sıfır geçiş dedektörü

Başlatan annubiss67, 16 Mart 2005, 19:48:27

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"@petek

Selam,

Alıntı yapılan: "Petek"Bahsettiğiniz 220 nin picin pinlerine bağlanması olayı Arçelik eski çamarşır makinalarında var.

Evet o yüzden evimde arçelik yok :D
:D  :D  :D (aleyküm selam)

bir seneye yaklaşıyor çok ciddi bir arıza ile karşılaştık. Bunu Arçeliğe yazdım. Çok ciddi bir tasarım hatası var. Adamlar müşteri temsilcisi aracılığı ile benimle irtibat kurdular hep. Bir teknik personel aramadı. Demekki problemi çok iyi izah etmişim diye düşündüm  :D

Başka bir marka alayım dedim ama en kalitelilerden sayılan markalarda da benzer problemler yaşanmış. Yeni modellerin birinde (dijital kontrollülerde) de problem yaşanmış ama sonradan gidermişler. Soğukta ledler sapıtıyormuş  :P Yenileyeceğimiz zaman herhalde yine bu markayı tercih edeceğiz, zira müşteri memnuniyeti sistemini çok iyi oturtmuşlar. Arızanın giderildiğinden ve memnun kalıp kalmadığınızdan emin oluncaya kadar yakanızı bırakmıyorlar. Bir de teknolojileri güzel olsa ... :)
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

Haklisin petek, o malum marka; bayiisi çizik makineyi 1 ayda değiştirmedi diye bayisinin bayiliğini iptal etti. De konu nerelere gitti en olmadı aralara iki üç jumper at arkadaşlara ayıp oluyor  :oops:  ör: Soğuktan led'ler gerçekten etkileniyor olabilir mi? İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Haklisin petek, o malum marka; bayiisi çizik makineyi 1 ayda değiştirmedi diye bayisinin bayiliğini iptal etti. De konu nerelere gitti en olmadı aralara iki üç jumper at arkadaşlara ayıp oluyor  :oops:  ör: Soğuktan led'ler gerçekten etkileniyor olabilir mi? İyi çalışmalar...
Soğuktan ledlerin sapıtması, ledleri süren işlemciden kaynaklanıyor olmalı. Bu da ya -20 derecenin altında oluyor, çalışma aralığı dışına çıkılıyor ya da sıcaklığı ölçüp ona göre birşeyler yapacak yazılım mantığı çok düşük sıcaklıkları dikkate almamıştır ...

Arçeliğin motor sürerken sıfır kesme noktasını dikkate alıp almadığını pek anlayamadım. İşin açıkçası motorun sıkma anında yavaştan başlayıp hızı kademeli arttırıp birden sıkma devrine getirmesi sırasında pwm uyguladıklarını düşünüyorum.

Benim jumper atarak bilgi almak amacıyla dikkat çekmek istediğim konu biraz farklı olacak. Şimdiden belirteyim de yuh demeyin, bu konuda ufacık ta olsa bilgim yok. Sıfır kesme noktası tespit edilirken, trafo kullanılıp gerilim düşürülerek tespit edilirse şebekedeki sinüsozidal dalga ile trafo çıkışındaki sinüsozidal dalga şekilleri arasında faz kayması oluşmaz mı? Ne kadarlık bir faz kaymasına müsaade edilir? Gerilim bölücü kullanılarak elde edilen sıfır kesme noktası   daha kesin olmaz mı? Bu ikisi arasında mutlaka maliyet farkı var fakat güvenilirlik açısından nasıl karşılaştırılabilir?

aYe

Ben bunalmis hocamın verdiği örneğin aynısını 3 phase bir uygulamada görmüştüm. Üç trafodan da aynı şekilde sinyal alinmiş ve üçünün çıkışı birer diyotla birleştirilerek besleme olarak kullanılmıştı. Sanırım bu sayede hem üç phase'in sifir geçişlerini takip etmiş hemde her hangi bir phase'in kesilmesi ihtimaline karşı pic'in beslemesini garanti altina almiş. Trafo faz kaymasına neden olsa dahi, bana sorun oluşturucak değerin yanından bile geçemez gibi geliyor zira tiryak 40 volttan önce açılmıyor diye hatirliyorum, onu yanlış hatirliyorsam bile sıfır noktasinda zaten tiryak'i açamazsınız bir bekleme şart. Gerilim bölücüye göre trafo daha sağlıklı nihayetinde bir izolasyon söz konusu. Ki zaten şemada trafonun arkasında da bir gerilim bölücü var. Kargaya yavrusu şaan gözükürmüş; en güzeli benim ac optocoupler'lü çözümüm :)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Alıntı Yaptrafo kullanılıp gerilim düşürülerek tespit edilirse şebekedeki sinüsozidal dalga ile trafo çıkışındaki sinüsozidal dalga şekilleri arasında faz kayması oluşmaz mı?
Trafo güçleri verilirken VA verilmesine sebep de budur. Trafo çıkışına aktarırken dikkate alınmayacak derecede bir faz kayması ile enerjiyi aktarır. Skop ile görebilirsiniz. Ben boşta çalışan trafoda 0 derece gördüm. Trafonun yük durumuna göre LC bileşenleri etkin olur ve kayma başlar. Eğer bu şekilde bir yükleme yapmıyorsanız ve yükünüz küçük direnç değerleri ise alacağınız değer yeterlidir.

