Motor hakkında bilgi

Başlatan Okan12345, 26 Nisan 2014, 23:05:49

Okan12345

Iyi Akşamlar Arkadaşlar.
Aşağıda resimde görmüş olduğunuz tahta kesici diskle (diskin çapı 5cm)  asagıdakı resmini paylaştığım motorla mini tahta kesici yaptım fakat bu motorun gücü yetmiyor.   Tahtanı keserken 2-3cm kestikten sonra yavaşlıyor ve direniyor.

Motorun özellikler

12v.
Boşta 800mah
Max ise 5 A çekiyor.

Bu mekanik konusunda bilgisi olan varmı acaba?

Bu ebay linkinde olan bu 1000 rpm yüksek torklu bu motor bu iş için yetermi acaba?  Isınarak bozulmazmı bu motor?
http://www.ebay.com/itm/12V-1000RPM-Torque-Gear-Box-Motor-New-/320915381180?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab80c1bbc

Lütfen detaylı bilgi verirmisniz?

Mucit23

एक होना

hocam disk i nereden aldınız fiyatı nedir ?

Mr_YAMYAM

12X5=60W
60W lık bir motor ile fazla iş beklenilir mi bilemiyorum.
Benim el matkabım bile 250W bazı delikleri delerken zorlanıyor ;D

emekli

bu tür testereler ısınınca şekil değiştiriyor mümkün oldukca elmas uclu testereler kullanın benim iki arkadaşım elini parçaladı

Okan12345

Alıntı yapılan: BRL - 26 Nisan 2014, 23:15:26
hocam disk i nereden aldınız fiyatı nedir ?

Ben Azerbaycanlıyım burdan aldım Bazardan.  Ama siz isterseniz ebaydan sipariş verebilirsiniz. Buyrun linki http://www.ebay.com/itm/281312257045?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

एक होना

@Okan12345 teşekkürler hocam

Okan12345

Acaba bu motor olurmu?  http://www.aliexpress.com/item/18000rpm-DC-12V-50W-4N-cm-R550-5-6A-High-speed-micro-Electric-toys-motor-Long/1666939305.html

Hızı 18000 olduguna göre galiba torklu güçlüdür

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2014, 01:16:52

Alıntı yapılan: BRL - 27 Nisan 2014, 01:15:40
@Okan12345 teşekkürler hocam
Bir şey diyil  :)

z

Testerenin dis sayisi fazla oldugu icin yuksek devire ihtiyac yok.

Motorun torkunun yeterli olmasi gerekiyor. Devir sayisi icin bu tip testere ureten firmalarin onerilerini dikkate almak lazim.

Testerede 100 tane dis olsa 1000 devirle donse dakikada 100000 dis kesim yapacak demektir. Bu da saniyede 1600 dis vurusu demektir. Zaten yuksek devirde dondurecekseniz testereyi bir sekilde sogutmaniz gerekir.

Bence internette arastirma yapin. Devir sayisi onerileri olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba

Alıntı yapılan: Okan12345 - 26 Nisan 2014, 23:05:49
Iyi Akşamlar Arkadaşlar.
Aşağıda resimde görmüş olduğunuz tahta kesici diskle (diskin çapı 5cm)  asagıdakı resmini paylaştığım motorla mini tahta kesici yaptım fakat bu motorun gücü yetmiyor.   Tahtanı keserken 2-3cm kestikten sonra yavaşlıyor ve direniyor.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Lütfen detaylı bilgi verirmisniz?

Testere o şekli ile kesim için uygun değil. Çünki dişler ancak gövde kalınlığı kadar kesim alanı açabiliyor. Bu nedenle sıkışıyor 3-4 santim kesince.
Sizin için uygun olan, dişler  bir sağa bir sola az çıkıntılı olacak gövdeden. Böylece keseceği genişlik  testere gövde genişliğinden biraz fazla olacak ve hiç sıkışmayacak.

