Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ?

Başlatan unknownperson, 19 Haziran 2014, 20:04:42

Mr.Java

Yuh en basit kıytırık bir CMOS  MCU için 1500TL para.Vallaha biz boşa çalışıyoruz.Ha yeni gördüm ortam klimalı.1000TL'ye gelin bizim evde vantilatörlü ortamda çalışalım.Üstelik tüm öğrencilere ücretsiz ve sınırsız çay !

Seckin ALAN

Alıntı yapılan: Mr.Java - 21 Haziran 2014, 00:00:32
Yuh en basit kıytırık bir CMOS  MCU için 1500TL para.Vallaha biz boşa çalışıyoruz.Ha yeni gördüm ortam klimalı.1000TL'ye gelin bizim evde vantilatörlü ortamda çalışalım.Üstelik tüm öğrencilere ücretsiz ve sınırsız çay !

çay bergamutlu ise olur hocam :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

F493

Alıntı yapılan: Mr.Java - 21 Haziran 2014, 00:00:32

Selam,
    Dersi veren Gürbüz Aslan. Tübitak, netaş, inform ve bir çok firmaya işlemci ve c eğitimi veren kişidir. ARM, Embedded linux, Pic(pic32 dahil), RTOS,MFC, satranç engine ve bir çok konuda uzmandır. C'yi heralde türkiyede en iyi bilenlerden birsidir. Derslerinde tüm kodları sınıf ile birlikte yazar. Kütüphanelere bağımlı kalmaz. Kendisini gördüğünüzde ve nekadar mütevazi, bilgi saklamayan biri oldugunu anladıgınzda muhtemelen önünüzü ilikleyeceksiniz. Lütfen biraz daha seviyeli olalalım. Bir dersine misafir öğrenci olarak gidip, aslında nekadar az şey bildiğinizi farketmenize yardımcı olur. Biz kendisiyle sağlık bakanlığı projesinde yıllar önce birlikte çalıştık. Tabi ben sadece asistanlık yapabildim. Yorum yaparken başka arkadaşlarıda yanlış yönlendirmeyelim lütfen. Sitede verdiği Pic C 2 de var odamı kıytırık bir CMOS. Madem çok iyi biliyorsunuz Pic24 ile ilgili bir yardım istiyorum. TCP-IP üzerinden gelen veriyi Dinamik bellek yönetimi ile tahsis edilmiş bir dizi ile ping-pong buffer kullanıp bunu seri port üzerinden modbus ile göndermek istiyorum. Dizinin boyu gelen verinin boyutu hesaplanıp tahsis edilecek ve işlem bitince free edilecek. Kaldıki buna cevap verseniz bile bilmeyenler için biraz saygılı olmak gerekiyor. Kıytırık CMOS ve C programlama.

Esen kalın.

Salih

Alıntı yapılan: F493 - 20 Haziran 2014, 10:28:58
Selam,
    Dersi veren Gürbüz Aslan. Tübitak, netaş, inform ve bir çok firmaya işlemci ve c eğitimi veren kişidir. ARM, Embedded linux, Pic(pic32 dahil), RTOS,MFC, satranç engine ve bir çok konuda uzmandır. C'yi heralde türkiyede en iyi bilenlerden birsidir. Derslerinde tüm kodları sınıf ile birlikte yazar. Kütüphanelere bağımlı kalmaz. Kendisini gördüğünüzde ve nekadar mütevazi, bilgi saklamayan biri oldugunu anladıgınzda muhtemelen önünüzü ilikleyeceksiniz. Lütfen biraz daha seviyeli olalalım. Bir dersine misafir öğrenci olarak gidip, aslında nekadar az şey bildiğinizi farketmenize yardımcı olur. Biz kendisiyle sağlık bakanlığı projesinde yıllar önce birlikte çalıştık. Tabi ben sadece asistanlık yapabildim. Yorum yaparken başka arkadaşlarıda yanlış yönlendirmeyelim lütfen. Sitede verdiği Pic C 2 de var odamı kıytırık bir CMOS. Madem çok iyi biliyorsunuz Pic24 ile ilgili bir yardım istiyorum. TCP-IP üzerinden gelen veriyi Dinamik bellek yönetimi ile tahsis edilmiş bir dizi ile ping-pong buffer kullanıp bunu seri port üzerinden modbus ile göndermek istiyorum. Dizinin boyu gelen verinin boyutu hesaplanıp tahsis edilecek ve işlem bitince free edilecek. Kaldıki buna cevap verseniz bile bilmeyenler için biraz saygılı olmak gerekiyor. Kıytırık CMOS ve C programlama.

