Model projemiçin step motor hakkında

Başlatan tdoktoru, 14 Mayıs 2014, 13:40:46

tdoktoru

Merhabalar,

Model bir proje yapıyorum. Hem helikopter hem de uçak tarzı.

Projemin yaklaşık ağırlığı en fazla 10 kg olacak (aslında ortalama 5-8 kg).

Ön Kanatlar:
Model uçağımda sağ kanadında 2, sol kanadında 2 adet motor bulunacak. (birbirlerinin tersine dönecek) Uçağı ileriye uçuracak.

Orta Bölüm:
Orta bölümde aşağıya bakan iki adet motor olacak (biri sağa dönecek biri sola dönecek). Aşağıdan yukarıya itekleyecek

Arka Bölüm:
Arkadan 2 adet motor olacak uçağı arkadan itecek. (Uçağı ileriye çekecek)

Modelimi ilk çalıştırdığımda yerden yaklaşık olarak 30-40 cm havalanmasını istiyorum havalandıktan sonra, ön ve arka motorları çalıştırarak ileriye yükselmesini istiyorum.
Devremi hazırladım her şey tamamlandı.

Bu projem için; Rpm, Kv vs. vs. hangi step motorları önerirsiniz. Link verebilir misiniz ? Motorları çoğaltabilirim.

muhittin_kaplan

hiç model yaptınız mı ? uçuşa etki eden  kuvvetlerin neler olduğunu biliyormusunuz

tdoktoru

ferit06

tdoktoru

arkadaşlarım motor öneriniz var mı ?

pisayisi

Bu ağırlıkla modeli  uçuracak motor  bulamazsın. Step motor ise hiiç olmaz, daha hafif bir model düşünürsen fırçasız dc motorlar modelcilikte çok kullanıldığı tabiriyle yüksek devirli brushless motorlar güçlü esc combolar uygun  olabilir. Hem qcopter gibi havalansın hemde sonra uçsun diyorsan bu da çok zor. Öncelikle multicopter leri araştırman lazım, kontrol ve denge mevzusuna hakim olunca bir yan pervane ile ileri doğru uçak gibi gitsin diycem ancak zaten multikopterlerin üzerindeki motrlarla her istikamete yol alabiliyorsun. Harrier uçak gibi bir şey yapcam diyorsan bu bir hayal, ancak hazır kitlerle muvaffak olabilirsin. Multicopter ve uçak tasarımlarını aşağıdaki gibi birleştirmen lazım...

RC Harrier hovering
Murat

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: tdoktoru - 14 Mayıs 2014, 14:28:19
arkadaşlarım motor öneriniz var mı ?
arkadaşım soruların bir oradan bir buradan, yanlış sorulmuş sorunun doğru cevabı olmaz. bundan dolayıdır ki sormak istediğini anlamaya çalışıyoruz. 8 kg lık bir nesneyi dikey olarak kaldıracak bir motoru bulamazsın.

muhendisbey

10kg?
Benim bildiğim böyle bir motor yok. Bahsettiğiniz ağırlık çok fazla. Sürünerek kalkan bir sistem, belki. Ama yine de çok fazla.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

tdoktoru, önerim şu: Önce küçük bir model uçak veya quadrotor yap. Ağırlığı 500 gramı geçmesin.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Yük kaldırma diyince geçen aylarda bununla ilgili birkaç video izlemiştim. Bayağı şaşırtıcı.
RC helicopter weight lifting record 30kg/66 lbs - record heavy lifter
Bu daha ilginç
Two helicopters lift a woman - Aviation Milestone & World Record (HeliGraphix HULC project)
Oradaki bayanın ortalama 50kg olduğunu düşünürsek, her bir helikopter 25kg civarı yükü sağlıklı olarak kaldırır sanırım. 

tdoktoru

ilginiz için çok teşekkür ederim. Umarım başka arkadaşlar içinde yararlı olur.

Step motorlarda kv değeri düşük olanların  yüksek ağırlıkları yukarıya kaldırma güçlerinin olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Teşekkürler mucit23

muhendisbey

Alıntı yapılan: tdoktoru - 14 Mayıs 2014, 21:46:28
ilginiz için çok teşekkür ederim. Umarım başka arkadaşlar içinde yararlı olur.

Step motorlarda kv değeri düşük olanların  yüksek ağırlıkları yukarıya kaldırma güçlerinin olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Teşekkürler mucit23
Step motor değil o motorlar, outrunner DC fırçasız tip motor orada kullanılanlar. Daha mesajların tümünü bile okumamışsın.

Mesajında iğneleme yapmaya çalıştığını düşündüğüm için söylüyorum, orada redüktör kullanılmış. O motoru alsan direk ucuna pervane taksan buradaki kaldırma kuvvetini elde edemezsin.

Üstelik videoda bir ayrıntı dikkatimi çekti: Motor 30Kg kaldırıyorsa pervanelere ne kadar ağırlık, şaseye ne kadar ağırlık biner? Bunu taşıyan malzeme bizim kullandığımız malzeme (Plastik pervane, aluminyum yada karbon fiber kompozit malzeme) midir? Bence değildir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Mayıs 2014, 00:30:34
Üstelik videoda bir ayrıntı dikkatimi çekti: Motor 30Kg kaldırıyorsa pervanelere ne kadar ağırlık, şaseye ne kadar ağırlık biner? Bunu taşıyan malzeme bizim kullandığımız malzeme (Plastik pervane, aluminyum yada karbon fiber kompozit malzeme) midir? Bence değildir.

Hocam genellikle karbonfiber kullanılıyor.

sayment

Sanırım böyle bir şey yapmak istiyorsunuz. Osprey :

http://www.youtube.com/watch?v=jyWng9SRNTo#noexternalembed

mesaj birleştirme:: 15 Mayıs 2014, 01:11:56

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Mayıs 2014, 00:30:34
Step motor değil o motorlar, outrunner DC fırçasız tip motor orada kullanılanlar. Daha mesajların tümünü bile okumamışsın.

Mesajında iğneleme yapmaya çalıştığını düşündüğüm için söylüyorum, orada redüktör kullanılmış. O motoru alsan direk ucuna pervane taksan buradaki kaldırma kuvvetini elde edemezsin.

Hocam burada neler kullandığını açıklamış:
http://www.youtube.com/watch?v=7uxuf5JhKLE#ws

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Mayıs 2014, 00:49:03
Hocam genellikle karbonfiber kullanılıyor.
Düşündüm, karbon fiber olabilir dedim ancak karbonfiber epoksi kısmen esnek bir malzeme. Yük altında kalınca eğilebilir gibi geldi
Titanyum üzeri karbon fiber kaplama gibi fantastik birşey olabilir diye tahmin ediyorum.