Eğer bahsettiğim gibi testere bulamazsanız elinizdeki testere ye bir karga burun ile dişleri az sağa sola eğerek yapabilirsiniz. çok az olması yeter.
İstanbulda olanlar için karaköyde perşembe pazarında sokak üzerinde tezgahlarda malzeme satanlarda her boyu var. mil monte edilmiş modellerde mevcut.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Okan12345

Anlaşılmıştır çok teşekkür ederim. Peki bu dişleri sağa sole eğersem diğerleriyle bereber olmadığı takdirde bir sorun yaratmazmı acaba?

Aslında ben bu toklu motoru sipariş verdim.

http://www.ebay.com/itm/360912446320?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

1200rpm 

Şimdi bu disk testere 5cm olduğu için galiba tepedeki devir düşecek. Öylemi? 

1200rpm işe yararmı acaba?  yada bunun motorunu çıkararak daha hızlı dönen motor monte ederek hızını artırabilirmiyim acaba?

Mucit23

1200rpm ile Tahta Kesemezsin. Temiz pürüzsüz bir kesim için en az 10000 RPM Şart. Hatta ben olsaydım daha yüksek devirlere çıkabilecek kapasitede motor seçerdim.(Mesela 20000RPM) Basit bir motor sürücü ile motorun devrini ayarlardım. Bu şekilde farklı malzemeler için farklı devirlerde çalıştırma imkanım olurdu.

Planya tezgahlarında bile 30-40cm çapındaki daire testereyi 4500-5500rpm civarında çalıştırıyorlar. 5800rpm'e kadar gördüm. Üstelik kullanılan daire testereler karpit dişli. Sende buda yok.

Sen 1000rpm ve 5cm çapındaki diskinle tahtayı ancak tırmalarsın.

Dremel'in saw 670 diye bir aparatı var. Dremelin ucuna taktığın zaman ahşap kesici oluyor.

3cm çapında diski var ve 30000rpm'de çalıştırıyorlar.

Sen dediğim gibi şarjlı matkap motorlarını dene. Hatta şu mini mutfak robotlarının içindeki motorlarıda kullanabilirsin. Hem güçlüler, hem yüksek devirliler hemde 220V ile çalışıyorlar.  ;)

Ersin

Alıntı YapTemiz pürüzsüz bir kesim için en az 10000 RPM Şart.
Devir çok yüksek olunca testere tahtayı yakar , dremel i baz alma. Ağaç için 5000 devir yeterli birde testere dişleri dışa olması önemli , eğer düz ise 5000 devirde bile ağacı yakar.

Mucit23

Hocam testerenin dişleri kör olursa her devirde yanar. Üstelik karpit uclu olmayan daire testereler düşük devirlerde daha çabuk köreliyor. Ayrıca diskin ısınmaması, ahşabı ve kendini yakmaması için yüksek devirde çalışılmalı. Bu durum karpit uclu olanlar içinde geçerli.

Karpi uclu olmayan disklerin Dişleri bileylenmiş ve çaprazlanmış olmalı. Yoksa iyi bir kesim yapmaz.

Devir meselesini büyük makinalarla karşılaştırmayın. Birinde disk çapı 300mm diğerinde 30mm.

Ersin

Yüksek devirde ahşap ın yan duvarları yanar siyah olur , dişlerin kör olması ayrı bir konu yüksek hız ayrı.Söz konusu ahşap, demir veya alüminium değil orda yüksek devir gerekli cnc freze gibi.Carbide olması uzun ömürle alakalı bişey dolayısı ile dişlerin körelmesi ile.
Buyuk makinalarda disk çapı buyuk olabilir ama diş aralıkları da buyuk.
10 senedir dremel kullanıyorum ahşap kesmek için de kullandım işlemek içinde (çam , meşe, sunta,mdf) tecrübeden biliyorum. Aşağıdaki linkte proxxon var disk çapı 58mm devir sayısına bir bak , Alman işini bilir razgele ürün yapmaz.

http://www.hizlial.com/proxxon-27006-ks230-tezgah-tipi-daire-testere/10247743