Esen kalın.

Arkadaşa katılıyorum. Kaliteli yapılan işlerde harcanan emeği küçük görmeyelim.
Zaten ülkemizde bilhassa yazılım alanında harcanan emeği küçük görme ve öldürme eğilimi var.
Piyasada iş yapan arkadaşlar buna şahittir.
Onun için, bana göre, yazılım sektörümüz hak ettiği gelişimi gösteremedi.

Mr.Java

Eğitimi veren şahıslar nereye nasıl eğitim verdiği umrumda değil.Neticede bu adamlar da çalışarak yorularak bu seviyeye geliyor.Bu kadar melek yaptınız adamı, kurs fiyatları neden bu kadar fahiş ?Ya da neden ücretsiz blog sayfasında eğitim vermiyor,makaleler yazmıyor ? Ben şahsen bu kadar para vereceğime gider mis gibi ingilizce kursuna yazılır,devamını ben getiririm.

Yani konunun ana teması öğrenmesi kolay,basit,döküman sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir mcu için bu kadar masrafa değmez.Google'ye bir aratın open source pic projeleri o kadar fazla ki,azimli ve disiplinli çalışma ile Modbus RTU ve TCP/IP protokolü yazacak seviye gelmen an meselesi.

Azimli sıçan(fare) taşı delermiş.Tüm mesele bu.

Salih

Alıntı yapılan: Mr.Java - 21 Haziran 2014, 11:56:23
Eğitimi veren şahıslar nereye nasıl eğitim verdiği umrumda değil.Neticede bu adamlar da çalışarak yorularak bu seviyeye geliyor.Bu kadar melek yaptınız adamı, kurs fiyatları neden bu kadar fahiş ?Ya da neden ücretsiz blog sayfasında eğitim vermiyor,makaleler yazmıyor ? Ben şahsen bu kadar para vereceğime gider mis gibi ingilizce kursuna yazılır,devamını ben getiririm.

Yani konunun ana teması öğrenmesi kolay,basit,döküman sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir mcu için bu kadar masrafa değmez.Google'ye bir aratın open source pic projeleri o kadar fazla ki,azimli ve disiplinli çalışma ile Modbus RTU ve TCP/IP protokolü yazacak seviye gelmen an meselesi.

Azimli sıçan(fare) taşı delermiş.Tüm mesele bu.

Herkesin durumu farklıdır. Bazılarının vakti müsaittir internet'den veya başka yerlerden tırmalayarak belirli bir süre
sonunda(Kişinin durumuna göre çok uzunda olabilir) öğrenebilir.
Ancak bazı kişilerde çok kısa sürede öğrenmek zorunda olabilirler.
Bir konuyu iyi bilen birinden öğrenmek hem derinlemesine bilgi sağlar hem de çok kısa sürede edinilebilir.

ground

@ MR JAVA bu arz talep meselesidir.

Bir ürün maliyeti de 10$ ı geçmeyebilir, ama satış fiyatı 1000$ olabilir.
Bu sizin satış başarınız ya da  size duyulan talep le alakalıdır.

50m2 yer sancaktepede 600TL kirası var , benzer 50m2 kadıköy de 4000TL olabiliyor.
Birbirinden farklı gibi gözüküyor ama değil.

O yeri tanımam, o hocayı tanımam ama eleştirirken dikkatli olmakta fayda var.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

berat23

Alıntı yapılan: F493 - 21 Haziran 2014, 08:58:51
Selam,

Esen kalın.

bazı şeyleri fazla abartmamak lazım.
ufak bir google araştırmasıyla şunu gördüm ki tübitak'a ders verebilecek nitelikte biri olduğunu sanmıyorum ki tübitak çok genel bir kurum adı, mesela enstitülerden sage veya g222deki adama c öğretmesi imkansız.saydığınız uygulamalar çok rahat internette bulunabilecek şeyler. ayrıca türkiyenin en iyi c programcısı bence komik bir iddia. iyi bilebilir, bunu anlatabilir bunlar güzel şeyler ama abartmayalım .

eğitimin fiyatı ise alan ve satan haricinde kimseyi bağlamaz. fazla geliyorsa almazsın bu kadar basit. eğitime gidenler varsa demek ki ederi oymuş diye düşünmek fazla kafa yormamak lazım.

F493

Merhaba,

İngilizce kursuna neden gidiyorsunuz?. İnternette kaynak dolu. Ne gerek var okadar para vermeye. Hepsi aynı zaten kitaplarda olan şeyleri anlatıyorlar.

