Zstore yapmak istiyorum

Başlatan z, 31 Mayıs 2014, 14:43:45

z

Bu işi mevcut donanımla yapamazsam sana söz bu işleri bırakacağım.

Peki ya yaparsam?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

hocam kimse yapamazsınız demede ki

amacım size en uygun çözümü sunmak.

siz yapasınız da yaptığınız en kolay yol en uygun yol olmaz.
inadına zor olmuş olur.buna değer diyorsanız.
gene fikirlerimle yanınızdayım

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Haziran 2014, 22:47:56
Kavgada Söylenmez
bu kadar güzel karşılığı sadece iki kelimeyle ifade etmek
herhalde Türkçemizin güzelliği

z

O zaman mevcut donanımla yapılabilecek bir iş ise neden tartışıyoruz.

Boru değil, bu STM32F103.

Fransız kalacaklar için son bir açıklama yapıyorum ve ilk fırsatta Barışertekin'in önerisi ile yola çıkıyorum.

1) Elimde STM32F103 işlemcili bir kitimiz var.
2) İşlemci SD kart ile getirilen dosyaları okuyabiliyor.
3) İşlemci üzerinde kendi yazdığım bootloader var. Çip üreticisi okuma koruması altındaki çipin jtag/swd vs mevcut yöntemlerle vs okunamadığını söylüyor. (ST'nin yalacısıyım)

Bu şartlar altında;

1) Bootloader ancak benim tarafımdan hazırlanmış uygulama programlarını SD karttan okur ve Flash'a yükler. (Bu kısmı mecburen gizli bilgi) İsteyen kırabilir.
2) Uygulama programlarını web sitesinden yayınlamaktayım. Dileyen herkes uygulama programlarını indirebilir ve SD karta kopyalayabilir. Ancak içi kriptolu olduğu için dosya içeriği anlaşılır değildir. (İsteyen kırabilir).

Bu 1 yada 2 nolu kısım kırıldığı anda sistemim çöker. Sıradan bir kit durumuna dönüşür.

Şimdi gelelim bu başlığı açma sebebime;

1) Kitime sahip herhangi bir kişi, web sitemden indireceği kodu kitime ücretsiz yükleyebilsin ve 5 ..10 deneme yapabilsin. (3 kağıtcılara dayanıklı)
Eğer hoşuna giderse yazılımı satın alsın.

2) Parasını ödediği anda artık, indirdiği yazılım süresiz kitinde çalışsın.

3) Hatta para verip aldığı uygulamayı silip bir başka uygulama programı yüklese bile,  satın alıp daha sonra sildiği programı tekrar yüklediğinde gene süresiz kullanabilsin.

Şimdi bu son 3 istek, STM32F103 yazılımlarında (bunlara ZIOS adını verdim) ilave değişiklik yapmamı gerektiriyor.
Bu 3 isteği gerçekleştirmek adına ilave donanım kullanmayacağım. (FPGA, eeprom vs)

Zaten bu kısım yani ZIOS kısmı bu başlığı ilgilendirmiyor.

Bu başlıktaki sorum;

Kim program satın aldı kim para yatırdı? bu adama aktivasyon kodu hazırla vs vs işlerle ben uğraşmak istemiyorum.
Derdim PC ye koyacağım program internete bağlansın, banka hesaplarıma girsin yatan para varsa kim yollamış baksın
banka açıklama bilgilerine bakarak para yatıran kişinin hangi uygulama programını almak istediğini hangi seri numaralı
kite sahip olduğunu öğrensin.

Daha sonra aktivasyon kodu içeren bir dosya hazırlasın bunu da ilgili kişinin email adresine yollasın.

Müşteri, email ekindeki dosyayı SD karta kopyalasın bunu da kite takıp aktivasyon aşamasını bitirsin.

Topu topu sorunum bu renkli yazdığım kısım.

ZIOS yazılımlarını zaten ben yazıyorum o kısımda değişiklik olacaksa onu zaten önereceğiniz yönteme göre ben yapacağım. Ama asla ve asla
ilave donanım olmayacak.

Şimdi taa başından beri verilen cevaplara bakın. Bunlara verdiğim cevaplara bakın.

Adam yazmış sistem baştan aşağı yanlış çöpe at. Amerikayı yeniden keşfetme vs.

