Usb ile 2 pic arası haberleşme

Başlatan scorpions_64, 02 Mayıs 2014, 17:33:06

scorpions_64

öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, kısacası anlatmak gerekirse aklımdaki proje şöyle, alıcı ve verici olmak üzere 2 adet pic kontrollü devremiz olacak. bunlar 2 si arasında usb tarafından haberleşecek. örnek verecek olursak çağımızdaki bilgisayar programları lisanslı çalışması için yanında şifre gibi usb dongle veriliyor. bu usb dongleye belli şifre yerleştirilmiş durumda ve istenilen program o usb modülsüz çalışmıyor. benimde istediğim devre buna benzer... yani alıcı devremiz de röle olması durumunda, verici usb yi alıcı kartımıza yerleşterdiğimiz zaman röle çekecek ve projemiz çalışacak. buna benzer proje bulunabilir mi? yada nasıl yaparız. bu proje herkese lazım olur. şimdiden teşekkürler.

erpay

Burada Usb'yi protokol olarak mı yoksa konnektör olarak mı kullanmak istiyorsun ? Tanımladığın görev için konnektör olarak kullansan yeterli gibi duruyor.

serhat1990

@erpay hocama katılıyorum sadece konnektör olarak değerlendirip usart haberleşme yapabilirsin pinler üzerinden veya herhangi bir haberleşme kullanabilirsin. Yok eğer ben usb ile haberleşme yapmak istiyorum dersen devrelerden biri host biri client olmak zorunda. Kullandığın MCU'larda buna göre seçilmeli. Bu senin bahsettiğin işlev için biraz fazla lüks gibi duruyor. İyi çalışmalar dilerim.

scorpions_64

konnektor olarak olabilir aslında.

serhat1990

Konnektör olarak değerlendireceksen vcc-gnd bağlantısı yaparsın 2 devre arasında boşta 2 adet pin kalır sana. USB için kullanılacak d- ve d+ pinleri. Sen bunları rx ve tx pinleri olarak kullanıp seri haberleşme yaptırabilirsin işlemin çok basit bir şekilde çözülebilir.

İyi çalışmalar dilerim.