Logic Analyzer Async Serial Mode

Başlatan subram, 19 Mayıs 2014, 23:42:33

Tagli

Ben o düğmeler sadece tetikleme desteği olan donanımlarda işe yarıyor diye biliyordum. Saleae'nin analizöründe donanımsal tetikleme desteği var mı ki? Yoksa mevzuyu yanlış mı anlamışım?
Gökçe Tağlıoğlu

elektronart

SIrf senin için açıp denedim şimdi Ramazan, denerken de aklıma geldi, seri iletişimde stop bitini, parityi ayarlarsın da start bitin ayarlandığını hiç duymadım. Bu yüzden de uygulama içinde böyle bir seçenek olmaması bana normal geldi.
start biti veri olarak algıladığı kanısına nerden vardın, hex olarak 0x55 ve 0xAA gönderip logicten bir ekran görüntüsü gönder bakalım bize belki biz yakalarız sorunu.
Açık Elektronik

subram

şimdi herşeyi baştan alayım, Uart'tan veri gönderdim bunu logic ekranda gördüm sorun yok. Sorun gelen verinin yorumlanması kısmındaydı.
Logic'in sağ tarafında Analyzers kısmında gelen verilerin özel olarak yorumlayabileceği bir yer var. Bu şekilde gelen verilerin hemen üzerine dec/hex/bin vs olarak verinin değerini görebiliyoruz.
Ben asenkron iletişim yaptığım için "Async serial" modunu seçip gelen verileri yorumlatmaya çalıştım. Normal şartlarda TX ucu sürekli HIGH konumunda duruyor. Veri geleceği zaman ilk önce star biti sonra veri geliyor. işte bu ilk gelen start bitini de veri olarak okuduğu için "yorumlamayı" yanlış yapıyordu. Tetikleme sinyalini (yükselen kenar) seçince şuan gelen verileri doğru olarak yorumluyor. Sorunu çözdüm yani.

@Tagli Tetikleme sinyalini seçip başlatınca ekranda Tetikleme Bekleniyor yazıyor. istenilen tetikleme gelmeden analiz başlamıyor
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

OG

Senin duruma benzer birşey.
Az önce 683 ile yaptığım denemede gördüğüm sebebini anlayamadığım pin farkı. (Dosyalar ekte)

HPWM sürülüyor (GPIO.2 den), sürülen değer, diğer pinlerden seri asenkron 8N1@9600 olarak çıktı alınıyor.
HPWM cıkısı alırken
GPIO.0 dan serout ile alınan data hatalı oluyor.
Diğerlerinden serout ile alınan data hatasız oluyor.

Hatanın oluşumu,
GPIO.0 gözlendiğinde  8N1 gönderimine başlarken LOW seviyeli start bit süresinde hata var.

GPIO.0 incelendiğinde diğer IO lara gore görünen briz fark, fonksiyon fazlalığı ULPWUE, yani Ultra Low-Power Wake-up Enable bit. O fonksiyon kapalı durumda (PCON.5 = 0).

HPWM cıkısı kapatılınca bu problem ortadan kalkıyor.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.