PIC ve PC bağlantısı

Başlatan baran123, 05 Mayıs 2014, 21:40:01

baran123

Konu nereden nereye geldi, ben ne dedim bazıları ne anladı, neyse teşekkürler yinede moderatörler rica edersem konu kilitlenebilir mi.

vitruvius

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 06 Mayıs 2014, 12:13:08
Arkadaslar 18f2550 sart degıl sadece pc ve pıc arasında baglantıyı ogrenmek ıcın dedım 628a da olabılır zaten oyle dusunuyorum 628a ıle bırlıkte usb rs232 donusturucu kullanmayı planlıyorum bu 2sını kullansam max entegresıne gerek kalmaz dımı ?

Soru kaynamış. Max232'yi simulasyonda kullanmana gerek yok, gerçek devrede kullanmalısın. Seri port gerilimi +/- 12V civarındadır. Max 232 bu gerilimi lojik seviyeye indirir.

LukeSkywalker

Kullandığın çeviriciye göre değişir. Hangi çeviriciyi kullanacaksan onu söyle önce.  Şu konudaki tartışmadan onlarca şey öğrenebilirsin ama şikayet ediyorsun.  Bu forumda seviyeli tartışılırken konu kilitlenmesi gibi birşey görmedim ben, başka forumlarla karıştırma.

Bir de soru böyle sorulmaz. Önce araştırma yap biraz kod yaz sonra takıldığın yerde soru sor.
Seri iletişim nedir, paralel iletişim nedir, usb nedir bunları araştır önce...

baran123

Alıntı yapılan: ferdem - 06 Mayıs 2014, 11:34:14
Faydası olabilir:
Bilgisayar ile Seri Haberleşmek için Alternatifler
Teşekkür ederim böyle bir diyagram iyi oldu olayı çözdüm sayılır.

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 21:43:47

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 06 Mayıs 2014, 21:35:38
Kullandığın çeviriciye göre değişir. Hangi çeviriciyi kullanacaksan onu söyle önce.  Şu konudaki tartışmadan onlarca şey öğrenebilirsin ama şikayet ediyorsun.Bu forumda seviyeli tartışılırken konu kilitlenmesi gibi birşey görmedim ben, başka forumlarla karıştırma.

Bir de soru böyle sorulmaz. Önce araştırma yap biraz kod yaz sonra takıldığın yerde soru sor.
Seri iletişim nedir, paralel iletişim nedir, usb nedir bunları araştır önce...
Çok araştırma yaptım zaten, çok şey öğrenmek mi ? ben sadece bir başlangıç tavsiyesi istedim devreyi daha planlayamadım ne kodundan bahsediyorsunuz ? seviyeli tartışma mı ? ben pıc ve pc arasında bağlantı dedim konu PLC ye ticarete geldi laptopda o yok bu yok dendi yoksa yok ben laptp diye bir şey demedim zaten iletilerimde belirttim "AMAÇ ÖĞRENMEK"Şunu yazmak çok mu zor oldu ? "Cevap : 18f2550 kullanacaksan dönüştürücü kullanma zaten içinde usb arayüzünü barındırıyor,877a gibi entegreler kullanacaksan max232 araştırabilirsin vs"Eğer böyle itici ve konu dışı saçma yorumlar atılacaksa lütfen cevap vermeyin

OG

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 06 Mayıs 2014, 21:35:56

Bu başlık altında "faydalı oldu" dediğin şeyler konuşuldu zaten, hem de konuyu daha geniş alarak. şikayet niye...
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

baran123

soru arada kaynadı başka yere geldi
1) laptop da seri yok falan dendi tamam var demedim zaten masa üstünde yaparız
2)"zengin adamın hali başka" gibi birşey dendi ? bu ne şimdi ? evet zenginim hemde çok yani klavyem elmas kaplama hatta
3)Çok basit bir şey sordum terslendim hemde 30 yanıt dan sonra bastan diyeydi düzenlerdim
,okulla uğraşmaktan bu işe az zaman kalıyor onuda böyle garip,saçma yanıtlara cevap vermek için geçiriyorum

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 06 Mayıs 2014, 21:35:56

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 21:43:47
Çok araştırma yaptım zaten, çok şey öğrenmek mi ? ben sadece bir başlangıç tavsiyesi istedim devreyi daha planlayamadım ne kodundan bahsediyorsunuz ? seviyeli tartışma mı ? ben pıc ve pc arasında bağlantı dedim konu PLC ye ticarete geldi laptopda o yok bu yok dendi yoksa yok ben laptp diye bir şey demedim zaten iletilerimde belirttim "AMAÇ ÖĞRENMEK"Şunu yazmak çok mu zor oldu ? "Cevap : 18f2550 kullanacaksan dönüştürücü kullanma zaten içinde usb arayüzünü barındırıyor,877a gibi entegreler kullanacaksan max232 araştırabilirsin vs"Eğer böyle itici ve konu dışı saçma yorumlar atılacaksa lütfen cevap vermeyin

Senin hiç bir konuna cevap vermem artık zaten merak etme, zira anlama melekelerinde biraz problem var.  Saçma sorulara saçma yanıtlar alınır. Fkat ben saçma cevap yazdığımı hatırlamıyorum.
Kolay gelsin...

baran123

Şimdide anlama sorunun var diyorsun cık cık cık büyüğüm olabilirsiniz saygım sonsuz neyse iyi çalışmalar

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 21:59:26

saçma soruysa niye sabahtan beri yorum yapılıyor biz bir şey diyince tersleniyoruz saçmaysa yorum yapmayın soru yanlış diyin kimse dört dörtlük değildir.