Bunalmış hocamın verdiği devre şebeke geriliminin açısını gözler. Zorluk akımı gözlerken ortaya çıkıyor. Bu konuda biraz araştırmak lazım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Ben bunalmis hocamın verdiği örneğin aynısını 3 phase bir uygulamada görmüştüm. Üç trafodan da aynı şekilde sinyal alinmiş ve üçünün çıkışı birer diyotla birleştirilerek besleme olarak kullanılmıştı. Sanırım bu sayede hem üç phase'in sifir geçişlerini takip etmiş hemde her hangi bir phase'in kesilmesi ihtimaline karşı pic'in beslemesini garanti altina almiş.
Sağlamcıymış. İşi şansa bırakmamış.
Alıntı YapTrafo faz kaymasına neden olsa dahi, bana sorun oluşturucak değerin yanından bile geçemez gibi geliyor zira tiryak 40 volttan önce açılmıyor diye hatirliyorum, onu yanlış hatirliyorsam bile sıfır noktasinda zaten tiryak'i açamazsınız bir bekleme şart.
Yanlış hesaplamadıysam gerilim periyodun %2 süresinde 40 Volta ulaşıyor. Yani bir periyot 20 ms ise 0.411 ms. de (411 us) 40 Volta ulaşılıyor. Bu kadarlık süreye CCS'nin interruptı bile yetişir.
Alıntı YapGerilim bölücüye göre trafo daha sağlıklı nihayetinde bir izolasyon söz konusu. Ki zaten şemada trafonun arkasında da bir gerilim bölücü var. Kargaya yavrusu şaan gözükürmüş; en güzeli benim ac optocoupler'lü çözümüm :)
Sizin optocoupler de her iki mantığı ortalamış. İzolasyon, ekonomi ve güvenilirlik.

Hocam belki yeri burası değil ve yeri olsaydı bile sizin gibi müdakkik gözlerden kaçmaz ama yine de (o tehlikeyi yaşadıktan sonra) bu uyarıyı yapmadan geçemeyeceğim. Motor hız kontrolü tasarımı yapan arkadaşlar, Arçeliğin bizim çamaşır makinasında yaptığı gibi yapmayın. Takometreden devir bilgisi gelmiyorsa tam gaz motora yük vermeyin. Bir timeout süresinde hala devir bilgisi gelmiyorsa motoru durdurun. Motorunuz çalışıyordur ama tako bilgisini işlemciye gönderen devrede arıza olabilir (mesela 3 bin TL, 0.3 ykrş luk bir direnç yanmış olabilir!). Allah korusun istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

CoşkuN

Eee şimdi en ideal "sıfır geçiş dedektörü" olarak hangisini seçtik?
Frekans kaymasına gelince,ENKA'da staj yapan arkadaşlardan öğrendiğime göre frekansın 49.8'e düşmesi bile çok büyük bir panik sebebi oluyormuş.

Petek

Bizim santralların generatörleri +- %3 toleransa kadar çalışabiliyor. (48.5-51.5 Hz.) Bunların dışında trip eder. ENKA işletmede daha acemi olduğu için paniklerler. Trakya Elektriğin Marmara Ereğlisindeki 2 ünite doğalgaz santralı sigortalı. Onlar hiç paniklemiyorlar. Enkanın paniklemesi biraz da danıştay kararlarına bağlı  :twisted: İmtiyaz elden gidiyor...   İşin bir de öbür yönü var. İmtiyaz verilmeseydi Enka o santralları kurmazdı. O zaman da bu gün çocukluğumuzun bol elektrik kesintili günleri yaşanırdı. (Şimdi Rusya doğal gazı kesse 30 yıl geri gideriz o da ayrı bir konu...)

