optocuplör seçimi

Başlatan pax, 29 Mart 2014, 12:18:06

pax

iş makinasında çalışacak bir kontrol kartında optokuplör seçerken  neye dikkat etmeliyiz? örneğin pc817 mi ?  4n25 veya 4n35 mi? veya bir başkası ..... giriş gerilimi dc 12v olacak .

z

Otomotiv sektoru icin uretilmis malzeme kullanmalisin. Adi sani tasinacak sinyalin frekansi, akim donusum katsayisi gibi degerler acisindan onemli.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pax

Alıntı yapılan: z - 29 Mart 2014, 12:37:01
Otomotiv sektoru icin uretilmis malzeme kullanmalisin. Adi sani tasinacak sinyalin frekansi, akim donusum katsayisi gibi degerler acisindan onemli.

girişte dc 12v algılandığında çıkışta bir röleyi çekecek . bunun gibi 5 giriş ve 5 çıkış olacak . sadece bu işi yapacak.

z

Inceledigim optocouplerlar hep  -55 to +100 araliginda calisiyor.

+100 den biraz daha yuksek olsa onerecektim ama su durumda isim veremeyecegim.

pax

Alıntı yapılan: z - 29 Mart 2014, 13:03:37
Inceledigim optocouplerlar hep  -55 to +100 araliginda calisiyor.

+100 den biraz daha yuksek olsa onerecektim ama su durumda isim veremeyecegim.

-55 , +100 derken sıcaklık değerlerini mi kastediyorsunuz

z

timpati

neden optokuplör?  bu tür işler için genelde ULN2003-4 tarzı entegreler kullanılır. besleme ve çıkış katına yüksek gerilim girmesi olasılığı mı var ?
why mr. anderson, why ?

pax

Alıntı yapılan: timpati - 29 Mart 2014, 13:25:14
neden optokuplör?  bu tür işler için genelde ULN2003-4 tarzı entegreler kullanılır. besleme ve çıkış katına yüksek gerilim girmesi olasılığı mı var ?

Aslında iş makinası ile ilgili bugüne kadar bir şey yapmamıştım . bu yüzden ilk aklıma gelen optokuplör oldu. belli bir nedeni yok. besleme ve çıkış katına yüksek gerilim gelme olasılığı yok ancak şaselerin aracın metal aksamı üzerinden yapıldığı söyleniyor(bu konuda fikrim yok ) . bu nedenle şaseleri yalıtabilmek amacıyla giriş için optokuplör tercih ettim.  ULN2003-4 ü giriş için mi yoksa çıkış için mi kullanmamı tavsiye ediyorsunuz.

Erol YILMAZ

@pax;

Tasarımdan önce gerçek ihtiyaçları belirlemek çok daha iyi bir fikir.

yoksa opto iyi olur diyerek opto kullanmak gereksiz tasarım zamanına ve hatalara sebep olabilir.

t2

Alıntı yapılan: pax - 29 Mart 2014, 13:37:21
ULN2003-4 ü giriş için mi yoksa çıkış için mi kullanmamı tavsiye ediyorsunuz.
ULN2003-4 çok yararlı ve dört dörlük malzemedir, hem girişlerde hem çıkışlarda kullanılır.

muhterem

İş makineleri genelde 24v olur.

Şaseyi niçin yalıtmak istiyorsunuz ? Yeni nesil otomobillerin gelişmiş kontrol kartları dahil her devre araç şasesini kullanır,  akünün - kutbu direk araç gövdesine bağlıdır ve PCB kartlarında yapmaya çalıştığımız "Ground Plane" lamasının mükemmel bir şeklidir.

pax

Alıntı yapılan: muhterem - 29 Mart 2014, 18:21:52
İş makineleri genelde 24v olur.

Şaseyi niçin yalıtmak istiyorsunuz ? Yeni nesil otomobillerin gelişmiş kontrol kartları dahil her devre araç şasesini kullanır,  akünün - kutbu direk araç gövdesine bağlıdır ve PCB kartlarında yapmaya çalıştığımız "Ground Plane" lamasının mükemmel bir şeklidir.

İş makineleri ile ilgili herhangi bir tecrübem yok.  makinelerin elektrik aksamıyla ilgilenen arkadaşım 12V demişti . Anacak tekrar kontrol etmek lazım sizin dediğiniz gibi 24V da olabilir. Şaseleme anlattığınız gibiyse dediğiniz gibi yalıtıma gerek yok.   
peki bu durumda  24v u optocuplör üzerinden denetleyiciye vermemin bir faydası olur mu ? veya bu araçlardaki kartlarda bu işlem için ne kullanılır. ?

muhterem

Giriş çıkış pinlerinde ister opto kullanın, ister transistör, ister fet. Bu uygulamanıza yani vereceğiniz/çekeceğiniz akıma, lojik duruma bağlıdır. Hassas bir uygulama ise 24 volt beslemedeki alternatör gürültüsünü filtrelemeniz önemlidir, devre tümüyle 5 volt ise ve linear bir regülatörle düşürüyorsanız ondada problem olmaz.