Diyorsunizki niye kızıyorsun?  Kızmayayım da ne yapayım?

Zaten işler tıkır tıkır ilerliyor. Pişmiş aşa neden su katayım?

Satın aldğınız programı aktive etmenin bir kaç yolunu veriyor gavur.

Telefonla mı aktivasyon kodunu almak istersin? Email ilemi? vs vs.

Gavur yaparsa kıtır kıtır. Ben yaparsam meee olmaz öyle şey.

Bilmeyen varsa anlatırım bu fıkrayı.....

barisertekin

Bir önceki sayfada basit örnek bir program paylaştım. Gördünüz mü?
Ben bu şekilde web üzerinden fatura sorgulamaları gibi her şeyi banka üzerinden yapabiliyorum. Paylaştığım programı uyarlayabilirsiniz.

http://barisertekin.com/Downloads/zwb.rar

speak48

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2014, 15:02:06

hocam birden çok güvenlik yöntemi varsa çok basit kırılabiliniyor.
siz güvenliği tam sağladım diye düşünüyorsanız
benim için sorun yok.
ben sisteminizi analiz etmeden tamamen güvenli olduğunu düşünemem.

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2014, 14:16:55
Bu işi mevcut donanımla yapamazsam sana söz bu işleri bırakacağım.

ayrıca bitirdiğinizde güvenlik testi için bana bir tane çalışan sistem gönderin bi bakalım

z

Alıntı yapılan: barisertekin - 03 Haziran 2014, 15:12:34
Bir önceki sayfada basit örnek bir program paylaştım. Gördünüz mü?
Ben bu şekilde web üzerinden fatura sorgulamaları gibi her şeyi banka üzerinden yapabiliyorum. Paylaştığım programı uyarlayabilirsiniz.

http://barisertekin.com/Downloads/zwb.rar

Hocam dosyayı indirdim de incelemeye fırsatım olmadı.

Yanlız hemen aklımdaki bir soruyu sorayım. Banka web sitesinde görsel değişikliğe giderse çözümünüzde de değişiklik gerekiyormu?

@Speak48

Yaptığım güvenliği merak ediyorsanız bir tane kit sipariş edersiniz.

barisertekin

Bizimde aklımıza gelen ilk soru bu olmuştu ama uzun zamandır kullanıyoruz. Değişiklik olsa bile 2 dakikada halledilebilir. Sizin bakacağınız bir sayfa bilemedin ödemenin detayı için bir iç sayfaya daha bakılır.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2014, 13:56:50
@speak48

Pişmiş aşa su katılmaz. 

Ortaya koyduğum problemin çözümü için bazı sınırlarmalar getirmem kadar doğal hiç bir şey olamaz.

FPGA vs ile donanımı şişirmenin alemi yok. Mevcut çalışmaları çöpe atıp yeni bir tasarıma başlama fikrine hiç ama hiç tahammülüm yok.

STM32F103 gibi güçlü bir işlemcinin olduğu donanımdan bahsediyoruz. Eğer böylesine müthiş bir işlemci ile bu
problemi aşılamayacağını iddia ediyorsanız ciddi söylüyorum bu işleri bırakın.

Zstore için Barisertekin 'in önerisi yeterli görünüyor.  Amacım Appstore'u bire bir taklit etmek değil.  İnternet üzerinden yazılım satışı ve aktivasyon maili yollama işinin otomatiğe bağlanması. FPGA vs nereden çıktı anlamıyorum.

Açmış olduğum başlıkta tasarımı çöpe at işe yaramaz projeye yeniden başla vs gibi cevaplarla yardım olmaz.
Böyle cevaba vereceğim cevap nettir. "Kendi kartını istediğin gibi tasarla benden uzak dur."

Merak edip bana böyle cevap yazan adamın soru cevap geçmişine baktım da usturuplu önerilerde bulunabilmesi için
daha bir fırın ekmek yemesi lazım.

Böyle fikirleri savunan adamın arkasında durmana da şaşırdım.

Bu işi klavye başına geçip beceremeyecekler bu başlığa cevap yazmasın.

Kuru gürültü yapmayın.....

