Bilmece bulmaca buçuklu kaydirmaca

Başlatan z, 01 Temmuz 2014, 00:28:15

ErsinErce

20120.2120100200001021010112001 yapıyormuş

http://www.wolframalpha.com/input/?i=convert+123+to+base+e

ters anlamışım neyse  ;D

hasankara

konuyu takip ediyorum ama sorular tam belirgin değil gibi. yarım bitle kast edilen tristate durumumu yani donanımsal bir durum mu? yoksa matematiksel bir varsayım mı ? mesela bilgisayar üzerinde float tanımlama gibi bir durumu mu kast ediyorsunuz? bilgisayarlar donanımsal olarak virgüllü bir sayı barındıramıyor ama varsayımlarla şu kadar biti virgülden sonrası kabul edilsin gibi virgüllü sayıları saklayabiliyoruz.

yarım bitten kastınız, ikilik tabanda 0,1 mi? eğer öyle ise taban dönüşümü yaparak onluk tabanda 2^-1= 0,5 olduğunu görebiliyoruz.
matematiksel olarak 0,11111... kastediyorsanız seri açılımından: 2^-1 + 2^-2 + ... = (Toplam(1/2)^n 0 dan sonsuza)-1= 1 oluyor.

sizin yaklaşımınıza kalmış bir durum aslında.

z

Elbette 0.5 sayısının 2 li gösteriminden bahsetmiyoruz.

0.111111..... nereden çıktı. Bu  1 sayısıdır. limitte 1.0000.... olur. 

İşaretsiz 0.5 sayısından bahsetseydik 0x80 den bahsederdik.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hasankara

1 den küçük en büyük sayı 1^- . eğer virgülden sonra tek bit alırsanız en büyük sayı 0,5 olur. yok sonsuza kadar tüm bitleri alırsanız 1^- . yani size kalmış deyimi ile kaç bit almak istediğinizi kast ettim aslında. bana ilk başta yarım bit deyimi ile sanki dijital anlamda virgülden sonraki ilk biti kastediyorsunuz gibi gelse de farklı bir bakış açısı getirmek açısından bu şekilde de düşünebiliriz. sonuçta matematiksel yaklaştığımızda virgülden sonraki ilk bit, daha sonraki bitlerin toplamından büyük bir sayı olarak düşünebiliriz. bu yaklaşımla en büyük sayıya ulaşmak için o sayıların toplamını da sonuca dahil etmek daha doğru olur şeklinde bir yorum yapabiliriz.

z

Alıntı yapılan: Icarus - 02 Temmuz 2014, 14:47:38
Yanlız gerçekten 0.5Bit diye bir şey var. Fakat bu sizin söylediğiniz o değil... :(

E hadiii. Devamini getir.

speak48

z

RaMu

Bu arada;

Alıntı yapılan: hasankara - 02 Temmuz 2014, 16:41:54
matematiksel olarak 0,11111... kastediyorsanız seri açılımından: 2^-1 + 2^-2 + ... = (Toplam(1/2)^n 0 dan sonsuza)-1= 1 oluyor.
0.111111... nasıl 0.5+0.25+0.125+......  oluyor

ve

Alıntı yapılan: z - 02 Temmuz 2014, 17:27:44
0.111111..... nereden çıktı. Bu  1 sayısıdır. limitte 1.0000.... olur. 

0.11111..... nasıl limitten 1 olabiliyor,
ben birşeyleri kaçırıyorum sanırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

speak48

kesirli bit ve kesirli kaydırma
yok böyle birşey.

hasankara

bazen bende matematiğin baştan aşağı aldatmaca olduğunu düşünüyorum. sonra titreyip kendime geliyorum. şimdi sorabilirsiniz bu düşünmek nece. bende bilmiyorum öyle esrarengizlik olsun diye sanırsam.

z

Kaydirma, kesirli bit vs digital elektronikte anlamsiz gibi gelebilir. Fakat unutmayin ki digital elektronik sayi teorisi uzerine yani metametik uzerine kuruludur.

Eger  1.5 Faktoriyel,  log(-1) yada karekok -2  sorularini sacmalamak olarak goruyorsaniz kesirli kaydirmayi da sacmalama olarak gormenizde benim acimdan mahzur yok.

t2

Müsait zaman, sıfıra bölme işine de el atalım

z

O olmadı işte. Onunla uğraşmak tam anlamıyla saçmalık olur.

t2

log(-1) le aynı değil mi? farkı ne

z

Sıfıra bölme tanımsızdır. Fakat log(-1) komplex bir sayıdır.