Floating Point Unit

Başlatan yldzelektronik, 22 Haziran 2014, 21:25:53

berat23

birisi olarak cevap vereyim;

az biraz asm bilginiz varsa buradan detaylı olarak instruction'ları inceleyebilir, işlemcinin yeteneklerine bakabilirsiniz.
http://infocenter.arm.com/help/index.jsp?topic=/com.arm.doc.ddi0439b/BEHJADED.html

AN4044 dökümanında 2.3 - 2.4 - 2.5 - 2.6 kısımlarda bu saydığım yetenekler hakkında kısa bir özet geçilmiş.

verilen örnek uygulamada ise fractal hesabı üzerinden benchmark yapılmış, uygulamayı çok anlamak gerekli değil. fractal verilmesinin sebebi hem çok matematiksel işlem gerektirmesi, hem de basitçe uygulanıp sonuç gözlenebilmesi. neticede aradaki performans farkını fps olarak gözle görebilirsiniz.

@muhittin_kaplan

yanlış anımsamıyorsam sadece projhe ayarlarında değişiklik yaparak keil ile kullanmıştım fpu'i. verdiğiniz örnekte eğer t float ise işlemin keilde float inst. ile yapılması gerekir(CoIde hakkında bir tecrübem yok). 

ya da stellaris ile karıştırıyorum, bilemedim.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: berat23 - 23 Haziran 2014, 10:52:27
birisi olarak cevap vereyim;

Bu ifadeyi kullanarak saygısızlık ettim sanırım.Kusuruma bakmayın lütfen. Gece yolculukta iken telefondan yazmıştım.Yorgunluktan görememişim.Teşekkürler.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

pisayisi

Karekök alma işleminde FPU kullanmanın çok belirgin bir etkisi yok, ancak trigonemetrik işlemler de dahil kat ve kat performans artışı gözlenlemlenmekte. FPU olması ve olmaması durumunda aritmetik işlemlerdeki hesaplama zamanı aşağıdaki kıyaslanmıış...

http://blog.stm32f4.eu/?p=222
Murat

yldzelektronik

Peki bir mcunun dsp olması nedir?

Sayısal işaret işleme yeteneği sağlar fakat daha açık nasıl ifade edilir?Dsp olması ne fayda sağlar?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

speak48

dsp yeneteği olması için simd  işlem yapabilme yeteneğine sahip olması gerekir.
simdsiz de dsp yapılabilinir ama realtime dsp işlerine yetişmez. o zaman  ona dsp denmez

z

Sayısal sinyal işleme için her zaman DSP gerekmez.

Sinyal işlemede kritik soru "hangi frekansdaki sinyaller işlenecek" sorusudur. Bir diğer soru da sistemin girdi sinyaline ne kadar gecikme ile cevap verileceği sorusudur.

"Benim düşüncem"  DSP denince çok yüksek hızda işlem yapabilen MCU akla gelmeli.
Ancak tüm dünyada tek cycleda birden fazla işlem yapamayan MCUlara DSP denmemeli fikri empoze ediliyor.

En basitinden tek cycleda birden fazla komut işleyen komut setine dsp komut seti deniyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yldzelektronik

Peki stm32f407 için dsp deniliyor.Bu nedir?

Ekleme:Simd olması ne demek?

z

Çünkü CM4 işlemcilerde DSP komut seti var.

Bu set sayesinde biraz daha yüksek frekansda sinyalleri işleyebilirsin. Bu set olmasaydı işlenecek sinyal frekansı da düşük olurdu.

Haa bu arada DSP işlemciye kodu tekniğiyle yazmazsan anlamı yok. Gelişgüzel kodlama yaparsan DSP işlemciyi sıradan MCU gibi kullanmış olursun.

Bu işlemciye yazım kuralları sıradan işlmecilere yazımdan biraz farklı. Herşeyden önce ayrık zaman denklemlerini bilmek gerekiyor.

speak48

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 23 Haziran 2014, 14:45:32
Peki stm32f407 için dsp deniliyor.Bu nedir?

sanırım palavra
digital signal processing yapabilir denilmek isteniyor
yoksa
dsp dsp digital signal processor "dijital sinyal işlemcisi"

yldzelektronik

Stm32f407 nin datasheetinde dsp 3 tane falan var.Bu çipin dsp liği ile ilgili bilgi yok mu?

z

Rehber vs dediğimiz dokumanlarda bu bilgiler olmaz.

DSP komut setine bakacaksın. Bunun için bakman gereken dokuman komut seti listesi.

Saturasyon destekli komut setine bir de MULA tipi komutlara bakacaksın.

http://infocenter.arm.com/help/topic/com.arm.doc.dui0553a/DUI0553A_cortex_m4_dgug.pdf

engerex

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Haziran 2014, 22:14:55
Cortex-R4 ler de opsiyonel olarak var (Cortex-R4F). A serilerinde zaten var.
RealTime ile MCU arasındaki fark nedir? Hangisi nerede ne amaçla kullanılır?

z

Boyle bir ayrim yapamazsin.

Buradaki anlamiyla Realtime uygulamada islemcimiz giris sinyalini alir isler ve vakit kaybetmeden cikis verir. Yapilan ADC/ DAC vs donusumleri ile matematiksel islemler cikis sinyalimizin giris sinyalini  bir miktar geriden takip etmesine neden olur.

Cikis ile giris arasindaki fazfarki idelade sifir olmasi gerekir. Fark olustukca realtime islemlerden uzaklasiriz.

Iste bu yuzden bu tip cok hizli islerde DSP ler on plana cikar.

Hatta bazen oyle olur ki veri alinip isleninceye kadar ikinci veri gelir ve veriler takip edilemez olur. Bu durumda veriler hic islem yapilmadan depolanir daha sonra realtime'in ikinci anlami olan anlamda bu veriler islenir. Bu tip yapi kontrol amacli islerde hic kullanilmaz.

mistek

Realtime kabul edilebilme süresi nedir? Var mı böyle bir standart.

Bilgisayarlarımız realtime çalışıyor diyoruz ama biliyoruzki aslında bazen birkaç ns,us,ms sonra yanıt veriyor. 1 saniyeyi realtime kabul edebilir miyim? 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Bu realtime konusunda neden bahsedildiginde hem fikir olmak sart.

Digital sinyal isleme / kontrol islerinde cikis ile giris arasinda olusan faz farki sistem kararliligi acisindan onemlidir. Gecikme demek faz farki demektir.

Sonucta cikti sinyalimiz planta uygulanir ve plant cikisi tekrar islemicimizin girisine uygulanir.

Iste buradaki faz farki kritik hale gelebilir. (Bode analizinden hatirlayin.)

Haa bu durum, gene o sevimsiz C-ASM arasindaki ince cizgiyi de belirleyebilir.

---------

Mesela 1Khz giris sinyali uzerinde ugrasirken 10 us gecikme ile cikis veriyorsak 

Cikis ile giris arasinda 3.6 derece faz farki vardir ve kabul edilebilr.

Fakat giris sinyalimiz 50Khz olursa bu durumda 10us gecikme tami tamina 180 derece faz farki demektir ki sistem muhtemelen osilasyona gidecektir.