IR2104 Ani fren

Başlatan LukeSkywalker, 19 Mayıs 2014, 13:09:25

LukeSkywalker

10uF kullandım. Sorunsuz çalışıyor devre.

bayelektronik

ir 2104 lere  eğer pwm vermezseniz motoru sürekli fren modunda tutar.o entegrenin yapısı öyle zaten.pwm verdiğiniz ir2104 kısmıda pwm yükselirken motoru anahtarlar pwm alcaldığında yine motoru frenler

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 13 Aralık 2014, 20:41:02
10uF kullandım. Sorunsuz çalışıyor devre.

Bendeki devrede 100uf gösteriyor ve pwm siz normal çalışıyor.
Verdiğiniz linkten hesaplama yapayım dedim.
http://www.silabs.com/support/Pages/bootstrap-calculator.aspx
Ama şu sorulara cevap bulamadım.
IDDO   değeri nedir ve nerden bileceğiz?
VBC   dalgalanma değerini nedereden bileceğiz.

LukeSkywalker

Verdigim uyg. notlarinda anlatilmis hepsi.

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 13 Aralık 2014, 21:24:26
Verdigim uyg. notlarinda anlatilmis hepsi.

Uygulama notları ayrıntılı, hepsini ayrıntılı incelicem.
Ama uygulama notlarında IDDO diye bir parametre yok.
Ben bulunca söylerim ne olduğunu, herkes istifade etsin.

mesaj birleştirme:: 14 Aralık 2014, 11:43:53

IDDO 
Sayfadaki bu değer sürücü entegrenin katalog bilgisinden bakılacak.
Driver output-side quiescent current.

VCB
Bootstrap kapasite üzerindeki arzu edilen max ripple.
% 0.1 * VDD alınabilir.
Ne kadar küçük arzu edilirse kapasite değeri o kadar büyür.

mesaj birleştirme:: 13 Aralık 2014, 22:10:55

Alıntı yapılan: bayelektronik - 13 Aralık 2014, 20:44:36
ir 2104 lere  eğer pwm vermezseniz motoru sürekli fren modunda tutar.o entegrenin yapısı öyle zaten.pwm verdiğiniz ir2104 kısmıda pwm yükselirken motoru anahtarlar pwm alcaldığında yine motoru frenler

Pwm yokken frende tutmayan bir sürücü yok mu?

Saruman

IR2102yi araştırdınız mı acaba?

robomaster

Birisi şu ir21xx şerileri arasındaki farkı açıklasa ...

LukeSkywalker

Motoru frenlemek için iki taraftaki ir2104'ün de LO çıkışlarının aktif olması gerekmektedir.  PWM vermediğimiz durum dediğiniz IR2104'lerin girişlerinin ikisininde low olması durumu ise motoru frenler. Bu entegreler PWM'siz çalışmaz. 

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 14 Aralık 2014, 14:13:40
Motoru frenlemek için iki taraftaki ir2104'ün de LO çıkışlarının aktif olması gerekmektedir.  PWM vermediğimiz durum dediğiniz IR2104'lerin girişlerinin ikisininde low olması durumu ise motoru frenler. Bu entegreler PWM'siz çalışmaz. 

PWMs siz çalışmaz derken high side pwm siz çalışmaz diye anlıyayım ?
Motor u fren değilde serbet modda , (serbest durma veya son hızı ile serbest dönerek durma)  tutmak benim amacım. O zaman PWM kesilince frenliyor.
Yapılacak şey SD ilemi oynamak yoksa başka bir entegremi seçmek ?

LukeSkywalker

High side PWM olmadan çalışmaz. High side çalışmıyor ise bu entegreyi kullanmanın manası da kalmaz.
SD girişlerini kullanarak çıkışları yüksek empedans konumuna alırsanız serbest kalır motor.

mustafa_cmbz

Bende bu ara bir arkadaş için BLDC motor sürmek için kart tasarlıyorum.Entegre ile denemeler yaparken çerez gibi fet yakınca biraz araştırdım sonrasında anladım ki arkadaşların da dediği gibi bu entegreler pwm siz olarak çalışmıyor.

Bunun için bende şöyle bir şey yapmaya karar verdim.Pic'in pwm çıkışını 7408 in girişlerinin her birine ortak verip diğer girişine de motor pulslerini verdiğimde entregreye puls verdiğim sürece pwm verecek.

Doğru yoldamıyım siz ce ?

Birde merak etiğim bu entegrenin girişine uygulanacak olan pwm neye göre seçilmeli ve şu meşhur kondansatörün kapasitesi ..

robomaster

Hocam bu entegrede HIN ve LIN diye iki ayrı giriş yok.
IN ve SD diye girişler var.
SD high iken sürücü aktif.

Bu sefer IN den PWM uygulandığında PWM high iken high side, LOW iken low side sıra ile aktif oluyor.
H-bridge de bu istenmeyen bir durum. Çünkü karşılıklı sürekli çapraz mosfetler iletimde. Yani motor bir ileri bir geri dönmeye çalışıyor gibi.
Millete bunu anlatamadım. Bir video çekip göndericem.

Ayrıca 2104 pwm siz. IN = 1 iken high side, IN = 0 iken low side bende çalışıyor.
Not : 100uF bootstrap ın bunda etkisi olabilir mi bilmiyorum.
Bir video çekip koyacam sonunda.
Not : 2110 pwm siz high side çalışmıyor. Ondaki durum herkesin söylediği gibi...

@mustafa_cmbz
Muhtemelen mos ların yanma nedeni bootstrap kapasitenin yanlış olması. Mosfer tam iletim ve yalıtıma geçmiyor.

z

Motora uygulanan voltajın +/- değişiyor olması sorun değil.

Çünü J/B >> L/R

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

Alıntı yapılan: z - 14 Aralık 2014, 18:47:14
Motora uygulanan voltajın +/- değişiyor olması sorun değil.

Çünü J/B >> L/R

Üstad anlamadım. Kusura bakma nasıl yani ?

z

Karşılıklı çapraz mosfetleri sürekli iletime geçirsen motora uygulanan voltajın yönü değişecektir. Halbuki bu, akımın da yönü değişeceği anlamına gelmez. Çünkü voltajın yönü çok yüksek frekansda değişiyor. Bu +/- voltajların ortalaması ne ise motor o voltaj uygulanıyormuş gibi döner. Sadece  akımda rıpıl oluşur.

Dolayısı ile H köprüsünde PWM girişine uyguladığın sinyal ile mosların karşılıklı iletime geçmesi seni korkutmasın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com