Hemen toparlayıp konumuzla bir bağlantı sağlarsak şunu diyebiliriz. Ekonomimizin gerileme dönemini atlatıp, sıfır noktasından geçip, büyüme dönemine girdiği zamanlar yöneticilerimiz o geçiş noktasını tespit edememişler. O zaman kursalarmış atom santrallarını şimdi böyle uçurum kenarından yürümezdik :)

Not: İşi böyle her boyutuyla inceleyen başka forumlr var mı acaba? ;)

kesmez

220 volt üzeinden megaohmluk bir dirençle bilgi alınması veya feedback yapılması bazı uygulamalarda problem yaratabilir...
megaohmluk direncin üzerinden geçen akım çok düşük placağı için eğer giriş ucunda 100pF kapasite olsa bile gecikmelere yol açıyor..
gerçi ben pic girişlerinde denemedim.
mc34063 de step up uygulamada snde 1 defa 400v dc elde ediyordum.. bu 400 voltun feedback ucunu mc34063 e bağladığımda (1 M ohm ) 400 voltu vermesi gereken dirençlerin daha yüksek voltaj ürettiğini gördüm.. sorunun mc34063 ün fidbek ucunun kapasitesinden kaynaklandığını düşünmüştüm..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Petek

Galiba yanlış hatırlamışım. Yukarıda bahsettiğim pic'e 2.2 mohmluk 3 girişin üçüncüsü sıfır kesme tespiti için değil de yıkama/sıkma modunun tespiti içindi  :oops: Böyle olunca bahsettiğiniz gecikme bir sorun teşkil etmiyor. Özür...

picusta

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Böyle bir cihaza soyunmadan önce temel sayılacak şu soruya cevap verebilmen gerekir.

50Hzde yükümüzün CosFi' si 0.93 olarak tesbit edilmiştir.

Frekansda ne kadar sapma olursa cos Fi 0.92 olur ?
Frekansda ne kadar sapma olursa cos Fi 0.94 olur ?

Tereddütleriniz varsa yapacağınız bu cihaza nasıl güveneceğiz?
Soruyu dogru anladiysam, sifir geçis noktalarinin arasindaki zamani ölçüp cos fi bulmak için bir cihaz yapilacak. Simdi bu cihaz frekans degisikliginden ne kadar etkilencek. söyle bir varsayimda bulunalim: bu frekans kaymasinda empedans degismesi yoksayilacak.
50Hz'de cosfi 0.92 olan bir yük için cihazimiz 1.28 ms'lik bir geçikme ölçecek.
cihazimiz bu zamani ölçecek ama aslinda cos fi 0.93 olacak, burdan frekansi bulabiliriz: 46.73 Hz .
Ayni islemi 0.94 için yapabiliriz:
ölçülecek gecikme 1.108 ms.  cosfi 0.94 ise frekans 54.05Hz olur.
cof fi = cos (delta t   *  f  * 360 )'den yola çikilarak yapilan hesap.

Petek

Alıntı yapılan: "Petek"Galiba yanlış hatırlamışım. Yukarıda bahsettiğim pic'e 2.2 mohmluk 3 girişin üçüncüsü sıfır kesme tespiti için değil de yıkama/sıkma modunun tespiti içindi  :oops: Böyle olunca bahsettiğiniz gecikme bir sorun teşkil etmiyor. Özür...

Karttan çıkartabildiğim kadarıyla şemayı çizdim. Bu şemayı uygulamakla oluşacak zararlardan sorumlu değilim. Bilgi amaçlı buraya ekledim.

hunter

Alıntı yapılan: "picusta"
Ayni islemi 0.94 için yapabiliriz:
ölçülecek gecikme 1.108 ms.  cosfi 0.94 ise frekans 54.05Hz olur.
cof fi = cos (delta t   *  f  * 360 )'den yola çikilarak yapilan hesap.

Cos fi denilen deger;

Sistemde yeralan  farkli karakteristiğe sahip akımların(rezistif, endüktif ve kapasitif) bileşkesi ile gerilim arasındaki faz farkıdır. Bu nedenle frekans, yukarıda belirtildiği  gibi cos fi değerinin aldığı değere göre değişmez.

Yapacakları Cos fi metre cihazları için yukarıdaki teorik bilgiyi baz alanların/ alacakların bilgisine...

İyi Çalışmalar.

SpeedyX

Petek'in verdiği şema Osman Abimin yaptığı devrelere nekadar çok benziyor :) işlemci bile aynı 16c54
Kenarında köşesinde Telesan yazmıyor mu? :D

Petek

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Petek'in verdiği şema Osman Abimin yaptığı devrelere nekadar çok benziyor :) işlemci bile aynı 16c54
Kenarında köşesinde Telesan yazmıyor mu? :D
Malzeme tarafının köşesinde Arçelik yazıyor. karşı kenarında eski arçelik logosu var. Lehim tarafında Mikrosay A.Ş. CAMCPU (C) 12/94 yazıyor.