LukeSkywalker

Zenginlik konusunu sana atıfta bulunarak yazmadığımı anlayamaman bir problem olduğunun göstergesi. Hem usb barındıran mcu kullanıp hem USB/seri converter kullanmak parayı çarçur etmektir.

Soruna saçma dememin sebebi ise ilk olarak USB veya seri +18f2550 diye başlayıp sonra 628A'ya ve seri porta dönmen. USB iletişimini öğrenmek istiyorum diyen sendin, sonra seri iletişime döndün. Sonra tuttun "bazıları" gibi tuhaf bir kelime kullanıp konudan şikayetçi oldun. ilk olarak hevesini kırmak istemedim ama böyle cümleler şartel attırıcı olabiliyor. Tabi burada diğer başka arkadaşların yanlış anlamaları da etkili oldu konunun buraya gelmesinde. Ben seri portun bilgisayarlardan kalkmakta olduğundan bahsettim. USB iletişimin daha yararlı olacağını söyledim hepsi bu. Seri iletişimin modasından bahsetmedim başta. Seri portların azaldığını anlattım. Seri portlar azalıyor,  sağ kulağı sol elle tutmanın anlamı yok dedim.
Tabi kimseye zorla birşey öğretecek halimiz yok, bu forumda kötü niyetli arkadaş görmedim. Mesajlarına dikkat et," bazıları" ile başlayan cümleler yazarsan ona göre cevap alırsın.
Kolay gelsin...

baran123

onu kast etmedim bunu kast etmedim ile olmaz laf söylendiği gibi gider ben size kötü bir şey söyliyim sonra öyle demek istemedim siz anlamadınız diyim lafını ortası yok ağır ve normali var.Ben basta söyledim "merhabalar

Arkadaslar ben pc den pıc kontrol etmeyi çok ıstıyorum fakat nerden baslasam bir türlü bilemedim seri haberlesmemi usb mi nasıl bir sey yapmalıyım 18f2550 kullanmak istiyorum nerden baslayayım 1 tane led yaka bilsem olay çözülcek pc arayüzü olarak c# düşünüyorum napam ne edem ben ? :)

iyi çalısmalar." 18f2550 de usb kullanacağım da demedim hangisi dedim bilmediğim için neyle baslıyım dedim sonradan baktım herkes 2550 ye tartışma olunca 628a dedim zaten 2 sindede seri haberlesme oluyor.2550 dememin sebebi (konu sapınca bunuda yazmıstım) 2550 alıp seri kullanırım seriyi öğrenince usb yaparım 2 adet pic almama gerek kalmaz tek pic ile çözerim olayı dedim.hızlı hızlı yorum yapmaktan arada yazdıgımı kacıran arkadas olabılır, tartısma guzel ıyıdır fakat dogru yerde dogru zamanda ben tartısma olsun ıstemedım zaten

LukeSkywalker

Hâla anlayamamışssın. Atıfta bulunmak ile kast etmenin arasındaki farkı anlayamayan adama ne anlatsak boş.
Bu sana sonsuza kadar son mesajım.
Kolay gelsin.

Mr.Java

Aslında usb ve serial dönüştürücünün kendilerine has avantajları var.Karmaşık sistemlerde seri haberleşmeler ile altından kalkınabilir fakat usb konusu karmaşık projeler de işin altından kalkmak zorlaşıyor.Ayrıca fabrika ortamlarında ise mesafeler uzak olabilme ihtimaline karşı seri haberleşme,kısa mesafeler için ise usb iyi bir çözüm olabilir.

baran123

Alıntı yapılan: Mr.Java - 06 Mayıs 2014, 22:21:11
Aslında usb ve serial dönüştürücünün kendilerine has avantajları var.Karmaşık sistemlerde seri haberleşmeler ile altından kalkınabilir fakat usb konusu karmaşık projeler de işin altından kalkmak zorlaşıyor.Ayrıca fabrika ortamlarında ise mesafeler uzak olabilme ihtimaline karşı seri haberleşme,kısa mesafeler için ise usb iyi bir çözüm olabilir.
USB bana biraz daha zor gibi geldi.bilgisayar ile bağlantı için ne önerirsiniz yeni başlayan biri için ? bir sorum daha pc arayüzünü hangi dille yapmalıyım c# olur mu bu konuda ?

OG

USB, usb.org da her şeyiyle orada duruyor ama bir anlatan, bir öğreten lazım demi @LukeSkywalker 
Laf atayım :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

baran123

hmm doğru ya önce türk dil kurumu olmamız lazımmış onu unuttum pardon