-Burada size yazılan mesajlar "öneri" içeriklidir. İster kaale alın, ister almayın. Bu beni enterese etmez. Yalnız, bir mühendis, tasarladığı şeyin içinde yaşar. Tasarlanan, çirkin ötesi şey, ona iphone gibi görünür. Size sadece önerilerde bulundum. Taa en başında speak48 ve baristekin ile nasıl yapmanız gerektiğini söyledik.. ama verdiğiniz tepki ortada..

-Büyük ihtimalle benden yaşlısınız. Bu yüzden, evet.. Benim daha bir fırın ekmek yemem lazım ama, sizin olgunlaşmanız için yiyebileceğiniz birşey varmı bilmiyorum.. :)

-Şuradan nerede ve hangi konumda çalıştığınızı bilmiyorum ama arge-tasarım üzerine çalışmadığınız aşikar. Eğer yaşınız el verirse yada emekli olmazsanız, bu deneyimi yaşadığınızda yazdığım mesajların, mantıklı olduklarını göreceksiniz. (Projede amaçtan amaca zıplayıp durmuşsunuz)

-Yukarıda FPGA örnekli öneri için yazdıklarınızı okuduğumda, sizin için yazılan mesajları, düzgünce okuyamadığınızı yada okuduğunuzu anlamadığınızı düşünüyorum. Bu durumun, benim mesajlarımın başına gelmiş olma olasılığı da çok yüksek..

-Benim kimseyle sorunum yok. Uzunca sürede burada kalmayı düşünüyorum. Geçmişteki ticari başarısızlıklarınızdan bahsettiniz. Yapın projenizi, görelim bakalım. Bu mantıkta ilerlediğiniz sürece, sonucun hüsran olacağını şimdiden buraya yazıyorum.. İleride, işlerin hayal ettiğiniz gibi gitmediğini anladığınızda, buradan alıntı yapar, size XXX ay-yıl önce neler önerdiğimi ve sizin neler yaptığınızı gösteririm. (Bu arada umarım işleriniz iyi gider..)

-Son olarak, yapacağınız iş belli ama sanırım siz biraz reklam yapmaya çalışıyorsunuz. Şuan bile, bakkal Hüseyin yöntemi sizin için yeterli. barıştekin havaleleri otomatik kontrol edebilmek için proje paylaştı. Alın o proje dosyasını, activation kod üreten ve havale yapan kişiye mail gönderen kodlar ekleyin, işiniz görülecek.. Yalnız siz meseleyi uzattıkça uzatıyorsunuz. Milleti yanlış anlayıp, sayfalarca mesajlar yazılmasını sağlıyorsunuz gibi görünüyorsunuz dışarıdan.

p.s= projeniz bitince speak48 ve bende birer ürün satın alalım. Hem şu satılacak olan 20 ürün, 22 ye çıkmış olur. Hemde sizin sitemi kırarsak, diğer 20 için burada paylaşım yapar, onların hayatlarını kurtarırız.. :)

p.s2=Beni tersten anladığınız için, artık size öneride bulunmayacağım. Eğer şahsım adına, birşeyler yazmazsanız, bende şimdiki gibi mesaj yazmak zorunda kalmam..

Başarılar dilerim.
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

z

Tamam benim fikirleri cope atalim sayin Muh.muh.

Uzerinde ugrastigim sistemin benzeri calismayi yapmak isteyen arkadaslar bu basligi gorup de  yazilanlari okumak isterlerse;

Kartin icindeki loaderi nasil korumaliyim?

SD karttaki verileri nasil gizlemeliyim?

Aktivasyon isini nasil yapmaliyim?

Bu isi bir profesyonel olarak yapmak istersen nasil yaparsin?

Anlatirmisin? pls...

OG

@Müh.müh.,
@z daldan dala atlayabilir, ticari olarak da pek birşey yapamamış olabilir. Ancak açtığı konuların çoğu beyin fırtınasına döner. Ana başlık ve ana konu dışında türlü türlü farklı konular ortaya çıkar ve konuşulur.

Ve gün gelir, bunların içindeki geçenlerden birileri istifade eder.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: OG - 03 Haziran 2014, 22:16:47
@Müh.müh.,
@z daldan dala atlayabilir, ticari olarak da pek birşey yapamamış olabilir. Ancak açtığı konuların çoğu beyin fırtınasına döner. Ana başlık ve ana konu dışında türlü türlü farklı konular ortaya çıkar ve konuşulur.

