yarıprof.. bir program.yinede farklı renk tonunda bir uyarı ile belirtiliyor.
gerçek devrede ise bu direnç konmaz ise Led bir kere yanar,bir dahada yanamaz çünki kendi yanıp bozulmuştur.

direnci ekleyince rengin değişecek kal sağlıcakla.