Bilmece bulmaca kondansatörün dielektriğini çalmaca

Başlatan z, 09 Mayıs 2014, 18:16:09

pisayisi

http://www.sandia.gov/z-machine/about_z/index.html

Hocam link açılıyor bende sorun yok. Z makinasındaki devasa enerji saklama işinin espirisi, kondansatörün büyük hacmi ve suyun çok yüksek dielektrik katsayıya sahip olması. Bu hali ile z makinası tek şarj da 1.8 milyon derecelik bir sıcaklıkta enerji üretebilcek acaip bir enerji saklama potansiyeline sahip. Nette alüminyum folyo ve plastik su kabı ile yapılan su kapasiteleri var zaman bulunca bir deneme yapıcam. Nedense herkes yüksek gerilimle şarj etmeyin sonuçları fatal olabilir diyor >:(

Hocam sizin verdiğiniz formüllerde dielektriğin çekilmesi ile oluşan kuvvete ilişkin hesaplar doğru görünüyor . Fdx  ile yapılan iş kapasite de depolanan enerjiyi artırıyor kabulünden devam edersek, dielektrik çekildiğinde kapasitedeki enerjinin artması açıklanabilir gibi duruyor.

Aynı zamanda sizin verdiğiniz kondansatörden jeneratör yapma fikri bence şu durumda gerçeklenebilir olur. Dielektrik malzeme dönerken bir yandan da statik elektrikle yüklenmesi için bir mekanik düzenek te kurmak gerekir. Bir tür bobinin içinde dönen mıknatısın elektrik üretmesine benzer biçimce, kapasite plakalarının arasında dönen farklı polarmadaki bir disk te kapasite plakaları üzerinde elektrik üretecektir. Bu sistem çalışır ancak ne kadar verimli olur bilinmez ancak mıknatıs gibi bir seçenek varken kimse kapasiteden elektrik üreteci yapalım demez.

Benim dikkatimi çeken kapasite plakaları arasında oluşan çekim kuvveti,

F=Qx E
Q plakalardaki yük, E elektrik alan

plakalardaki gerilim V ise V=Exd

bu durumda çekim kuvveti F=Q.V/d

Q=C.V olduğundan,

iki plaka arasındaki çekim gücü

F=C.V^2 /d  olacaktır.

kapasitede depolanan enerji W=C.V^2 /2 olduğundan

plakalar arasındaki çekim kuvveti ile depolanan enerji arasında,

W=F.d/2  gibi bir bağıntı bulunur. Dielektrik malzemeyi plakalar arasından çektiğimizde plakalar arasındaki çekim gücü ne kadar değişecektir. Burdan yola çıksak plakalarda kalan son enerjiye ulaşmak daha kolay olabilir. Bu kondansatör işi baya bir tarağı yüne sürtüp kağıt parçacıklarını çekmek gibi bir şey, konu gitgide basitleşiveriyor...

Linki verilen site açılıyor ancak ben yandex ip kullanıyorum belki Amerikan devletine ait siteleri de yasaklamıştır telekomünikasyon daire başkanlığı...
Murat

z

Elektrostatik ve Elektromagnetik benzer seyler zaten.

Elektromagnetikde is, guc akimla orantili iken elektrostatikte is ve guc voltajla orantili. Yuksek voltaj uygulamalari yariiletkenlerdeki sinirlamalar yuzunden yakin zamana kadar pratik değildi. (Hos hala da cok pratik değil) Belki gelecekde elektromagnetik kadar yayginlasir.

Eger dielektrik malzeme cekilip cikartilmak istendiginde bu kapasitorde enerji artimina neden oluyorsa aynen magnetlerin dogru yonde akim akan bobini cekmesi gibi dielektriik malzemeyi de cekiyor demektir. Bu dogru ise onerdigim sistemin felsefesi elektrostatik solenoid yapimini da mumkun kilar.

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2014, 12:02:29

Ben yurtdisindan erisemiyorum. Eger Turkiye'den de ulasilamiyorsa bu bir Amerikan oyunudur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

learner

Ben google dns lerini kullanıyorum. Siteye girişte bir sıkıntı yok. Ayrıca konuyu merakla takip ediyorum.

z

एक होना

kutu içecekler buz dolabından çıksa idi ne olurdu bir fark olur muydu ?

z

एक होना

hocam sizde alet edavat vardır test etme imkanınız da vardır :)

z