Gunumuzde aplifikator konusunda en iyi firmalar

Başlatan z, 20 Mayıs 2014, 00:01:51

z

Aslında amplfikatör önemli tabiki de asıl iş kabinlerde bitiyor.

Yaptığım pek çok amplifikatöre profesyonel kabin bağladığımda beni tatmin ediyordu. Fakat kendi yaptığım kabinlerde asla o sesi elde edemiyordum.

Gerçi hesap kitap yapıp da mı kabin yapıyordum hayır.

Marangoza gidip boyutları tamamen atmasyon  sunta kestirip, deliklerini açtırıp  tutkal bile kullanmadan vida ile kabini oluşturuyor ardından hoparlörün mıknatıs tarafına don giydiriyor,  kabinin içini de kumaş parçaları ile doldurup hoparlörleri monte ediyordum.

Pasif filitrelerim bile sesi boğuyordu.

Sonucundan memnun kaldığım  bir kabinde yaklaşık 20 kadar 4..5 cm çapında 0.5..1w arası hopörler kullandım. Hoparlörleri suntaya monte edip bunu da
evdeki bir dolabın kapağını söküp yerine monte ederek kullanmıştım.

Ancak istediğim kalitede ses veren kabini asla yapamadım ve paraya kıyıp satın aldım.

Bu arada yaptığım en kalite kabinin hikayesini anlatayım.

Yaklaşık 80 cm boyunda iki adet toprakdan yapılma turşu küpü aldım. Dibine 15  cm kadar beton döktüm. Küpün ağzına da bas hoparlörleri ters olarak yerleştirdim. En iyi bass performansını bu kabinlerden aldım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

hocam maddi sıkıntısı olmayan bir arkadaşım B&W Nautilus  hoperlor aldı mini bir servet ödedi.işte herkeze attı havasını popular oldu bir anda,aradan bir müddet geçtikten sonra itiraf etti babaannemin
bahçede duran su küpünden yaptığım hoperlordan aldığım bass'ı hiç bir yerden alamıyorum diye.

birde günümüzde şöyle bir yanlışlık söz konusu.ilk aldığım proff hoparlör   
Klipsch  idi buna 16cm iki adet bass dual magnet neo mıknatıs titanyum body tweeter vardı.dünyalar benim olmuştu.taki kadıköyde ikinci el mağazasından aldığım pioneer HPM100 hoperloru dinleyene kadar .ya bunun modası geçmiş nuh nebiden kalmış bir bass var anlatamam ilk yaptığım iş sub wooferi kardeşime hediye edip yer açmam oldu.sonra teknik olarak düşündüm Klipsch 'te 2 adet 16 cm bass var toplam 32 cm ediyor.pionerr'de Woofer: 30 cm  ve iki katı bass var,avantaj şu pioneer're 8 watt ver doyurucu bass veriyor diğerine 30W açmam icab ediyor ve etrafımı rahatsız ediyorum.yinede davulun sesi uzaktan hoş gelir derler atalarımız. şu ana kadar yazdımlarım tamamen benim kişisel görüşlerim.

z

Evet bu bass hoparlör konusu biraz ilginç.

Marka hoparlörlerde bile doyurucu bir bass almak için sesi açmak gerekiyor.

Fakat öyle kabinler dinledim ki  ses belli belirsiz açılsa bile güp güp bassları duyuyorsunuz. Benim kalite anlayışım da bu yönde gelişti. Kabin çok düşük ses seviyesinde tizleri ve bassları çıkartabiliyorsa kalitelidir diyorum. Günümüzde sesi çok açamıyoruz. Hemen şikayetler geliyor.

Eski bir kitapda okumuştum. Eski lambalı radyoların hoparlörleri sağlamsa büyük paralar ödenip satın alınıyormuş.

Sebebi, hoparlörün yıllarca hareket eden kağıt vs aksamı çok esnekleşiyor ve bass performansı çok iyileşiyormuş.

Günümüzde  sorun çözülmüştür herhalde.

Mr_YAMYAM

Bu alet benim müzik setimdir.
Alttaki görülen 20-25 sene kadar önce AMIGA 500 PC ile tasarlayıp yapmış olduğum DIY Amplifikatördür.
[IMG]http://i.imgur.com/3qqYzzy.jpg[/img]
[IMG]http://i.imgur.com/nNf3ggG.jpg[/img]
Kahverengi büyük kutu SUBWOOFER'dır.
Bu da amplifikatörün iç tasarımından görüntüler.
[IMG]http://i.imgur.com/BpR4j67.jpg[/img]
Subwoofer'ın genel iç yapısı.
[IMG]http://i.imgur.com/xQYzfAW.jpg[/img]

Hoparlör içi ve filtre devresi.
[IMG]http://i.imgur.com/Scnbvx5.jpg[/img]
[IMG]http://i.imgur.com/aw5UkjB.jpg[/img]

Bir müzik sistemi ya bir dünya paralar ödenerek hazır alınır, ya da benim gibi bireysel çalışmalarla kendi kendine yapılır :D

एक होना

kabin yapılırken kullanılan ahşap önemli. bir tanıdığım kabin imal ediyordu ve paradan kaçmıyordu. kullandığı ahşap MDF. eklem yerlerini kilit mantığında kesiyordu. tutkal ve vida kullanıyordu.

refleks çıkış hesabını yapıp uygun yerden cm ine göre delip reflex çıkışı oluşturuyordu. netice ise güzel.