Ve gün gelir, bunların içindeki geçenlerden birileri istifade eder.

İşte ben o beyin fırtısına katılmak amaçlı önerilerde bulundum. ErsinErce, speak48, baristekin de ve bende yanlış anlaşıldık. Sanırım, ağabeyimiz biraz dediğim dedik bir kişiliğe sahip.

Mesajlarımı yazarken, yapıcı olmak ve öneride bulunmak istemiştim sadece..

Neyse, lütfen sahsım adına cevap vermem gereken mesajlar yerine, konunun devamı niteliğindeki mesajlar gelsin. Çünkü,

-Konuyu baltalamak ve farklı noktaya çekmek istemiyorum.
-Ağabeyimizin işlerine köstek olmak istemiyorum. Burada bu tarz mesajlar yazmak yerine, agabeyimizin projesini tamamladığını görmek beni daha çok mutlu eder.

İyi akşamlar.
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

Melih1802

Boru değil, bu STM32F103.

Fransız kalacaklar için son bir açıklama yapıyorum ve ilk fırsatta Barışertekin'in önerisi ile yola çıkıyorum.

1) Elimde STM32F103 işlemcili bir kitimiz var.
2) İşlemci SD kart ile getirilen dosyaları okuyabiliyor.
3) İşlemci üzerinde kendi yazdığım bootloader var. Çip üreticisi okuma koruması altındaki çipin jtag/swd vs mevcut yöntemlerle vs okunamadığını söylüyor. (ST'nin yalacısıyım)

Bu şartlar altında;

1) Bootloader ancak benim tarafımdan hazırlanmış uygulama programlarını SD karttan okur ve Flash'a yükler. (Bu kısmı mecburen gizli bilgi) İsteyen kırabilir.
2) Uygulama programlarını web sitesinden yayınlamaktayım. Dileyen herkes uygulama programlarını indirebilir ve SD karta kopyalayabilir. Ancak içi kriptolu olduğu için dosya içeriği anlaşılır değildir. (İsteyen kırabilir).

Bu 1 yada 2 nolu kısım kırıldığı anda sistemim çöker. Sıradan bir kit durumuna dönüşür.

Şimdi gelelim bu başlığı açma sebebime;

1) Kitime sahip herhangi bir kişi, web sitemden indireceği kodu kitime ücretsiz yükleyebilsin ve 5 ..10 deneme yapabilsin. (3 kağıtcılara dayanıklı)
Eğer hoşuna giderse yazılımı satın alsın.

2) Parasını ödediği anda artık, indirdiği yazılım süresiz kitinde çalışsın.

3) Hatta para verip aldığı uygulamayı silip bir başka uygulama programı yüklese bile,  satın alıp daha sonra sildiği programı tekrar yüklediğinde gene süresiz kullanabilsin.

Şimdi bu son 3 istek, STM32F103 yazılımlarında (bunlara ZIOS adını verdim) ilave değişiklik yapmamı gerektiriyor.
Bu 3 isteği gerçekleştirmek adına ilave donanım kullanmayacağım. (FPGA, eeprom vs)

Zaten bu kısım yani ZIOS kısmı bu başlığı ilgilendirmiyor.

Bu başlıktaki sorum;

Kim program satın aldı kim para yatırdı? bu adama aktivasyon kodu hazırla vs vs işlerle ben uğraşmak istemiyorum.
Derdim PC ye koyacağım program internete bağlansın, banka hesaplarıma girsin yatan para varsa kim yollamış baksın
banka açıklama bilgilerine bakarak para yatıran kişinin hangi uygulama programını almak istediğini hangi seri numaralı

Daha sonra aktivasyon kodu içeren bir dosya hazırlasın bunu da ilgili kişinin email adresine yollasın.

Müşteri, email ekindeki dosyayı SD karta kopyalasın bunu da kite takıp aktivasyon aşamasını bitirsin.

ZIOS yazılımlarını zaten ben yazıyorum o kısımda değişiklik olacaksa onu zaten önereceğiniz yönteme göre ben yapacağım. Ama asla ve asla
ilave donanım olmayacak.

Şimdi taa başından beri verilen cevaplara bakın. Bunlara verdiğim cevaplara bakın.

