Step Motor Sürücüleri Nasıl Çalışır.

Başlatan Erdinçbavaş, 11 Mayıs 2014, 19:27:37

Erdinçbavaş

Arkadaşlar merhaba merak ettiğim bir konu hakkında değerli fikirlerinizi ve deneyimlerinizi aktarmanızı rica ediyorum.
Elimde 3.1 Nm 4.5V ve 3A değerinde bir step motor var.Ben bu step motoru pic16f628 +L6203 ile sürüyorum.Çok yüksek hızlara çıkamıyorum.
Örneğin 1ms zaman aralığında pals gönderdiğimde ve 24V ta  dönmüyor.
1-Gerilimi 48V a çıkarsam sorun olur mu?(Döner sanırım)
2-Sürekli bir çalışmada L6203 ile 24V 3A çektirdiğimde motor ısınıp yanar mı?
3-Piyasadaki step sürücüleri (20-50VDC) besleme yazıyor.Motora 4.5V ta 3A mi veriyor peki.Besleme voltajını motora veriyorsa motor aşırı ısınmaz mı?
4-Ben motorun akımını ve hızını gönderdiğim palslerin tutma zamanına göre ayarlıyorum yüksek hızlarda adım kaçırıncada gerilim artırmayı düşünüyorum.Hazır sürücüler bunu nasıl yapıyor?
5-L6203 ile torkunu artırmak istiyorum bu seferde devir yavaş oluyor.Aynı voltajda ve aynı hızda normal sürücüler ile daha fazlamı tork alırım.
Gördüğünüz gibi kafam bir hayli karışık :o

Macera

Benzer sorunlarla bende uğraşıyorum.
Bendeki sürücü 16F628 vede LMD18245
Belli bir devirden sonra rezonansa giriyor.
Voltaj düşüktü transformatörü değiştirdim.
Ama bir değişiklik olmadı.
Sorularına gelince
1.  48 Voltda çalıştırabilirsin  L6203 bu voltajı kaldırabilir ama motor hızlı dönerken durdurmaya çalışırsan
motorun yaratığı zıt kuvvetden dolayı EMF voltajı oluşur izin verilen sınırı aşabilir.İyisimi sen 34 voltaj civarı çalışıtır.
Aynı zamanda microkontrolerdeki 5 volt beslemeyi hangi entegre üzerinden alıyor bir bak. 7805 kullanıyorsan bu entegrenin
giriş voltaj  sınırı vardır.
2. Eğer kıyıcı devresi varsa (chopper) vede doğru dirençlerle çalışıyorsan motoru yakmazsın.
3. Bu sorununda cevabı 2 maddede.
4. Bu konuda Microchip güzel bir döküman hazırlamış AN1307 incelemeni tavsiye ederim.Yavaş ve hızlı sönümlendirmeleri incele!
5. Adım motorlarda devir artıkça tork düşer.Ama sürücünün kaliteside etkendir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

XX_CİHAN_XX

Bende benzer sorunlar yaşadıktan sonra SLA7078 denedim ve çok daha yüksek hızlara çıkabildim. Tabii ki aynı oranda tork düşüyor ancak hızınızı ona göre optimum ölçüde ayarlamanız mümkün. Ancak bu sürücü unipolar motorlar için dizayn edilmiş buna dikkat çekmek isterim. Bipolar sürücüler gördüğüm kadarıyla daha yavaş çalışıyorlar.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erdinçbavaş

XX_CİHAN_XX ve Macera kardeşlerim teşekkürler.
SLA serisinin veya başka bir entegrenin bipolar sürücü olarak kullanabileceğimiz l6203ten daha iyi iş çıkaracak bir entegre varmıdır.

Macera kardeşim önerilerini dikkate alacağım.
1-Önce bir 35 V ta deneyeceğim bakalım nasıl olacak.Sonrasında duruma göre 48v tu zorlayacağım.pic beslemeyi lm338t ile yapıyorum.Önünde ise 16V 5Wlık bir zener var.
2-Kıyıcı devrem yok (bunun için bir devre var mı?) eklersem güzel olur.Birde ben şekildeki l6203 bağlantısını kullanıyorum sadece 10. ayağa 2 adet seri bağlı 0.22R 5W direnç kullanıyorum.(Daha önce 1x0.47R kullandım ısınıyordu.)Doğru dirençler derken değerlerinimi  değiştirmeliyim. Daha iyi dirençleri nasıl bulurum veya hesaplarım.Sağolasın...

Macera

L297 ile 6203 kullanıyorsan zaten chopper devresi içindedir.
L297nin içinde chopper devresi mevcut.
Ama 16F628 ile 6203 kullanıyorsan chopper devresi gerekir.
L297 ile rezonansa girmeden yüksek devirlere çıkabiliniyormu?

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Erdinçbavaş

Yok L297 kullanmıyordum.Pic 16f628 ve sadece L6203 kullanıyordum.İnternetten L297+L6203 videolarını izledim hızları benim çıktığım hızlardan yüksek.Ozaman devreyi PİC 16f628+L297+L6203 ile tasarlayayım(Yada daha iyibir devre varsa onu yapayım).Yalnız L297i 3A de kesmesi için veya 4A motor bağladım 4A de kesmesi için nasıl hesaplamam gerekecek. Yoksa devreyi  hesaplayıp sadece tek bir akım değerine göremi tasarlayacağım.

Tagli

L297'nin referans girişine trimpot bağlanabilir. Zaten datasheet'teki örnek tasarımda öyle yapmışlardı diye hatırlıyorum. Ancak, şönt direncinden gelen gerilim küçük olacağından, opamp ile kuvvetlendirmek gerekecektir. Opamp kuvvetlendirme oranını da sabit yapabilirsin veya onu da trimpot ile değiştirebilirsin ama ikincisini pek tavsiye etmem, kalibrasyonu zahmetli olur.
Gökçe Tağlıoğlu