yıllar evvel infiniti diye bir kabin gördüm. merak edip açtım baktım. adamlar sunta ile yapmışlardı ve filitre yok izalasyon yok ses gayet güzeldi. işin garibi fiyatı da güzeldi.

büyük bir bas kabin yapacaksanız kalın MDF kullanmanızı tavsiye ederim bir de üzerine olabildiğince ağırlık koymanız gerekiyor. aksi halde sesi açtığınızda bas kabin ufak ufak gezmeye başlar rözenansa girer ve ses bozar.

bas kabin imalatında refleks çıkışı çok önemli. ön tarafa bakmaması gerekir.

new-ar

Alıntı yapılan: z - 20 Mayıs 2014, 13:22:31
Evet bu bass hoparlör konusu biraz ilginç.

Marka hoparlörlerde bile doyurucu bir bass almak için sesi açmak gerekiyor.

Fakat öyle kabinler dinledim ki  ses belli belirsiz açılsa bile güp güp bassları duyuyorsunuz. Benim kalite anlayışım da bu yönde gelişti. Kabin çok düşük ses seviyesinde tizleri ve bassları çıkartabiliyorsa kalitelidir diyorum. Günümüzde sesi çok açamıyoruz. Hemen şikayetler geliyor.

Eski bir kitapda okumuştum. Eski lambalı radyoların hoparlörleri sağlamsa büyük paralar ödenip satın alınıyormuş.

Sebebi, hoparlörün yıllarca hareket eden kağıt vs aksamı çok esnekleşiyor ve bass performansı çok iyileşiyormuş.

Günümüzde  sorun çözülmüştür herhalde.

z hocam bassların kısık sesde az gelmesi fletcher-munson eğrisi olarak isimlendirilir çözümü ise loudness devresidir...İnsan kulağının desibele karşı logaritmik davranması ile ilgili bir durum...Hoparlör filtresi yapımında empedans eğrisi önemlidir ve filtre devresi buna göre dizayn edilir..Günümüzde iyi bir hoparlörle gayet başarılı kabin yapımı artık çok kolaylaşmıştır..

MC_Skywalker

Marantz ürünleride iyidir. yanlız avrupa bölgesi ürünleri Philips üretip satıyor. USA menşeyli olanlar iyidir.

Bir ara lambalı ampli yapmak için çok niyetlendim. ve güzel bir Fender replika şeması buldum fakat Çıkış tarfolarının tekine $400 fiyat çekiyorlardı. yapamadım.

new-ar

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Mayıs 2014, 15:22:57
Marantz ürünleride iyidir. yanlız avrupa bölgesi ürünleri Philips üretip satıyor. USA menşeyli olanlar iyidir.

Bir ara lambalı ampli yapmak için çok niyetlendim. ve güzel bir Fender replika şeması buldum fakat Çıkış tarfolarının tekine $400 fiyat çekiyorlardı. yapamadım.
Lambalı amplifier candır:))..Fender şeması enstrüman içinse iyidir fakat müzik dinleyecekseniz tavsiye etmem...Hala lambalı amplifier yapmak istiyorsanız çıkış trafosu için size yardımcı olabilirim hocam..

MC_Skywalker

Fenderin single end kısmını kullanıp yapmaya niyetlenmiştim.  Yanlış hatırlamıyorsam ECL86 lı idi. Lise1 Elektronik kitabım mı başkasına vermemiş olsaydım oda güzel lambalı peramp, amp ve lambalı besleme şemaları vardı.

Arşivden:
[IMG]http://i.imgur.com/2Kp5uBv.gif[/img]

new-ar

Single ended,hi-fi meraklıları için hep hedeftir..Bu şemadaki gibi bir amplifikatörle piyasadan alınacak yeni nesil bir hoparlörden yeterli ses alınabilirmi biraz şüpheli...Eski lambalı amplifikatörlerdeki hoparlörler gibi yüksek verimli geniş band hoparlör bulmak biraz zor..Pushpull amplifikatör günümüz ekipmanları için daha iyi gibi duruyor..Aslında 2*el84 ile pushpull bir devre daha uygun gibi...

z

İşin içine puşpull yapı girdimi kalite düşer. Doğru olanı bence buradaki yapı. Amfi cayır cayır ısınmalı.

pisayisi

Hocam push pull yapı oldumu kalite düşmez. Opamplı class ab ses kuvvetlendiricileri her frekansta en net ve her volümde en keyifli dinletiyi size sunar. Aşağıdaki yıllar önce icad ettiğim şarjlı seyyar anfiyi sunayım. 3 watt ses gücünde komşular master of puppets ı dinlediğimde sıkıntıya düşebiliyorlar :D

thd < % 0.5
band genişliği 4M hz
class AB
5.5 volt =1 nimh pil + 1 lipo pil
stereo 3 watt

daha ne olsuun, gerçekten 4000khz lik band genişliğini hissettiriyor...

Bu anfide müzik dinlemeye bayılıyorum. Kutusu dahi benim marangoz işçiliğim ;D

Murat

एक होना

pisayisi

Alıntı yapılan: BRL - 20 Mayıs 2014, 22:59:32
@pisayisi hocam şeması mevcut mu ? :)

Sökersem net şemaya ve komponent değerlerine ancak ulaşabilirim elimde hazırda şeması yok , pekçok kez modifikasyon yapmıştım...
Murat