Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

GLCD ve F4

Başlatan muhittin_kaplan, 09 Haziran 2014, 02:13:49

kimlenbu

Ben fontları ve grafik dosyalarını sd karta atıyorum, FatFs oldukça faydalı bu konuda, fontları sdkarta atabilirsiniz.

X-Fi

@ByteMaster hocam haklısınız 8 bit için söylediğiniz yöntem işlemciyi yorabilir belkide bu dezavantajdır. Ayrıca 32 bit için GUI yok demem biraz iddalı oldu :) daha dogrusu arm için kolay port edilebilen çok fonksiyonlu glcd kütüpanesi diyelim. Kullanmadım ama ST nin kendi GUI si var rtos destekli.

Aslında muhittin hocanın istediği kolay port edilen bir GLCD kütüpanesi projelerde belki kullanılır belki kullanılmaz duruma göre avantajı var dezavantajıda olacaktır.

------------------------------------

Can hocam atmel e sığıyor çünkü kullanılmayan font tablolarını complier derlemiyor ROM da tutmuyor.

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

yamak

Hocam Emwin kullandım.Kütüphanede yok yok.
Anti aliasing,multi layer desteği,alpha blending,bir çok widget,VNC Server,bir çok dil desteği,klavye mouse desteği vs.
Font Creator diye bir tool'u var.İstediğiniz font'u istediğiniz büyüklükte oluşturup projenize port edebiliyosunuz.MonoChrome LCD desteği de var fakat o kısmı ücretli galiba.TFT ekran kullananlar bir göz atsın bence.

sseedat

Alıntı yapılan: yamak - 09 Haziran 2014, 11:24:51
Hocam Emwin kullandım.Kütüphanede yok yok.
Anti aliasing,multi layer desteği,alpha blending,bir çok widget,VNC Server,bir çok dil desteği,klavye mouse desteği vs.
Font Creator diye bir tool'u var.İstediğiniz font'u istediğiniz büyüklükte oluşturup projenize port edebiliyosunuz.MonoChrome LCD desteği de var fakat o kısmı ücretli galiba.TFT ekran kullananlar bir göz atsın bence.

daha ne olsun :D
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

muhittin_kaplan

Arkadaşlar, Benim cevabını Aradığım Soru
Bu neredeyse iki aynı projeyi KEIL in derleyip CoIde nin derleyememesi.

AsHeS

Alıntı yapılan: gerbay - 09 Haziran 2014, 15:38:40
hocam CoIde nin içinde yerleşik GCC çok eski idi (hatta eclipse de bayaa eskiydi içindeki), şu an halen öylemidir bilmiyorum. görme şansım yok. Size güncel bir Eclipse üzerine en güncel GCC-ARM seri ile bir ortam yapmak lazım. Üzerine de OpenOCD yi yükleyince eksiğiniz olmaz, fazlanız olur..
Hocam CoIDE artık derleyiciyi sizin indirmenizi isteyip köşeye çekiliyor (en azından bende ki CoIDE öyle). Büyük ihtimal muhittin_kaplan da 1.7.6 varsa o da derleyiciyi external olarak indirip path göstermiştir. O sebepten şu an eskisi gibi çok eski bir derleyici kullanmıyor güncel gcc kullanıyor(tabii muhittin hoca da durumu bilemem.)

mesaj birleştirme:: 09 Haziran 2014, 15:42:06

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Haziran 2014, 15:34:48

Abi illa söylettiricen CoIDE dandik !!! :)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gerbay - 09 Haziran 2014, 15:38:40
hocam CoIde nin içinde yerleşik GCC çok eski idi (hatta eclipse de bayaa eskiydi içindeki), şu an halen öylemidir bilmiyorum. görme şansım yok. Size güncel bir Eclipse üzerine en güncel GCC-ARM seri ile bir ortam yapmak lazım. Üzerine de OpenOCD yi yükleyince eksiğiniz olmaz, fazlanız olur..
hocam https://launchpad.net/gcc-arm-embedded adresinden son versiyonu indirip tanıtıyorsunuz.

muhittin_kaplan

sadece 6x10 fontu bıraktım, derledi.

fatih6761

Muhittin hocam eğer son sürüm CoIDE kullanıyorsanız Link Time Optimization'a bir baksaydınız. Belki işe yarayabilirdi...

muhittin_kaplan

derleyicide denemediğim kalmadı. Kısa kaldım bu konuda.
ama ne olursa olsun o kadar Font gereksiz ROM demek.

Kabil ATICI

Hocam yazılacak yazılar sabitse ki bana göre rakamlar haricinde sabit metinlerden oluşuyor. Hiç bu fontlarla uğraşmadan doğrudan ekrana yükleyeceğiniz  metinleri resim haline getirin ve onu ekrana gönderin. Sadece rakamların yazımı ile işlemci uğraşsın. Hatta ekrana göndereceğiniz metin, resim ne varsa, işlemcinin belirlediğiniz bir ram bölgesinde toplayın sonra bunu bütün olarak ekrana gönderin. Program açısından biraz daha uğraştırır.

Kolay gelsin...
ambar7

pisayisi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Haziran 2014, 15:34:48

Sorun sadece bu değil ki Coide de derlenenleri de keil de derlencek hale getiremiyorsunuz birtürlü. Sıklıkla şu hatayı alıyorum,

user\src\main.c(32): warning:  #188-D: enumerated type mixed with another type
Murat

muhittin_kaplan

Hocam Bilmiyorum, Problemi Çözemiyorsan Etrafından Dolaş Yöntemini Kullanıyorum Şu An. :)

muhittin_kaplan

fatih6761

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Haziran 2014, 20:17:07
GCC de LTO nedir ?
Hocam anladığım kadarıyla compile edilmiş kodda kullanılmayan section'ların kaldırılması işlemi.
Ama bu optimizasyon işlemi derlenmiş kodun linking esnasında yapıldığı için daha çok kazanç sağlayabiliyor(muş).