STM32F4 RTC Tarih Saat Uygulaması

Başlatan kimlenbu, 27 Haziran 2014, 11:17:42

tekosis

Alıntı yapılan: CLR - 27 Haziran 2014, 14:30:37
en güzeli low ppm harici osc ve sonrasında rtc kalibrasyonu yapmak.   
CLR hocam örneğin stm32f4 temelli harici osilatörle kurulan bir sistemde rtc kalibrasyonu nasıl oluyor? yine kristal bacağındaki kapasite değerlerini frekansı tam olarak tutturana kadar deneyerek mi ayarlıyoruz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

CLR

ST dökümanlarında detaylı var, inceleyebilirsin
Knowledge and Experience are Power

yamak

Stm32f4 de dahili osc chip kapaliyken calismiyor.Yani rtc pili dahili osc nin calismasini saglamiyo.

z

Hic ilgilenmedim ama bununla ilgili muhakkak bir ayarlama vardir. Aksi takdirde pilin cok anlami olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kimlenbu

@yamak, aklımı aldın valla. STM32F407 datasheetine baktım. Vbat beslemesi : rtc, backup registerları (80bytle lık) ve backup SRAM'i besliyormuş. Ben mi yanlış yorumladım yazanları ?

RTC'yi dahili osilatörle kullanırken, Vbat ucuna pil bağlı olmasına rağmen, cihazın enerjisi kesilince uçacak mı tarih/saat ayarları ?

yamak

Backup registerlarini besliyor zaten ona bisey demedim. Ama Lsi kristal calismiyo.  Zaten datasheet te 5.1.2 bolumunden gorulecegi uzere Vbat in besledi donanimlar arasinda LSI yok. Osilator olarak sadece LSE var. Eger lsi kullanirsaniz mesela saat 16:12 de Vdd kesilirse Vdd tekrar aktif oldugunda RTC 16:12 den saymaya devam eder. Cunku Vbat bacup registerlarini besliyor.En azindan ben istediginiz seyi yapamamistim.

ErsinErce

LSE harici 32 khz, RTCCLK ayarını LSE ye geçirirseniz RTC susmadan devam eder.

yamak

Tamam da;
Arkadas LSI kullanmak istemiyo mu? Ben mi yanlis anladim?

ErsinErce

RTC nin susmadan devam edebilmesi için harici 32khz şart olduğunu çıkaramamış
onu vurguladım sadece

Gökhan BEKEN

LSE, 32 kHz mi, 32.768 kHz mi?
Datasheetten alıntı:
Alıntı YapThe LSE clock is generated from a 32.768 kHz low-speed external crystal or ceramic resonator.
Zaten 32kHz ile çalışsa bile saat yanlış ilerleyeceğinden gerçek saat olarak kullanılamaz.

Yine datasheette şöyle yazıyor
Alıntı Yap• 32 kHz Low speed external RC (LSE)
• 37 kHz Low speed internal RC (LSI)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ErsinErce

kimlenbu

Sorumu açık açık yazamamışım onu fark ettim ama gereken cevapları aldım.

1) LSI kullanırsam saatte kayma olacak mı merak ediyordum, evet kayıyormuş.
2) LSI kullanırsam enerji kesilince RTC pille çalışmaya devam edecek mi merak ediyordum, hayır çalışmıyormuş.

Özetle 32768Hz'lik harici kristal kullanmam ve RTC'yi LSE kullanacak şekilde ayarlayıp Vbat ucunu beslemem gerekiyormuş :)

Çok teşekkür ederim herkese.

cuneytatay

Bendeki stm32f407 discovery kartında 32.768khz lik harici kristal bulunmuyor. Sizler bunu nereden temin ettiniz.