Adam yazmış sistem baştan aşağı yanlış çöpe at. Amerikayı yeniden keşfetme vs.

Diyorsunizki niye kızıyorsun?  Kızmayayım da ne yapayım?

Zaten işler tıkır tıkır ilerliyor. Pişmiş aşa neden su katayım?

Gavur yaparsa kıtır kıtır. Ben yaparsam meee olmaz öyle şey.

Bilmeyen varsa anlatırım bu fıkrayı.....

"z" hocam DELTA firmasının ürettiği PLC CPU sunun içindede aynı işlemciden var bizzat içini açıp gördüm. Bildiğim kadarı ile de henüz ( kırdığını idda edenler hariç ) kırıldığını görmedim.

Ayrıca ben fıkrayı bilmiyorum

ayhani

Bu başlıktaki sorum;

ilave donanım olmayacak.

..

Hocam bir programın bankaya girip havaleleri kontrol etmesi zor.  Sizin sisteminiz benim kullandığım(kolayplc kolaypic) sisteme benziyor. Sizin ilacanızı paypal. Sitenizden programı kişi paypal ile alacak, paypal ödeme aldığında sizin sitenizde belirlediğiniz bir sayfaya dönüş yapar. İşte bu esnada paypal apilerinden anlayan biri ile parayı ödeyen kişilere otomatik lisans dosyası üretebilirsiniz . Şu an indirilebilir plc e-kitaplarımda böyle bir sistem var ama otomatik  lisans üretim işi profesyonel bir programla yapılıyor kendim yapsaydım yardımcı olurdum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Fıkrayı anlatayım.

Adamın biri sabah kalktığında bahçede ekili lahanaların pek çoğunun yapraklarının koparıldığını görür ve çılgına döner.
Ertesi gün de gene lahanaların bir kısmının yaprakları yoktur. Ertesi gün de, ertesi günde.

Adam and içer. Sabaha kadar nöbet tutatacağım, bunu kim yapmıyorsam onu yakalayıp ...keceğim der.

Akşamdan gizlenir. Gün ışırken bir koyun çıka gelir. Başlar lahanaların yapraklarını yemeye.

Adam kendime söz verdim mecburen sözümü tutacağım der ve yakalar koyunu.

Connection işlemini yaptığı anda koyun "meeeee" diye bağırır.

Adam kafa sallar. "Yaprakları yerken kıtır kıtır sapına gelince meeee" tabii der.

ayhani

Alıntı yapılan: z - 04 Haziran 2014, 12:42:28
Fıkrayı anlatayım.

Adamın biri sabah kalktığında bahçede ekili lahanaların pek çoğunun yapraklarının koparıldığını görür ve çılgına döner.
Ertesi gün de gene lahanaların bir kısmının yaprakları yoktur. Ertesi gün de, ertesi günde.

Adam and içer. Sabaha kadar nöbet tutatacağım, bunu kim yapmıyorsam onu yakalayıp ...keceğim der.

Akşamdan gizlenir. Gün ışırken bir koyun çıka gelir. Başlar lahanaların yapraklarını yemeye.

Adam kendime söz verdim mecburen sözümü tutacağım der ve yakalar koyunu.

Connection işlemini yaptığı anda koyun "meeeee" diye bağırır.

Adam kafa sallar. "Yaprakları yerken kıtır kıtır sapına gelince meeee" tabii der.

Bu ne şimdi? Konuyla alakası ne?

Konu fıkralara saptı demekki en az sizinki kadar alakasız bir fıkrada benden

Bir gün bir papağan bir maymun küçük bir uçakla uçuyorlarmış. Papağan bir ara pilotun ensesine bir şaplak patlatmış. Pilot bunu uyarmış. Neyse papağan bunu bir daha yapmış. Pilot dönüp ibn.............k yapma aşağı atarım demiş.

Neyse bir süre sonra maymununda canı çekmiş pilotun enseye bir şaplak patlatmış. Pilot o sinirle bunun ikisini tutup aşağı atmış.

Tam aşağı düşerlerken papağan maymuna sormuş;
-Lan oğlum sen uçmayı biliyormusun
Maymunda;" YOOO" demiş
Papağan; "Lan uçmayı bilmiyorsan ne diye ibn.............k yapıyon demiş"
:)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.