Birde o şahıs dediğiniz kişinin  1500TL ye ihtiyacı yok zaten. Kursun fiyatını bile bilmez emin olun. Siz o paranın aynı sürede 10 katını kazanma şansı varken size böyle bir fırsat verdiğine şükredin. Bu konuda piyasada derinlemesine C ve donanım anlatan bir yer varda ben mi bilmiyorum. Tabiki isterseniz gitmeyebilirsiniz. Ben sadece böyle bir yerin varlığından bahsetmek istedim.  Siz oraya 1500TL verirsiniz ve 3-4 yıl ileri gidersiniz. İş kapıları açılır. Yeni arkadaşlar edinirsiniz. İnternet ortamındaki bilgilerin karmaşıklığı ve dağınıklığını hepimiz biliyoruz. Ozaman mühendislik okumayada gerek yok. M.I.T ve benzeri üniversitelerin dersleri var.

Bu konu uzarrrr gider bence hiç gerek yok. Emin olun bir derse gidin anlayacaksınız. Onun için para ödemenize gerek yok. Hayatta bazı şeyler
i denememiş olabilirsiniz o nedenle bu tartışmayı hoş görüyle karşılıyor ve deneyin diyorum. Yeni ufuklar şart.

Esen kalın.

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2014, 22:38:31

Alıntı yapılan: berat23 - 21 Haziran 2014, 12:25:02
bazı şeyleri fazla abartmamak lazım.
ufak bir google araştırmasıyla şunu gördüm ki tübitak'a ders verebilecek nitelikte biri olduğunu sanmıyorum ki tübitak çok genel bir kurum adı, mesela enstitülerden sage veya g222deki adama c öğretmesi imkansız.saydığınız uygulamalar çok rahat internette bulunabilecek şeyler. ayrıca türkiyenin en iyi c programcısı bence komik bir iddia. iyi bilebilir, bunu anlatabilir bunlar güzel şeyler ama abartmayalım .

eğitimin fiyatı ise alan ve satan haricinde kimseyi bağlamaz. fazla geliyorsa almazsın bu kadar basit. eğitime gidenler varsa demek ki ederi oymuş diye düşünmek fazla kafa yormamak lazım.

Zaten türkiyedeki asıl sorun birilerine bir şeyleri kanıtlamaya çalışmak. Acaba bu google herşeyi görüyorda benim mi haberim yok. C deyince siz sadece if else anladığınız için gerek yok. Yazılım standartları, güvenli kod yazma vb. konularda var bu işin içinde . Yılların deneyimi var. Kimse size bir şey kanıtlamak zorunda değil hele google dan baktım bunda bişi yok falan demek çok komik.

Küçük görünce sorun yok ama abartıldıgını düşününce sorun var öylemi. Çok komiksin yani.

Murat Mert

mert07

Melih1802

Bu tartışmanın haricinde şunu gördüm.

Açılmış bir başlık altında aynı konu ile ilgili 2. sayfaya geçilemez, mutlaka konu başlığından sapar.

Sanırım bu birazda yaz mevsiminin gelmesi ile ilintili bir durum.
Önümüz Ramazan ( Adı geçmişken Hayırlı Olsun ) hele hele Ramazanda burası ne olur bilinmez.

berat23

if-else ve biraz daha fazlası, ne farkeder? hepi topu kaç operatör var?

yazılım standartı nedir ilk defa duydum. keza güvenli kod çok önemli olmasa gerek, işini yapmasını güvenli olmasına tercih ederim. ayrıca yazılımda güvenlik nedir, kodu başkasından saklamak mı tam anlamadım?

mufitsozen

Alıntı yapılan: berat23 - 21 Haziran 2014, 12:49:53
if-else ve biraz daha fazlası, ne farkeder? hepi topu kaç operatör var?

yazılım standartı nedir ilk defa duydum. keza güvenli kod çok önemli olmasa gerek, işini yapmasını güvenli olmasına tercih ederim. ayrıca yazılımda güvenlik nedir, kodu başkasından saklamak mı tam anlamadım?

while(1) ::);   //sonsuz saskinliklar icindeyim. ınsallah mesleginiz ogretmenlik degildir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

berat23

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Haziran 2014, 13:07:51
while(1) ::);   //sonsuz saskinliklar icindeyim. ınsallah mesleginiz ogretmenlik değildir.

öğretmen değilim, 3.sınıf öğrencisiyim, sorun nedir?

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.